„Republika Czeska i Saksonia mają bardzo podobne struktury gospodarcze, są zarówno krajami przemysłowymi, jak i motoryzacyjnymi” – powiedział Dulig z niemieckiej agencji prasowej. Dlatego oba kraje są uzależnione od taniej energii. Motyw wodoru odgrywa tu główną rolę. Uzgodniono promowanie sztandarowych projektów z zakresu mobilności, takich jak transgraniczny transport autobusowy i kolejowy oparty na napędzie wodorowym.
Saksonia i Czechy widzą się po tej samej stronie, jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy z pomocą europejską. Nie dotyczy to tylko branży budowlanej, zauważył Dulig. „Musimy też umożliwić Ukrainie odbudowanie niezależnej gospodarki, by stać się nowoczesną i niezależną. Czechy i Saksonia mogą dołożyć swoją cegiełkę i wraz z Polską powinny znaleźć się na szczycie europejskiej listy krajów pomocy. »
Czechy i Saksonia chcą wspólnie wpłynąć na Komisję Europejską, by znalazła szybsze rozwiązania w zakresie prawa pomocy publicznej, które pozwolą na znaczące inwestycje. „Teraz musimy inwestować w nowe, najnowocześniejsze sektory” – podkreślił Dulig, odnosząc się do przemysłu motoryzacyjnego, półprzewodnikowego i wodorowego.
Według saksońskiego Ministerstwa Gospodarki Sikela podczas rozmowy uzasadniał opowiadanie się Czech za energetyką jądrową. „Nie możemy masowo rozwijać energii odnawialnej, jak Niemcy, jest to możliwe tylko w bardzo ograniczonym zakresie ze względów topograficznych, ale także ze względów meteorologicznych” – powiedział czeski minister. Mimo to w 2022 roku Czechy osiągnęły 12% wzrost energii odnawialnej w porównaniu do 2021 roku.
dpa/sn
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.