Ukraiński symbol: Polska zakazuje importu zboża z Ukrainy

16:55: Polska zakazuje importu zboża z Ukrainy

Polska zakazała importu zboża i innej żywności z Ukrainy. Tak zdecydował rząd – powiedział w sobotę na konferencji w północno-wschodnich Łysych koło Ostrołęki prezes PiS Jarosław Kaczyński – poinformowała agencja PAP. „Jesteśmy i pozostaniemy przyjaciółmi i sojusznikami Ukrainy bez żadnych zmian” – powiedział 73-latek. Niemniej jednak trzeba chronić interesy własnych obywateli. W interesie władz kijowskich nie może leżeć pogrążanie Polski w kryzysie. Polscy rolnicy czują się zagrożeni przez bezcłowy import dużych ilości ukraińskiego zboża, który umożliwił UE. Były już demonstracje chłopskie. Kaczyński przyznał, że jest gotów uregulować kwestię zboża w przyszłej umowie międzyrządowej z Ukrainą.

16:25: Ukraina liczy na systemy obronne po atakach rakietowych w Słowiańsku

Dwa inne ciała znaleziono w gruzach budynku Słowiańsk trafionego przez rosyjską rakietę. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do jedenastu – poinformowały w sobotę służby ratownicze. Ukraińskie Siły Powietrzne zapowiedziały, że wkrótce otrzymają system obrony Patriot, który, jak ma nadzieję, zapobiegnie atakom takim jak ten w Słowiańsku w piątek. Rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat nie podał konkretnego harmonogramu. Przybycie amerykańskich antyrakiet zostanie ogłoszone w momencie zestrzelenia pierwszego rosyjskiego samolotu. W Stanach Zjednoczonych przeszkolono 65 ukraińskich żołnierzy na systemie Patriot, który zwykle składa się z sześciu mobilnych wyrzutni, mobilnego radaru, generatora i centrum kontroli.

15:50: Opublikowano list od uwięzionego amerykańskiego dziennikarza

The Wall Street Journal opublikował odręczny list korespondenta Evana Gershkovicha, więzionego w Rosji. „Chciałbym powiedzieć, że nie tracę nadziei” – napisał korespondent gazety do swojej rodziny w amerykańskim mieście Filadelfia. Odręczny list jest datowany na 5 kwietnia i według gazety jest to pierwszy bezpośredni kontakt Gershkovicha z rodziną od czasu jego aresztowania w Rosji pod koniec marca. List jest napisany po rosyjsku – w języku, w którym Gerszkowicz rozmawia z rodzicami.

do artykułu: Amerykańska reporterka uwięziona: „Nie tracę nadziei”

15:35: Cyryl I prosi o pokój z Ukrainą na prawosławną Wielkanoc

Rosyjski prawosławny patriarcha Cyryl I podkreślił swoją bliskość z ofiarami wojny z Ukrainą. W swoim pisemnym orędziu prawosławnej Paschy, wydanym w sobotę przez Patriarchat Moskiewski, prosił Boga, aby pocieszył każdy smutek i uzdrowił każdą duchową ranę. Jednocześnie 76-latek zwrócił się do Boga z prośbą o „udzielenie trwałego i sprawiedliwego pokoju bratnim narodom”. Jednak Cyryl I nie ogłosił rozejmu.

12:02: Trafienie rakiety w Słowiańsku: rośnie liczba ofiar

Po tym, jak rosyjski pocisk uderzył w dzielnicę mieszkalną we wschodnim mieście Słowiańsk, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do dziewięciu – poinformowały władze. W nocy ratownicy uratowali martwą kobietę z poważnie zniszczonego wieżowca – poinformował na Facebooku burmistrz Wadym Lyach. Pod gruzami wciąż brakuje pięciu mieszkańców. Wśród zabitych prawdopodobnie jest dwuletnie dziecko. Ponad 20 osób zostało rannych. Według ukraińskich źródeł rakieta uderzyła w piątek po południu.

07:51: Lula wzywa do zaprzestania wsparcia militarnego dla Ukrainy

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva wezwał Stany Zjednoczone do zaprzestania wsparcia militarnego dla Ukrainy. Stany Zjednoczone muszą „przestać promować wojnę i zacząć mówić o pokoju” – powiedział Lula dziennikarzom podczas swojej wizyty w Pekinie. Unia Europejska musi też „zacząć mówić o pokoju”. W ten sposób społeczność międzynarodowa będzie mogła przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że „pokój leży w interesie całego świata” – zadeklarował prezydent Brazylii.

6:30: Rząd federalny za sankcjami wobec rosyjskiego przemysłu nuklearnego

W kontekście rosyjskiego ataku na Ukrainę niemiecki rząd naciska na unijne sankcje wobec rosyjskiego przemysłu nuklearnego. Stwierdzono, że Rosja celowo wykorzystuje swoje zależności w sektorze energetycznym jako dźwignię – powiedział dpa minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni). „W związku z tym rząd federalny opowiedział się Komisji Europejskiej za włączeniem cywilnego sektora jądrowego. Powinno to być częścią następnego pakietu sankcji”. Rosyjska energetyka jądrowa dostarcza m.in. uran do prętów paliwowych oraz składuje odpady promieniotwórcze. „Technologia nuklearna jest niezwykle delikatną dziedziną, a Rosji nie można już uważać za wiarygodnego partnera w tej dziedzinie” – powiedział Habeck.

04:32: Szwajcaria potwierdza nowe miliardy pomocy dla Ukrainy

Szwajcaria obiecała Ukrainie pomoc humanitarną i pomoc w odbudowie na łączną kwotę 1,8 mld franków szwajcarskich. Pieniądze powinny być wypłacane przez okres sześciu lat, jak ogłosiła Federalna Rada Rządu. Potwierdził oświadczenia ministra spraw zagranicznych Ignazio Cassisa podczas jego wizyty w Waszyngtonie w tym tygodniu. Zgodnie z tym dodatkowe 1,5 miliarda franków (około 1,5 miliarda euro) stanowi dodatek do 300 milionów franków, które Szwajcaria już zarezerwowała dla Ukrainy na bieżący i przyszły rok.

Odbudowa zaatakowanego przez Rosję kraju ma zostać wsparta kwotą około 650 mln franków z programu pomocowego. Szwajcaria zorganizowała międzynarodową konferencję na ten temat w Lugano w lipcu 2022 r.

4 rano: Lindner: Ukraina może wygrać wojnę z Rosją

Zdaniem federalnego ministra finansów Christiana Lindnera Ukraina ma zdolność do wygrania walki obronnej z Rosją. Tak powiedział przewodniczący FDP na elitarnym amerykańskim Uniwersytecie Princeton. Prezydent Rosji Władimir Putin nie może wygrać wojny z Ukrainą. Dlatego Zachód musi nadal wspierać rząd w Kijowie. Jest to wspierane przez Zachód bronią i pieniędzmi.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *