Konflikty – Polska chce wkrótce dostarczyć Ukrainie cztery myśliwce – polityka

Warszawa (dpa) – Według prezydenta Andrzeja Dudy Polska chce w najbliższych dniach dostarczyć Ukrainie cztery myśliwce MiG-29.

Inne MiG-29 są obecnie serwisowane i przygotowywane do dalszego transferu – powiedział Duda w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Pavelem. Przywódcy kraju podjęli odpowiednią decyzję, a następnie rząd przyjął rezolucję.

Duda dodał, że Polskie Siły Powietrzne mają obecnie około tuzina MiG-29, które zostały przejęte z zapasów NRD na początku lat 90. „Są one nadal w pełnej służbie jako działające MiG-y dla naszej obrony przeciwlotniczej ”. Przekazane Ukrainie maszyny mają zostać zastąpione nowoczesnymi samolotami bojowymi, które Polska zamówiła w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda z zadowoleniem przyjął to oświadczenie. „To ważny krok, który znacząco wzmocni walkę Ukrainy z agresorem” – napisał na Twitterze. Estonia i Litwa zapowiedziały dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym karabiny półautomatyczne, karabiny snajperskie, celowniki, lornetki, amunicję, sprzęt indywidualny i specjalny, łodzie patrolowe, kamery termowizyjne, pojazdy i zaopatrzenie żołnierzy.

Według Ministerstwa Obrony w Tallinie pomoc wojskowa Estonii dla Ukrainy zwiększy się tym samym do łącznej wartości blisko 400 mln euro. Pomoc wojskowa Litwy powinna wkrótce sięgnąć 450 mln euro.

Słowacja chce też dostarczyć myśliwce

Dyskusja na temat polskich MiG-29 toczyła się już w 2022 roku, krótko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W zeszłym tygodniu Duda powiedział, że jego kraj chce przekazać Ukrainie MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji. Nie podał jednak dalszych informacji na temat tej koalicji.

Podczas lutowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium premier Mateusz Morawiecki jako warunek wstępny wymienił decyzję NATO. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że jego kraj nie powstrzyma innych przed dostarczaniem myśliwców. Poza Polską Słowacja jest gotowa zwrócić swoje MiG-29 w porozumieniu z europejskimi partnerami.

© dpa-infocom, dpa:230316-99-978644/5

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *