Prezydent Brazylii Lula wzywa do zaprzestania wsparcia militarnego dla Ukraina
09:22: Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva wezwał Stany Zjednoczone do zaprzestania wsparcia militarnego dla Ukrainy. Stany Zjednoczone muszą „przestać promować wojnę i zacząć mówić o pokoju” – powiedział Lula dziennikarzom w sobotę podczas swojej wizyty w Pekinie. Unia Europejska musi też „zacząć mówić o pokoju”.
W ten sposób społeczność międzynarodowa będzie w stanie przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina i ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego, że „pokój leży w interesie całego świata”, powiedział brazylijski przywódca przed kontynuowaniem podróży z Chin do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Lula przybył w piątek do Pekinu, głównego partnera handlowego Brazylii, z wizytą państwową. Głównym celem było wzmocnienie stosunków dwustronnych i sprawienie wrażenia, że „Brazylia znów jest ważnym graczem na arenie światowej”.
Wypowiedzi Luli o poparciu Waszyngtonu dla Ukrainy są uważane za drażliwe, ponieważ Lula również chce zacieśnienia więzi z Waszyngtonem. Jego pierwsza podróż zagraniczna w lutym – miesiąc po objęciu urzędu – zaprowadziła go do Stanów Zjednoczonych.
W przeciwieństwie do zachodnich sojuszników Chiny i Brazylia nie potępiły inwazji Moskwy na Ukrainę ani nie nałożyły sankcji na Rosję. Podobnie jak Lula, chiński rząd skrytykował poparcie Waszyngtonu dla Kijowa. Oba kraje starają się prezentować jako strony neutralne i pozycjonować jako mediatorzy w konflikcie ukraińskim.
Reklama
W lutym Chiny przedstawiły tak zwany „plan pokojowy” dla Ukrainy. Jednak zachodnie szefowie państw i rządów nie uważają tego za wiarygodne, także biorąc pod uwagę polityczną bliskość Chin do Rosji.
Przed wyjazdem do Chin Lula zaproponował utworzenie grupy państw pośredniczących w konflikcie i zapowiedział rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem. Lula nie skomentowała wyników, ale powiedziała, że „ważna jest cierpliwość”. „Co najważniejsze, musimy przekonać kraje, które dostarczają broń i wspierają wojnę, aby przestały to robić”.
Szybkim głosowaniem Putin uchwala prawo, którego wszyscy się boją
Sobota, 15 kwietnia, 7:16 rano: W Rosji mężczyźni mogą być łatwiej powołani do wojska ze skutkiem natychmiastowym. Prezydent Władimir Putin podpisał w piątek niezbędne poprawki do ustawy. Weszły w życie przepisy, które powodują dużą niepewność wśród ludności. W przyszłości zawiadomienia o posiedzeniach nie będą już musiały być dostarczane osobiście, ale będą mogły być przesyłane drogą elektroniczną. Poborowi zarejestrowani online nie mogą opuszczać Rosji, dopóki nie zostaną przedstawieni armii.
W środę moskiewski parlament uchwalił ustawę w przyspieszonym głosowaniu. Niektórzy posłowie skarżyli się, że nie mieli czasu na dokładne przeczytanie ponad 50 stron przepisów. Wielu Rosjan obawia się ponownego zmobilizowania mas ludzi do wojny z Ukrainą, która wkrótce potrwa 14 miesięcy. Kreml zaprzecza takim planom.
Jesienią setki tysięcy mężczyzn uciekło za granicę w pierwszej fali chaotycznie zorganizowanej mobilizacji. Inni Rosjanie unikali poboru, ponieważ nie mieszkali pod adresem zameldowania, więc zawiadomienie o poborze, które było ważne tylko w formie listu, nie mogło zostać wydane. Rosyjscy przywódcy chcą teraz wypełnić tę lukę.
Każdy, kto nie zgłosi się na komisariat żandarmerii wojskowej w ciągu 20 dni od wezwania, musi też liczyć się z drastycznymi ograniczeniami w życiu codziennym: osobom odmawiającym służby wojskowej ze względu na sumienie nie wolno już prowadzić samochodu ani kupować nieruchomości. Rejestracja jako osoba prowadząca działalność na własny rachunek i przyznawanie kredytów nie powinny już być możliwe.
Rakieta w dzielnicy mieszkalnej: Ukraina donosi o zgonach w Słowiańsku
20:30: Według oficjalnych źródeł co najmniej sześć osób zginęło, gdy rosyjska rakieta uderzyła w dzielnicę mieszkalną w mieście Słowiańsk na wschodniej Ukrainie. Ponadto 18 zostało rannych, poinformowała w piątek wieczorem policja obwodu donieckiego. Wśród ofiar są też dzieci.
Liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć. Prace ratownicze jeszcze się nie zakończyły. Gubernator wojskowy Pawło Kyrylenko poinformował również o zniszczeniu kilku wieżowców. Informacje nie mogły początkowo zostać zweryfikowane przez niezależną stronę.
Ponad rok po rozpoczęciu rosyjskiej agresji przeciwko sąsiedniemu krajowi, w Doniecku toczą się najcięższe walki. Walki toczą się obecnie szczególnie intensywnie w mieście Bachmut, na południowy wschód od Słowiańska. Wojska rosyjskie od miesięcy próbują zdobyć 70-tysięczne miasto w niezwykle kosztownych bitwach. Dziś mieszka tam zaledwie kilka tysięcy osób.
