Niemcy chcą wesprzeć Polskę systemem obrony Patriot
Niemcy chcą wesprzeć Polskę systemem obrony przeciwrakietowej Patriot po uderzeniu rakiety w granicę z Ukrainą. „Polska jest naszym przyjacielem, sojusznikiem i jako sąsiad Ukrainy jest szczególnie narażona” – powiedziała w poniedziałek w Berlinie federalna minister obrony Christine Lambrecht (SPD). Umówiła się ze swoim polskim kolegą Mariuszem Błaszczakiem na „wysłanie do Polski systemów obrony powietrznej Patriot i wsparcie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej Eurofighterami”.
Szczegóły będą teraz wspólnie dopracowywane przez ekspertów – wyjaśnił Lambrecht po rozmowie z Błaszczakiem. Minister obrony narodowej z zadowoleniem przyjął porozumienie i zaproponował rozmieszczenie systemu obronnego na granicy z Ukrainą. „Z zadowoleniem przyjmuję ofertę niemieckiego ministra obrony” – napisał Błaszczak na Twitterze.
System rakiet Patriot służy do zwalczania samolotów, pocisków balistycznych i pocisków manewrujących. Opiera się na interakcji kilku urządzeń radarowych, które przekazują informacje o zbliżaniu się pocisków do pocisków kierowanych; powinny one następnie zniszczyć pocisk w powietrzu.
W „Rheinische Post” i „General-Anzeiger” w Bonn w poniedziałek Lambrecht wezwał do poprawy obrony powietrznej NATO w związku z uderzeniem pocisków 15 listopada. Według NATO i Polski uderzenie po polskiej stronie granicy z Ukrainą było prawdopodobnie spowodowane ukraińskim pociskiem przeciwlotniczym.
Potrzebna jest silniejsza obrona powietrzna, „zwłaszcza w obliczu partnerów z NATO, takich jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które bezpośrednio graniczą z Rosją i Ukrainą”, powiedział dziennikarzom Lambrecht. Jednocześnie: „Naszym głównym obowiązkiem jest, aby NATO nie stało się stroną wojenną. Musimy przez cały czas zachować zimną krew”.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej zaproponowało polskiemu rządowi wsparcie ochrony przestrzeni powietrznej lotami patrolowymi niemieckich samolotów Eurofighter. Niemcy już wspierają Słowację systemami obrony powietrznej Eurofighters i Patriot. „Chcemy rozszerzyć naszą obecność tam do końca 2023 roku, a może nawet dłużej” – powiedział Lambrecht.
W rozmowie minister podkreślił, że Niemcy muszą zasadniczo przygotować się na ewentualny atak z zewnątrz. „Musimy być gotowi do obrony Niemiec i obszaru sojuszu” – powiedziała. Jako partner NATO Bundeswehra może zapewnić obronę narodową w sytuacjach awaryjnych. Jest to armia sojuszu: „Nigdy nie musiałaby sama bronić Niemiec, ale zawsze miałaby po swojej stronie naszych sojuszników.
Jednocześnie Lambrecht podkreślił: „Możemy i musimy poprawić się we wszystkich obszarach. Zwłaszcza w obronie powietrznej. W Europie są luki”. Bardzo cieszy ją specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro dla Bundeswehry, za który można kupować sprzęt i realizować projekty. Jednocześnie ostrzegła: „Same 100 miliardów euro nie wystarczy”.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.