Światowe wydatki na zbrojenia biją rekordy

Sztokholm- Globalne wydatki na zbrojenia osiągnęły oszałamiające rekordy! Zwłaszcza, że Wojna ukraińska zachęca wiele państw do Polityka bezpieczeństwa dostosuj się i włóż więcej pieniędzy w zbroję.


W Europie, podobnie jak tutaj w Rumunii, wydatki na obronę wzrosły o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim. © Andreea Alexandru/AP/dpa

Według badań Sztokholmskiego Instytutu Pokoju SIPRI światowe wydatki na obronę wzrosły w ubiegłym roku o 3,7%.

Stanowi to łączną kwotę 2,24 biliona dolarów amerykańskich (równowartość około dwóch bilionów euro!), które zainwestowano w utrzymanie lub budowę armii.

Jednak wydatki wojskowe różnią się znacznie na całym świecie. W pierwszej trójce wydawców w 2022 r. były Stany Zjednoczone (877 mld USD), Chiny (292 mld USD) i Rosja (87 mld USD).

Polityka bezpieczeństwa
Global Peace Index: negatywny trend utrzymuje się na całym świecie

Według nowych danych SIPRI stanowiły one około 56% globalnej sumy.

Ale tak zwane kraje wschodzące i rozwijające się, takie jak Indie, Arabia Saudyjska i Etiopia, również wydają coraz więcej pieniędzy na materiały wojenne.

Reklama

Te wojny zwiększają wydatki na wojsko

W statystykach zaznaczają się zwłaszcza dwie strefy konfliktów: wojna na Ukrainie i napięcia w Azji Wschodniej wokół wyspiarskiego państwa Tajwanu. Zdecydowanie największy wzrost wydatków (+13%) odnotowano w Europie i był w dużej mierze napędzany wydatkami rosyjskimi i ukraińskimi.

Wydatki Ukrainy w 2022 roku wyniosły 44 miliardy dolarów amerykańskich (około 40 miliardów euro). To wzrost o 640% w stosunku do poprzedniego roku!

Pomoc wojskowa dla Ukrainy i obawy przed większym zagrożeniem ze strony Rosji wpłynęły także na decyzje wydatkowe wielu innych państw. Na przykład w lutym 2022 r. Niemcy ogłosiły program inwestycyjny dla Bundeswehry o wartości 100 mld euro. Republika Federalna Niemiec wydaje obecnie na armię 56 miliardów euro.

Wydatki wojskowe państw Europy Środkowej i Zachodniej wyniosły w 2022 r. 345 mld USD. Wydatki po raz pierwszy przekroczyły poziom z 1989 r., Pod koniec zimnej wojny. Były też o 30% wyższe niż w 2013 roku.

Reklama


Kanclerz Olaf Scholz (64 lata, SPD) również zapowiedział znacznie wyższe wydatki na zbrojenia dla Niemiec. © Michael Kcaller/dpa

„Inwazja na Ukrainę miała natychmiastowy wpływ na decyzje dotyczące wydatków wojskowych w Europie Środkowej i Zachodniej. Obejmowało to wieloletnie plany zwiększenia wydatków przez kilka rządów” – powiedział Diego Lopes da Silva, starszy badacz programu wydatków wojskowych i produkcji broni SIPRI.

„W związku z tym w nadchodzących latach możemy spodziewać się dalszego wzrostu wydatków wojskowych w Europie Środkowej i Zachodniej”.

Niektóre z największych wzrostów wydatków wojskowych w Unia Europejska mierzono w Finlandii (+36%), Litwie (+27%), Szwecji (+12%) i Polsce (+11%).

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *