Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może pojechać w maju do Niemiec po raz pierwszy od rosyjskiego ataku na Ukrainę – aby odebrać Nagrodę Karola Wielkiego z Akwizgranu.
Organizatorzy przygotowują się, by Selenskyj osobiście uczestniczył w ceremonii w sali koronacyjnej ratusza w Akwizgranie, choć decyzja o tym zostanie podjęta w krótkim czasie, w zależności od sytuacji w strefie działań wojennych. „Bild am Sonntag” poinformował w Wielkanoc, że laudację chciał wygłosić kanclerz Olaf Scholz (SPD). Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen została również ogłoszona jako mówca.
Zełenski w ogóle nie wyjeżdżał za granicę przez pierwsze dziesięć miesięcy po inwazji. Następnie poleciał do Waszyngtonu tuż przed Bożym Narodzeniem, aby spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem. W drodze powrotnej zatrzymał się w Polsce i spotkał tam z głową państwa Andrzejem Dudą. Potem nastąpiły wizyty w Londynie, Paryżu, Brukseli iw końcu w Warszawie. Prezydent Ukrainy po raz ostatni udał się do Niemiec w lipcu 2021 r., aby odwiedzić kanclerz Angelę Merkel (CDU).
Nagroda im. Karola Wielkiego miasta Akwizgran przyznawana jest od 1950 r. osobistościom, które przyczyniły się do jedności Europy. Zarząd już w grudniu zdecydował, że Zełenski i naród ukraiński powinni zostać uhonorowani w tym roku renomowaną nagrodą.
Planowanie na wiele ewentualności
Na krótko przed Wielkanocą miasto Akwizgran ogłosiło, że udział Selenskyj jest nadal „całkowicie otwarty”. Ale bądź przygotowany na taki scenariusz. Udział osobisty jest „silnie zależny od panującej sytuacji wojennej i odpowiednich koncepcji bezpieczeństwa”. Jeśli Selenskyj nie może uczestniczyć osobiście, musi połączyć się przez wideo. Planowanie jest również w toku dla tego wariantu.
Kancelaria ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła doniesieniom, jakoby kanclerz była obecna na ceremonii wręczenia nagród w ten weekend. „Nominacje kanclerskie są zwykle ogłaszane w piątek poprzedniego tygodnia w ramach rządowej konferencji prasowej” – powiedziała rzeczniczka rządu. Jeśli Scholz pojedzie do Akwizgranu, mogą mu towarzyszyć dwa sąsiednie kraje. Spekuluje się, że z Polski mógłby przyjechać premier Mateusz Morawiecki lub prezydent Andrzej Duda, a z Francji prezydent Emmanuel Macron.
Spodziewani są goście z zagranicy
Aby umożliwić udział zagranicznych gości, termin wręczenia nagród został już przesunięty. Nie odbędzie się jak zwykle w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego (18 maja), ale cztery dni wcześniej. Miasto Akwizgran ogłosiło, że powinno to uniknąć „pokrywania się z odpowiednim wydarzeniem następnego dnia”. Prawdopodobnie będzie to szczyt G7 w Hiroszimie w Japonii, który rozpocznie się 19 maja – dzień po Dniu Wniebowstąpienia. Aby zdążyć na czas, trzeba opuścić Europę dzień wcześniej. W szczycie wezmą udział m.in. von der Leyen, Scholz i Macron.
Kanclerz spotkał się osobiście z Seleńskim dwukrotnie od początku wojny. W czerwcu odwiedził go w Kijowie z Macronem, ówczesnym premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. W lutym Macron i Scholz spotkali się następnie wspólnie z prezydentem Ukrainy w Paryżu.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.