Kiedy mówimy o Europie, zwykle mamy na myśli kontynent i kraje, które są jego częścią. Ale ile jest krajów i które?
Dla większości jest jasne: Europa to kontynent, na którym żyjemy. Ale są też kraje, które należą do kontynentu i często są zapomniane.
Czym w ogóle jest Europa?
Przede wszystkim z czysto geograficznego punktu widzenia Europa jest kontynentem, a dokładniej subkontynentem, czyli zachodnią częścią tzw. płyty euroazjatyckiej. Po Australii i Oceanii Europa jest najmniejszym kontynentem na świecie. Ma powierzchnię lądową 10 532 000 km² i linię brzegową o długości około 117 000 km. Pomiędzy najbardziej wysuniętym na północ punktem, norweski Nordkinn, a najbardziej wysuniętym na południe, Tarifa w Hiszpania, znajdują się 3800 kilometrów między 36 a 71 stopniem szerokości geograficznej północnej. Masa lądowa Europy rozciąga się ze wschodu na zachód od kolejki górskiej Uralu do atlantyckiego wybrzeża Portugalii, co oznacza około 6000 kilometrów z zachodu na wschód. Europa jest ogólnie podzielona na Europę Zachodnią, Europę Środkową, Europę Wschodnią, Europę Południową i Europę Południowo-Wschodnią.
Które kraje należą do Europy?
Liczba krajów należących do Europy różni się od członków UE lub innych konfederacji europejskich. Na przykład Cypr jest (częściowym) członkiem UE, ale geograficznie 100% w Azji. Ta lista dotyczy krajów położonych geograficznie na kontynencie europejskim. Ale obejmuje również przestrzenie eksterytorialne administrowane na subkontynencie europejskim. W sumie prowadzi to do listy 47 niezależnych państw:
- Albania
- Andora
- Białoruś
- Belgia
- Bośnia i Hercegowina
- Bułgaria
- Dania
- Niemcy
- Estonia
- Finlandia
- Francja
- Grecja
- Brytania i Irlandii Północnej
- Irlandia
- Islandia
- Włochy
- Kazachstan
- Kosowo
- Chorwacja
- Łotwa
- Liechtenstein
- Litwa
- Luksemburg
- Malta
- Moldova
- Monako
- Czarnogóra
- Holandia
- Macedonia Północna
- Norwegia
- Austria
- Polska
- Portugalia
- Rumunia
- Rosja
- San Marino
- Szwecja
- szwajcarski
- Serbia
- Słowacja
- Słowenia
- Hiszpania
- Republika Czeska
- Turcja
- Ukraina
- Węgry
- Państwo Watykańskie
Kraje europejskie: czy istnieją również przypadki szczególne?
Na długiej liście państw europejskich są oczywiście geograficzne i geopolityczne specyfiki. Na przykład Turcja, Rosja i Kazachstan leżą zarówno na kontynencie europejskim, jak i azjatyckim. Niektóre kraje mają strefy eksterytorialne: na przykład Hiszpania, Portugalia i Francja mają części kraju poza Europą. W przypadku Hiszpanii są to obszary w Afryce i na morzu, podczas gdy Francja obejmuje obszary w Ameryce Południowej oraz wyspy oceaniczne, afrykańskie, północnoamerykańskie i antarktyczne. Archipelagi Azorów i Madery należą do Portugalii i dlatego są również zaliczane do Europy, chociaż geograficznie należą do Afryki.
Przeczytaj też o tym
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.