Według Kremla starania Zełenskiego o członkostwo w NATO są jedną z przyczyn rosyjskiej agresji. Jesienią 2022 roku Zełenski wystąpił o przyspieszone członkostwo swojego kraju w NATO. Stawia na preferencyjne traktowanie Ukrainy. Rząd federalny i Stany Zjednoczone wyraziły co do tego zastrzeżenia.
Chiny mówią o „wizytie pokojowej”. Ale co tak naprawdę przynosi podróż chińskiego prezydenta do Moskwy? ZDFlive dzisiaj z chińskim ekspertem Mikko Huotari.
20.03.2023 | 25:20 minut
Ogólnie rzecz biorąc, warunkiem członkostwa w NATO jest, aby kandydat nie był uwikłany w międzynarodowe konflikty i spory graniczne. Ukraina została zaatakowana przez Rosję 24 lutego 2022 roku i od tego czasu broni się przed agresją.
W swoim wideo Selenskyj szczególnie pochwalił pomoc wojskową członków NATO, m.in. Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych, które dostarczają Ukrainie broń i amunicję. Zełenski ponownie szukał wsparcia w krajach, które w przeciwieństwie do Zachodu nie dystansują się wyraźnie od Rosji.
Dziś na Ukrainie toczy się walka o wartości uniwersalne, bliskie wszystkim narodom. „Wszyscy cenią sobie bezpieczeństwo i ochronę przed terroryzmem” – powiedział Zełenskij. Nikt nie chce tego, co reprezentują okupanci: „Rosyjskie obozy koncentracyjne, deportacje dzieci, gwałty na kobietach i palenie miast. Im więcej świat się dowie, tym szybciej agresor straci Rosję. Potem przychodzi spokój.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.