Reparacje za II wojnę światową: Polska wysyła notę ​​dyplomatyczną

Stan: 03.10.2022 15:21

Polska sformalizowała swoje żądania reparacji od Niemiec. Minister spraw zagranicznych Rau podpisał notę ​​dyplomatyczną skierowaną do swojego niemieckiego odpowiednika Baerbocka.

Tuż przed wizytą minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Annaleny Baerbock w Warszawie polski rząd podjął kolejny krok w celu wzmocnienia swoich żądań odszkodowawczych od Niemiec. Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau podpisał notę ​​dyplomatyczną, która ma zostać dostarczona do MSZ w Berlinie.

„Wyraża przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony muszą podjąć natychmiastowe kroki w kierunku trwałego, kompleksowego i ostatecznego prawnego i materialnego uregulowania skutków niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945” – powiedział Rau. Według rzecznika MSZ w Berlinie początkowo nie chciało komentować polskich zapowiedzi.

Naprawa to zawsze problem

Narodowo-konserwatywny rząd PiS w Warszawie wielokrotnie poruszał w ostatnich latach kwestię roszczeń odszkodowawczych. Na początku września komisja sejmowa w Warszawie przedstawiła ekspertyzę, w której szkody wyrządzone Polsce przez II wojnę światową oszacowano na ponad 1,3 bln euro. Jednocześnie szef PiS Jarosław Kaczyński ponowił żądanie wypłaty odszkodowań.

Rau nie podał konkretnej kwoty. Wyjaśnił jednak, że według Warszawy ugoda musi obejmować „wypłatę przez Niemcy odszkodowania za szkody materialne i niematerialne, jakie państwo polskie poniosło w wyniku tej agresji i okupacji”. Ofiarom niemieckich okupantów i członkom ich rodzin również należy się odszkodowanie. Podobnie należy znaleźć regulacje dotyczące zagrabionych dóbr kultury i archiwów.

Niemcy opierają się na traktacie dwa plus cztery

Baerbock jedzie do Warszawy później w ciągu dnia. Tam weźmie udział w uroczystościach Ambasady Niemiec z okazji Dnia Jedności Niemiec i wygłosi przemówienie. We wtorek rano Baerbock spotyka się ze swoim odpowiednikiem Rau. Rzecznik polskiego MSZ powiedział, że Rau omówi z Baerbockiem wszystkie ważne kwestie polsko-niemieckich stosunków: „A nota dyplomatyczna jest chyba jedną z najważniejszych”.

Inwazja nazistowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. zapoczątkowała II wojnę światową, w wyniku której zginęło co najmniej 55 milionów – według innych szacunków liczba ta wynosiła 80 milionów. Nie ma dokładnych liczb. Podczas wojny życie straciło od czterech do sześciu milionów Polaków. Stołeczna Warszawa została prawie całkowicie zniszczona.

Rząd federalny odrzuca roszczenie Polski o reparacje. Z jednej strony nawiązuje do porozumienia dwa plus cztery z 1990 r. w sprawie konsekwencji jedności Niemiec w polityce zagranicznej; z drugiej strony Berlin zwraca uwagę, że polskie kierownictwo komunistyczne zadeklarowało w 1953 r., że powstrzyma się od płacenia niemieckim odszkodowaniom i „wielokrotnie to potwierdzało” na przestrzeni lat.

Minister spraw zagranicznych podpisuje żądania reparacji dla Niemiec

Martin Adam, ARD Warszawa, 3 października 2022 17:27

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *