Międzynarodowe zwyczaje wielkanocne (fot. oas)
Anglia: Jedenastu apostołów marcepanu
Hot Cross Buns serwowane są w Wielki Piątek w Anglii. Są to rodzynkowe bułeczki przyprawione cynamonem, goździkami i gałką muszkatołową, dodatkowo ozdobione krzyżykiem. Nie wystarczy po prostu posmarować krzyża polewą cukrową po upieczeniu, ale trzeba go upiec z mąką i cukrem. W Niedzielę Wielkanocną tradycyjną świąteczną pieczenią jest jagnięcina, jak wiele na wyspie, z sosem miętowym i warzywami. W porze podwieczorku Anglik podaje ciasto Simnel. Na marcepanowym nadzieniu tego ciasta jedenaście marcepanowych kulek symbolizuje apostołów (nie licząc zdrajcy Judasza).
Francja: Latające dzwony jako nośniki czekolady
Chociaż zajączek wielkanocny jest nieznany we Francji, Francuzi nie powinni rezygnować ze słodyczy. Tutaj odpowiedzialne są dzwony kościelne. W Wielki Czwartek dzwonią po raz ostatni i zatrzymują się aż do Niedzieli Wielkanocnej w żałobie po Jezusie Chrystusie. Dzieciom mówi się, że dzwony są w tej chwili w Rzymie, aby uzyskać błogosławieństwo Papieża na następny rok. Podczas niedzielnego lotu do domu zrzucają słodycze nad ogrodami – i bum, poszukiwania mogą się rozpocząć.
029
Irlandia: zakop śledzie
Arch-katoliccy Irlandczycy mają dziwny wielkanocny zwyczaj zakopywania śledzi. Po tygodniach uciekania się do ryb podczas Wielkiego Postu, to danie w końcu umarło. Czy zwyczaj ten był wymysłem irlandzkiego cechu rzeźników, nie da się do dziś udowodnić. Ale to wydaje się bardzo późno.
Włochy: 33 warstwy ciasta
Włosi wychodzą w Poniedziałek Wielkanocny na wielki piknik, bo w Wielkanoc pogoda u nas już jest „bella”. Torta pasqualina, tarta jajeczna, ricotta i liście szpinaku, jest koniecznością. Tradycyjnie składa się z 33 warstw, po jednej na każdy rok życia Jezusa, ale nie jest to wymagane. Na zakończenie każdej uczty Włosi serwują Colomba Pasquale z ciasta na słodkim zakwasie i migdałów w kształcie gołębicy, symbolu pokoju i wolności.
Norwegia: kraj w pełnej gorączce thrillera kryminalnego
Norwegowie występują jako detektywi na Wielkanoc, ponieważ „Paskekrimmen” to tradycja, podczas której cały kraj czyta, słucha lub ogląda kryminały i thrillery podczas świąt wielkanocnych. Wydawcy, stacje radiowe i telewizyjne emitują thrillery, a nawet opakowania po mleku drukują kryminały. Czy dzieci powinny tak rozpraszać się słodyczami?
Polska: Walka o wodę
W Polsce święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzone jest bitwą wodną. W Poniedziałek Wielkanocny, znany jako „Amigus Dyngus” lub „Mokry Poniedziałek”, polscy mieszkańcy ścigają się po mieście z wiadrami, pistoletami na wodę i bombami głębinowymi, dopóki ich ubrania nie zostaną całkowicie przemoczone. Zwyczaj sięga średniowiecza, kiedy to kawalerowie oblewali wybrankę wodą na znak przywiązania. Podobno od czasu do czasu się to sprawdzało, więc dziś Polacy obojga płci biorą udział w konkursie na wielkanocną mokrą koszulkę.
Szkocja: Niech się toczy
Toczenie jajek to popularna tradycja wielkanocna w Szkocji. Jaskrawo pomalowane owalne przedmioty toczą się po stromych ulicach lub pod górę, przynajmniej tak długo, jak długo może je utrzymać skorupa. Jajko, które dotarło najdalej, wygrywa. Tutaj jajka symbolizują toczenie się kamieni przed grobem Jezusa. Szkoci mogą również stawiać zakłady. Anglicy też ćwiczą toczenie jajek – prawdopodobnie z tego samego powodu.
Szwecja: W Wielki Czwartek nadchodzi czarownica!
Co roku w Wielki Czwartek wielkanocna wiedźma Paskkäring leci na miotle na górę czarownic Blakulla. W tym dniu szwedzkie dzieci przebierają się za czarownice, noszą kolorowe chusty i miotłę. Potem chodzą od drzwi do drzwi z pustą puszką w ręku i proszą o słodycze. W zamian przekazują wykonane przez siebie listy wielkanocne. Nie idziesz do domu, dopóki garnek nie jest pełny. Kto w ogóle potrzebuje króliczka?
Hiszpania: Tydzień wielkanocny
Hiszpanie świętują Wielkanoc przez cały tydzień: Wielkanoc obchodzona jest przez cały tydzień. Po długich procesjach i mszach Iberyjczycy są głodni i uwielbiają obfity posiłek na Wielkanoc. Na górze menu znajdują się różne odmiany jagnięciny. Tam, gdzie nie ma jagniąt, zadowalamy się dorszem, w zależności od regionu. Dzieci otrzymują Monas de Pascua, wielkanocne bułeczki z gotowanym jajkiem w środku. Jajko jest często zastępowane czekoladowym duplikatem.
Stany Zjednoczone: parada kapeluszy na Piątej Alei
W wielu paradach wielkanocnych w Stanach Zjednoczonych, takich jak Easter Parade na Piątej Alei w Nowym Jorku, stawką jest najlepszy kapelusz.Ludzie w kolorowych strojach i ozdobionych kwiatami kapeluszach biegają żywiołowo po ulicach i świętują Wielkanoc. Orkiestry marszowe i kolorowo udekorowane wielkanocne pływaki zapewniają odpowiednią atmosferę i rozrywkę.
Świat: procesje oddania
Ale przyjęcia są też bardziej poważne i pobożne. Na przykład we Włoszech, Hiszpanii czy Gwatemali wielkie rzeźby Jezusa przenoszone są przez miasto podczas uroczystych procesji. Ulicami paradują Hiszpanie ubrani w spiczaste płaszcze z kapturami, niosąc ze sobą figury świętych. We Włoszech sytuacja jest szczególnie religijna: w Wielki Piątek wiele osób paraduje po mieście z krzyżem na plecach, cicho przypominając im o cierpieniu Jezusa.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.