Nieznane obciążenie konta bankowego: co robić?
Konsumenci raz po raz zgłaszają nieznane obciążenia rachunków, także przez firmy zagraniczne z siedzibą np. w Polsce czy na Cyprze. Czasem są to obciążenia jednorazowe, czasem cykliczne obciążenia konta. Początkowo dyskretne wielkości, np 1,95 euro wzrastać w czasie do 70 euro. Pieniądze są często wycofywane niezauważenie przez wiele miesięcy.
TO Europejskie Centrum Konsumenckie Niemcy (EVZ) wyjaśnia, w jaki sposób zainteresowane osoby mogą się bronić.
Najważniejsza wskazówka: Nie ignoruj debetów i działaj szybko.
Nieznany ładunek: jak się chronić?
- Regularnie sprawdzaj wyciągi bankowe, przynajmniej co 14 dni.
- Jeśli uważasz, że Twoje dane są niewłaściwie wykorzystywane, skontaktuj się ze swoim bankiem. Może być konieczne zablokowanie konta i karty.
- Złóż skargę na policję.
- Z tzw obciążenie zwrotne nielegalne płatności kartą kredytową mogą zostać cofnięte. Skontaktuj się w tym celu ze swoim bankiem. Ważne: Musisz być w stanie wykazać, że próbowałeś wyjaśnić sprawę na piśmie z firmą.
- W przypadku sporu z bankiem lub gdy ten odmówi procedury obciążenia zwrotnego, możesz skorzystać z komisji arbitrażowej. EVZ podaje je na swojej stronie internetowej Przegląd uznanych bankowych komisji arbitrażowych. Dla banków zagranicznych, tj. KONIEC SIECI odpowiedzialny.
- Jeśli masz problemy z firmą z innego kraju UE, Islandii lub Norwegii, Europejskie Centrum Konsumenckie udzieli Ci bezpłatnej pomocy. Można się z nim skontaktować online za pomocą formularza kontaktowego www.evz.de (żółty przycisk z napisem „darmowa pomoc”).
Zapomniane procesory płatności i subskrypcje
Niektóre firmy zlecają obsługę klienta lub przetwarzanie płatności dostawcom usług. Załóżmy, że byłeś na wakacjach i zapłaciłeś kartą na stacji benzynowej lub w restauracji. Jeśli później znajdziesz czyjeś nazwisko na swoim wyciągu bankowym, nie zawsze jest to niezwykłe. Sprawdź, czy płatność nie mogła pochodzić od Ciebie. Nawiasem mówiąc, kwoty są często pobierane z opóźnieniem.
Weź również pod uwagę swoje subskrypcje. Niektóre odnawiają się automatycznie po roku. Może to być również przyczyną nieznanej przepustowości. EVZ udostępnia na swojej stronie internetowej teksty z którym Z łatwością anuluj subskrypcje Móc.
Wyjaśnij błędy debetowe ze sprzedawcą
Oprócz tych uzasadnionych obciążeń zawsze istnieją nieprawidłowe. Na przykład, jeśli pobierane są pieniądze za umowę, która została już rozwiązana, cena zakupu jest obliczana dwukrotnie lub po prostu odejmowana jest błędna kwota. Skontaktuj się z firmą! W większości przypadków błąd można szybko i łatwo naprawić, a wszelkie nadpłacone pieniądze zostaną zwrócone.
Uważaj na kradzież danych i pułapki abonamentowe
Być może podałeś dane swojej karty kredytowej stronie internetowej, aby wziąć udział w konkursie, obejrzeć film, skorzystać z serwisu randkowego lub obejrzeć treści pornograficzne. Raz po raz konsumenci zwracają się do wątpliwych dostawców iw pułapka subskrypcji slajd. Dopiero później uświadamiają sobie, że powinni byli wykupić płatną subskrypcję.
Na tych stronach często brakuje informacji wymaganych przez prawo, w szczególności na temat operatora strony. Ceny i warunki umowne nie są prezentowane w sposób przejrzysty. Często przeciw tzw przycisk rozwiązania naruszone Oznacza to, że przyciski nie są wystarczająco wyraźnie oznaczone, np. „Subskrybuj teraz za opłatą”. Jeżeli przycisk zamówienia nie jest prawidłowo oznaczony, umowa nie zostaje zawarta. Klienci nie są zobowiązani do zapłaty.
Przykład z firmy konsultingowej EVZ:
Konsument gubi swój smartfon. W internecie trafia na hiszpańską firmę, która obiecuje znaleźć ją w ciągu kilku minut. Konsument rezerwuje tak zwane codzienne zlecenie wyszukiwania za 50 centów. Właściwie jest to wersja próbna. Jeśli nie anulujesz jej natychmiast, subskrypcja zostanie utworzona automatycznie. Od tego czasu konsumenci płacą około 40 euro miesięcznie.
Oszuści kradną dane kart kredytowych
Oczywiście nieznane obciążenia konta mogą być również spowodowane oszustwem. Ściegi są często dziane bardzo wiarygodnie. Na przykład w wiadomościach tekstowych lub e-mailach oszuści podszywają się pod firmę dostarczającą paczki i odnoszą się do złożonego zamówienia. Proszą ofiary o potwierdzenie adresu pocztowego i uiszczenie rzekomych opłat celnych. Dokładnie sprawdzaj te wiadomości i nigdy nie podawaj danych swojej karty kredytowej!
Europäisches Verbraucherzentrum Deutschland c / o Zentrums für Europäischen Verbraucherschutz e. V. Bahnhofsplatz 3, 77694 Kehl www.evz.de
Finansowany przez Unię Europejską. Jednak wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Rady ds. Innowacji i Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EISMEA). Ani Unia Europejska, ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za to odpowiedzialności.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.