Polska energicznie się uzbraja

Polska zdecydowała się na kompleksowy program zbrojeniowy. Obejmuje to regularną armię i jednostki paramilitarne.


Listopad 2021: Polscy żołnierze zamykają granicę z Białorusią. (Zdjęcie: dpa)

Zdjęcie: Irek Dorożański/Dwot



Powiadomienie o nowych artykułach:



Polska chce w tym roku przeznaczyć na obronność 4 proc. swojej produkcji gospodarczej. „Będzie to prawdopodobnie najwyższy procent środków przeznaczonych na armię spośród wszystkich krajów NATO” – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w bazie sił zbrojnych w Siedlcach.

Polska, kraj UE i NATO, graniczący z Ukrainą, masowo się przezbraja. Na przykład w ubiegłym roku Warszawa zamówiła w Stanach Zjednoczonych 250 czołgów bojowych Abrams i zawarła wielomiliardowy kontrakt z Koreą Południową na dostawę 400 czołgów bojowych i 212 haubic samobieżnych.

Armia rośnie

Siły Zbrojne RP liczą obecnie 164 tys. żołnierzy, w tym 36 tys. członków ochotniczych stowarzyszeń bezpieczeństwa wewnętrznego. W najbliższych latach armia powinna wzrosnąć do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. agentów bezpieczeństwa wewnętrznego.

Na tle wojny rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie wschodni sąsiad Niemiec wykazuje zwiększone zainteresowanie służbą w wojsku. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w sobotę w Lublinie, że w ubiegłym roku do sił zbrojnych udało się zwerbować 13 742 nowych żołnierzy zawodowych.

„To rekord od czasu zniesienia służby wojskowej” – powiedział dpa powołując się na Błaszczaka. Ostatni raz poborowi byli w Polsce powoływani w 2008 roku i wkrótce potem zawieszono służbę wojskową. Aby przyciągnąć więcej obywateli do sił zbrojnych, Polska wprowadziła ochotniczą podstawową służbę wojskową.

Od jesieni ubiegłego roku w całym kraju odbywają się także jednodniowe szkolenia wojskowe dla zainteresowanych obywateli. Błaszczak zapowiedział, że ze względu na duże zainteresowanie program „Trening z Wojskiem” zostanie powtórzony. W pierwszej turze było 4000 miejsc na szkolenia obywatelskie, aw styczniu i lutym powinno być już 8000 miejsc.

Tworzenie stowarzyszeń bezpieczeństwa wewnętrznego

Wzrasta również zainteresowanie służbą w Ochotniczych Związkach Bezpieczeństwa Wewnętrznego (WOT). Bezpieczeństwa Wewnętrznego liczy obecnie 36 tysięcy żołnierzy, napisał pod koniec grudnia na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. We wcześniejszych komunikatach MON w Warszawie liczba Straży Krajowych wynosiła 32 tys.

Polski narodowo-konserwatywny rząd PiS zainicjował w 2017 r. Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Wolontariusze najpierw przechodzą 16-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego uczą się strzelać i zapoznają z podstawowymi zasadami obrony i zachowania się w sytuacjach zagrożenia. W sumie szkolenie, które odbywa się głównie w weekendy, trwa trzy lata.

W czasie pokoju państwa NATO postawiły sobie za cel zwiększenie wydatków na obronność do poziomu około 2% produkcji gospodarczej. Według danych NATO za 2022 r. faworytem w relacji między potęgą gospodarczą a wydatkami na obronność była Grecja z wartością 3,76%. Następne w kolejności są Stany Zjednoczone z 3,47%, które jednak w wartościach bezwzględnych wydały na obronę 822 miliardy dolarów amerykańskich (753 miliardy euro), czyli ponad dwukrotnie więcej niż wszystkie inne państwa sojuszu razem wzięte. Na trzecim miejscu uplasowała się Polska z 2,42% produktu krajowego brutto (PKB). W liczbach bezwzględnych było to około 17,8 miliarda dolarów amerykańskich (16,3 miliarda euro).

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *