Myśliwce dla Ukrainy: Niemcy zatwierdzają dostawę „MiGa” z Polski

Stan: 13.04.2023 21:22

Rząd Federalny wyraża zgodę na dostawę myśliwców „MiG 29” na Ukrainę. O zezwolenie wystąpił polski rząd. Pięć odrzutowców pierwotnie pochodziło z zasobów Narodowej Armii Ludowej NRD.

Niemcy udzieliły Polsce licencji eksportowej na Ukrainę myśliwców MiG 29 z zapasów byłej NRD. Federalny minister obrony Boris Pistorius z zadowoleniem przyjął tę decyzję w oświadczeniu. „To pokazuje: na Niemcy można liczyć!” – wyjaśnił.

Pistorius, który przebywa obecnie w Afryce Zachodniej, nie widzi zmiany kursu dla zachodnich myśliwców w transferze myśliwców z Polski na Ukrainę. Wszystko, co pomaga szybko, jest ważne, powiedział polityk SPD:

„Chodzi o „MiG”, ponieważ mogą one być natychmiast użyte przez Siły Zbrojne Ukrainy, ponieważ są znane, można nimi natychmiast latać, konserwacja i naprawa oraz konserwacja mogą być przeprowadzane niemal bezproblemowo i przejrzyście” – powiedział Pistorius. Nie dotyczy to samolotów zachodnich, zwłaszcza tych z Niemiec.

Wniosek został zatwierdzony w ciągu kilku godzin

Pistorius zapowiedział, że w piątek zostanie wydane oficjalne pisemne potwierdzenie dla polskiego rządu zgody na reeksport na Ukrainę. Wniosek, który wpłynął w Berlinie dopiero w czwartek, został zatwierdzony w ciągu kilku godzin. MON w Warszawie początkowo nie chciał komentować decyzji.

Po zjednoczeniu Niemcy przejęły z zasobów NRD 24 myśliwce „MiG 29”. W tym czasie samoloty należały do ​​najnowocześniejszych samolotów myśliwskich na świecie. W 2004 roku Berlin przekazał Polsce 22 samoloty.

Polski rząd dostarczył już Ukrainie „MiG-y”. Jednak w przypadku samolotów zakupionych w Niemczech wymagana jest licencja eksportowa.

„Ukraina otrzyma całą polską flotę „MiG””

Polski rząd ogłosił w połowie marca, że ​​przygotowuje się do dostarczenia na Ukrainę pierwszego samolotu MiG. Od tego czasu na Ukrainę wysłano osiem takich maszyn. Na początku kwietnia prezydent Andrzej Duda przedłużył zobowiązanie: jego kraj chciał oddać do dyspozycji Ukrainy „całą swoją flotę „MiGów”, liczącą około trzydziestu samolotów. W tym maszyny otrzymane z Niemiec.

Rząd Ukrainy pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego od tygodni naciska na bardziej wszechstronną pomoc wojskową z Zachodu, z naciskiem na dostarczenie myśliwców dla wojsk ukraińskich.

Roderich Kiesewetter, grupa parlamentarna CDU/CSU, w sprawie zgody na dostawy „MiGa” na Ukrainę

tagesschau24 18:00, 13 kwietnia 2023 r

Mieszane reakcje polityków federalnych

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu Michael Roth (SPD) określił decyzję na Twitterze jako „odpowiedzialną i wspierającą – wobec Polski, ale przede wszystkim wobec Ukrainy w jej walce o wolność”.

Polityk obrony FDP, Marie-Agnès Strack-Zimmermann, zatwierdziła już dostawę myśliwców w czasie, gdy zatwierdzenie wciąż było w toku. Nie boi się, że Niemcy zostaną wciągnięte w rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. „MiG” nie jest niemieckim myśliwcem, ale działa w trybie powietrze-powietrze. Oznacza to, że w pewnych okolicznościach jest w stanie odeprzeć ataki rosyjskich samolotów. Właśnie do tego został zbudowany. Czymś innym byłaby dostawa samolotów, które mogłyby uderzyć daleko w strefę rosyjską – powiedział polityk FDP.

Lider lewicowej frakcji Dietmar Bartsch ostro skrytykował tę decyzję. „To fatalnie błędna decyzja” – powiedział Bartsch w czwartek w Berlinie. „Rząd federalny przekracza kolejną samodzielnie narysowaną czerwoną linię”.

Samolot myśliwski „MiG 29”.

„MiG 29” to radziecki samolot myśliwski, który kiedyś był uważany za militarny produkt eksportowy wybijany przez Rosję. Skrót MiG składa się z inicjałów nazwisk inżynierów Artjoma Mikojana i Michaiła Gurewicza. Seria o kodzie NATO Fulcrum była kilkakrotnie modernizowana od czasu oblotu prototypu w 1977 roku. Od początku lat 80-tych myśliwiec przechwytujący był produkowany seryjnie jako odpowiednik amerykańskiego F-16.

MiG-29 to jedno- lub dwumiejscowy, dwusilnikowy, aerodynamiczny samolot myśliwski. Jest uzbrojony w armatę kal. 30 mm i może przenosić rakiety i bomby o masie do kilku ton.

Według corocznego raportu „Military Balance 2023” Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych Polska dysponuje samolotami „MiG 29” typu 29A i 29UB. Według informacji NATO wykorzystują Warszawę do obserwacji przestrzeni powietrznej wschodniej flanki sojuszu wojskowego. Wraz z wprowadzeniem „Eurofightera” Bundeswehra zapoczątkowała koniec radzieckich samolotów w niemieckich siłach powietrznych.

Niemcy zatwierdzają polską dostawę myśliwców MiG na Ukrainę

Karl Dietrich Mäurer, ARD Berlin, 13 kwietnia 2023 o 18:14

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *