jagiel- Na niebie nad Niemcami robi się głośno: NATO planuje gigantyczne powietrzne ćwiczenia wojenne. W „Air Defender 2023” weźmie udział 10 000 żołnierzy z 220 samolotami wojskowymi z 24 krajów.
Bundeswehra stwierdziła, że były to największe ćwiczenia relokacji sił powietrznych w historii NATO. Air Defender 2023 potrwa od 12 do 23 czerwca. Istnieją trzy główne węzły: Jagel i Hohn w Szlezwiku-Holsztynie, Wunstorf w Dolnej Saksonii i Lechfeld w Bawarii. Nacisk kładziony jest na praktyki nad Morzem Północnym i Bałtyckim, ale także między Spangdahlem w Nadrenii-Palatynacie a Lechfeld i NRD.
Obecnie przygotowania idą pełną parą. W Jagel koło Szlezwiku powstają obecnie mieszkania i biura dla setek żołnierzy. Według raportu ponad 60 namiotów i prawie 420 kwater i kontenerów sanitarnych jest tworzonych dla 1200 żołnierzy amerykańskich. NDR. W Hohn na 450 metrach kwadratowych powstaje mobilna kuchnia.
Podczas ćwiczeń nastąpi czasowe zamknięcie przestrzeni powietrznej i zwiększone zanieczyszczenie hałasem, szczególnie w pobliżu lokalizacji Wunstorf i Jagel. W przeciwnym razie Luftwaffe próbuje przelecieć nad słabo zaludnionymi obszarami, jeśli to możliwe. Hałasu samolotów nie da się jednak całkowicie uniknąć, jak zapowiada Bundeswehra. Nie powinno być lotów nocnych.
Zmiana dowództwa w Bundeswehrze w Saksonii: płk Popielas przejmuje
Takie ćwiczenia są „ważną częścią szkolenia wojskowego i warunkiem wstępnym wypełnienia przez Siły Powietrzne i ich sojuszników ich misji obrony narodowej i sojuszniczej”.
Reklama
„Air Defender 2023” opowiada o sprawie sojuszu NATO
Efektem ćwiczeń NATO jest fikcyjny atak agresora na członka NATO. Zgodnie z artykułem 5 prowadzi to do tzw. przypadku sojuszu.
Wszyscy członkowie NATO stoją u boku zaatakowanego kraju w obronie. Niemcy służą jako centrum tej pozorowanej wojny.
Manewr był przygotowywany od czterech lat. Ale po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku chce być wyraźnym znakiem siły wobec Moskwy.
Przetarg „Elbe” wraca z misji NATO na Morzu Śródziemnym
Inspektor Sił Powietrznych, generał porucznik Ingo Gerhartz (57 l.), podczas wtorkowej prezentacji programu „Air Defender 2023” w Waszyngtonie, mówił o „ćwiczeniu o historycznych proporcjach”.
„NATO jest sojuszem absolutnie obronnym, ale musimy wszystkim pokazać, że ostatecznie jesteśmy w stanie bronić naszych wartości – wolności i demokracji – w tym sojuszu” – powiedział Gerhartz.
„Air Defender 2023”: Luftwaffe dostarczy ponad 60 samolotów
Luftwaffe weźmie udział w ćwiczeniu z tymi 64 maszynami:
- 30 myśliwców Eurofighter
- 16 wielozadaniowych samolotów myśliwskich PA-200 Tornado
- 5 samolotów transportowych Airbus A400M
- 3 samoloty-cysterny Airbus A330 AAR
- 2 Learjet LJ35
- 2 Douglas A-4 Skyhawks do wyświetlania celu
- 4 lekkie śmigłowce wsparcia (LUH) 145
Osobliwością manewru będzie to, że Stany Zjednoczone wyślą 100 samolotów. Wśród nich są różne odrzutowce F-35, które mają zastąpić Tornado. Bundeswehra chce zamówić ich 35 i rozmieścić w bazie lotniczej Büchel.
W ćwiczeniach ma wziąć udział także samolot rozpoznawczy NATO AWACS oraz po raz pierwszy samolot transportowy Sił Powietrznych Japonii.
Reklama
Maszyny wojskowe NATO
Partnerzy NATO przywożą ze sobą te samoloty w nieznanej liczbie:
- Myśliwiec wielozadaniowy F-35 Lightning II Stealth
- Fairchild-Republic A-10, zwany także samolotem szturmowym Warthog („Warthog”)
- Myśliwiec F-16
- F-15, myśliwiec
- Boeing F/A-18C/D Hornet, wielozadaniowy samolot myśliwski
- Dron rozpoznawczo-bojowy MQ-9 Reaper („Żniwiarz”)
- Samolot transportowy C-130J Hercules
- Samolot transportowy ogólnego przeznaczenia C295M
- KC-135 Stratotanker
- DA20 Falcon do walki elektronicznej
- Saab JAS 39 Gripen C/D szwedzki myśliwiec wielozadaniowy
- Japoński samolot transportowy Kawasaki C-2
- Transport wielozadaniowy Alenia C-27J Spartan
- Samolot-cysterna KC-46 Pegasus
Kraje partnerskie ćwiczenia to: Belgia, Bułgaria, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Japonia, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Hiszpania, Czechy Republika, Turcja, Węgry i Stany Zjednoczone.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.