Stan: 29.10.2022 12:53
Niedaleko wybrzeża Morza Bałtyckiego Polska buduje swoją pierwszą elektrownię jądrową. Budowę zlecono amerykańskiej firmie Westinghouse. Polska chce odejść od węgla i opiera się na innych źródłach energii oprócz energii jądrowej.
Polska ma swoją pierwszą elektrownię atomową zbudowaną przez amerykańską firmę Westinghouse Electric. Premier Mateusz Morawiecki poinformował za pośrednictwem Twittera o długo oczekiwanej decyzji: „Potwierdzamy, że nasz projekt energetyki jądrowej będzie korzystał z niezawodnej i bezpiecznej technologii @WECNuclear”.
Lokalizacja pierwszej elektrowni powinna znaleźć się w Choczewie nad Bałtykiem – informuje agencja informacyjna Bloomberg. Miejscowość znajduje się około 75 kilometrów na północny zachód od Gdańska.
Umowa dotyczy jednego z trzech reaktorów jądrowych w północnej Polsce. Pierwszy reaktor powinien zostać uruchomiony w 2033 roku.
Polska chce w miarę możliwości pożegnać się z węglem. Kraj liczy również na budowę morskich farm wiatrowych i elektrowni słonecznych. Ze względu na przestarzałe elektrownie węglowe Polska ma jedno z największych zanieczyszczeń powietrza w Europie.
Westinghouse konkurował z koreańską państwową firmą Korea Hydro Nuclear Power, która złożyła ofertę w kwietniu. Rozmowy prowadziły także firmy francuskie. Rząd warszawski szukał partnera do budowy elektrowni jądrowych o mocy od sześciu do dziewięciu gigawatów.
„Sygnał dla Rosji”
Do współpracy doszło z pomocą wiceprezydenta USA Kamali Harris i sekretarza ds. energii Jennifer Granholm, powiedział przedstawiciel kancelarii prezydenta w Waszyngtonie. Granholm powiedział, że budowa tego reaktora jądrowego jest także przesłaniem dla Rosji: „Nie pozwolimy im dłużej używać energii jako broni”.
Harris pochwalił korzyści płynące z projektu na Twitterze: „Możemy zaradzić kryzysowi klimatycznemu, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić strategiczne relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską”.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.