Rosja odwołuje marsze pierwszomajowe: „Zagrożenie terrorystyczne”
16:45: „W stolicy nie będzie marszów ani wieców” – powiedział wiceprzewodniczący największej rosyjskiej federacji związkowej Aleksander Szersukow. Oto wydarzenia z okazji Święta Pracy zaplanowane na 1 maja.
Jest to uzasadnione „podwyższonym poziomem zagrożenia terrorystycznego”. Napięta sytuacja panuje także w regionach „odległych od miejsc prowadzenia specjalnej operacji wojskowej”. Zamiast tego odbędzie się jedynie „uroczyste spotkanie” z partnerami.
Nie będzie też zgromadzeń na Półwyspie Krymskim, nielegalnie zaanektowanym w 2014 roku.
Osiem dni później rocznica zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Nawet wtedy, według informacji think tanku Rady Atlantyckiej, odbędzie się mniej parad niż oczekiwano. Poza Krymem dotyczy to również obwodów kurskiego i biełgorodzkiego, które graniczą z Ukrainą. Jako oficjalny powód podano kwestie bezpieczeństwa. Obserwatorzy uważają jednak, że Putin po prostu nie chce ujawnić, że nie ma pływaków na takie parady.
Rosja przeprowadza zaskakujące manewry morskie na Pacyfiku
11:46: Rosja postawiła całą swoją Flotę Pacyfiku w stan wysokiej gotowości bojowej podczas niezapowiedzianej inspekcji. Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział w piątek, że ćwiczenia wojskowe zostaną wykorzystane do obrony przed próbą lądowania wroga na południowych Wyspach Kurylskich i Sachalinie. Według szefa sztabu Walerija Gierasimowa manewr odbędzie się w trzech etapach – od mobilizacji wojsk i wyjścia statków do symulowanych operacji bojowych.
Okrętem flagowym rosyjskiej Floty Pacyfiku jest krążownik rakietowy Wariag. Ponadto w służbie znajdują się 3 fregaty i około 60 mniejszych okrętów wojennych i desantowych oraz około 20 okrętów podwodnych, w tym okręty podwodne o napędzie atomowym. W ćwiczeniu mają wziąć udział także części sił powietrznych i rakietowych oraz jednostki zaopatrzenia.
Zdaniem Schoigusa jednostki muszą być lepiej przygotowane na ewentualny atak. Zagraniczni attaché wojskowi zostali poinformowani o celu ćwiczeń. Nagły manewr jest wybuchowy nie tylko ze względu na już napięte stosunki Moskwy z Zachodem po rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale także z powodu wyznaczonych celów wroga, w tym południowych Wysp Kurylskich. Od zakończenia II wojny światowej toczy się spór między Rosją a sąsiadującą z nią Japonią o cztery najbardziej wysunięte na południe wyspy Kurylskie. Do tej pory konflikt ten uniemożliwiał podpisanie traktatu pokojowego przez oba narody.
Sankcje UE wobec rosyjskiej grupy najemników Wagner
Piątek 14 kwietnia 2023 o 6:25: Rada Europejska dodała rosyjską grupę najemników Wagnera do swojej listy sankcji za ich „aktywny” udział w rosyjskiej wojnie napastniczej na Ukrainie. Środek ten został uzasadniony w czwartek wieczorem w Brukseli, podważając działania grupy Wagnera i zagrażając „integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy”. W lutym UE nałożyła już sankcje na 11 osób i siedem podmiotów powiązanych z Grupą Wagnera. Niektórym z nich zarzuca się poważne łamanie praw człowieka w Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie, innym zarzuca się zagrażanie bezpieczeństwu lub stabilności w Mali.
Liczne sankcje podkreślają międzynarodowy wymiar i powagę działań grupy oraz ich destabilizujący wpływ na kraje, w których działa, zgodnie z oświadczeniem. Grupa Wagnera odegrała wiodącą rolę w atakach na ukraińskie miasta Soledar i Bachmut.
Ponadto Rada Europejska nałożyła sankcje na rosyjską organizację medialną Ria Fan, wchodzącą w skład Patriot Media Group, której zarządem kieruje wagnerowski przywódca najemników Jewgienij Prigożyn. Agencja informacyjna jest zaangażowana w prorządową propagandę i dezinformację na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowała Rada Europejska.
Łącznie 1473 osoby i 207 organizacji podlega obecnie unijnym środkom ograniczającym w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi. Aktywa wskazanych osób zostałyby zamrożone, a obywatele i przedsiębiorstwa UE mieliby zakaz przekazywania im funduszy.
Berlin zgadza się na dostawy polskich MiG-29 na Ukrainę
17:10: Niemiecki rząd wyraził zgodę na dostawę przez Polskę pięciu myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Jak poinformowało w czwartek Federalne Ministerstwo Obrony, zatwierdzony został odpowiedni wniosek reeksportowy z Warszawy. Homologacja była konieczna, ponieważ samolot pierwotnie pochodził z zasobów Ludowej Armii Narodowej NRD.
Federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD) wyraził zadowolenie, że rząd federalny zdecydował już tego samego dnia, w którym Polska złożyła wniosek. „To pokazuje, że na Niemcy można liczyć!” – wyjaśnił.
Polska jest jednym z głównych sojuszników Ukrainy w walce z najeżdżającymi siłami rosyjskimi. W ramach pomocy wojskowej Warszawa dostarczyła już do Kijowa osiem sowieckich samolotów MiG-29. Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił na początku kwietnia, że jego kraj chce udostępnić Ukrainie „całą swoją flotę MiG-ów”, liczącą około 30 samolotów.
Więcej wiadomości można przeczytać na kolejnych stronach.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.