Polska nie dostarcza na Ukrainę myśliwców Mig-29 pochodzenia niemieckiego

  1. Strona główna
  2. polityka

Utworzony:

Z: Moritz Serif, Christian Stör

Ciężkie walki trwają w Bachmut. Straty rosyjskie byłyby bardzo duże. Polska nie dostarcza niemieckich myśliwców. Pasek na wojnę na Ukrainie.

Aktualizacja 31 marca, 7:10: W tej chwili Polska nie dostarcza Ukrainie myśliwców niemieckiego pochodzenia. Odrzutowce, które kraj udostępnia Ukrainie, nie pochodzą z zapasów w byłej NRD. W związku z tym Niemcy nie muszą wyraźnie przyjąć dostawy. Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy do spraw bezpieczeństwa, Jacek Siewiera, powiedział o planowanej dostawie czterech sowieckich MiG-29: „To nie są niemieckie samoloty”.

Myśliwiec MiG-29 jest szkolony na ukraińskim lotnisku Wassylków (zdjęcie z akt). © Roman Pilipey/dpa

Do 2022 roku Niemcy sprzedały Polsce 23 takie myśliwce. Gdyby to był któryś z tych samolotów, Niemcy musiałyby się na to zgodzić – tak zwykle jest zapisane w umowach sprzedaży uzbrojenia z Niemiec. Siewiera mówił głośno i wyraźnie o niemieckich myśliwcach codzienne wiadomościci „początkowo pozostawali w służbie Sił Zbrojnych RP”.

Wiadomości z Ukrainy: „Święto bitwy dla Rosjan” – Bitwy pod Bachmutem zbierają żniwo

Aktualizacja 30 marca, 21:55: Armia ukraińska potwierdziła nowe rosyjskie sukcesy w oblężonym mieście Bachmut. „Bachmut jest w jednej trzeciej kontrolowany przez Ukrainę, jak zauważyli międzynarodowi obserwatorzy” – potwierdził doradca prezydenta Siergiej Leszczenko za pośrednictwem kanału Telegram ukraińskiego biura prezydenckiego. Jednak wbrew doniesieniom rosyjskim miasto nie zostało otoczone. Odkąd najemnicy Wagnera wkroczyli do miasta, armia ukraińska twierdziła, że ​​kontroluje zachodnią część Bachmutu.

Aktualizacja 30 marca, 19:01: Bachmut pozostaje zaciekłą walką. „Jednak nasi obrońcy dzielnie utrzymują miasto i odpierają liczne ataki wroga” – napisał ukraiński Sztab Generalny na Facebooku. „W sumie odparto 47 ataków wroga” – kontynuuje raport sytuacyjny z czwartku, 30 marca. Oprócz Bachmuta „w centrum uwagi” znalazły się także Kupyańsk, Limańsk, Awdijiwka i Marżyńsk.

Wiadomości z Ukrainy: Litwa zaostrza kary za łamanie rosyjskich sankcji

Aktualizacja 30 marca, 17:06: Litwa przyjęła surowsze sankcje dla firm, które naruszają krajowe lub międzynarodowe sankcje wobec Rosji i Białorusi. Wileński parlament przegłosował w czwartek wzmocnienie regulacji w kraju bałtyckim ze strony UE i NATO. Zgodnie z nim naruszenia sankcji mogą w przyszłości grozić grzywną w wysokości do 50 tys. euro lub do 5% rocznego obrotu oraz konfiskatą mienia lub pieniędzy w związku z naruszeniami. Litwa graniczy z rosyjską enklawą kaliningradzką nad Morzem Bałtyckim i sojuszniczą Rosją Białorusią.

Aktualizacja dotycząca Ukrainy: Nowe szczegóły dotyczące rekrutacji

Aktualizacja 30 marca, 15:52: Według brytyjskiej oceny planowana kampania rekrutacji ochotników w Rosji do wojny z Ukrainą jest tylko przykrywką dla nowych obowiązkowych projektów. „Istnieje realistyczna możliwość, że w praktyce to rozróżnienie będzie się zacierać, a władze regionalne będą próbowały osiągnąć wyznaczone cele rekrutacyjne, zmuszając mężczyzn do wstępowania” – powiedział MON w Londynie, powołując się na ustalenia wywiadu. Według rosyjskich mediów ma zostać zrekrutowanych 400 tys. ochotników.

Wiadomości z Ukrainy: strajki rosyjskich tajnych służb

Aktualizacja 30 marca, 13:25: Rosyjskie służby specjalne FSB mają korespondenta amerykańskiej gazety w Jekaterynburgu dziennik Wall Street zatrzymany. Evan Gershkovich jest podejrzany o „szpiegostwo w interesie rządu USA”, mówi FSB, według agencji państwowej filiżanka z. Wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne. Rzeczniczka ministerstwa Maria Zakharova broniła aresztowania: „Niestety nie jest to pierwszy przypadek, w którym status korespondenta zagranicznego, wiza dziennikarska i akredytacja cudzoziemców w naszym kraju są wykorzystywane do ukrywania działalności niedziennikarskiej” – powiedziała. na Telegramie.

Aktualizacja 30 marca, 12:15: Wołodymyr Zełenski wykorzystał wideo, aby upamiętnić wycofanie się Rosji z obwodu kijowskiego rok temu. „Wydarzenia niewyobrażalne w XXI wieku stały się rzeczywistością na przedmieściach Kijowa, Bucza i Irpina” – napisał ukraiński prezydent na Telegramie. Dla wielu mieszkańców regionu kijowskiego miniony rok stał się najbardziej przerażającym w ich życiu. Inwazja wojsk rosyjskich z północy przyniosłaby „śmierć i zniszczenie”. „Jednak wyzwolenie obwodu kijowskiego stało się symbolem, że Ukraina może wygrać tę wojnę” – powiedział szef państwa. W retrospektywnym filmie liczba ofiar cywilnych w okolicach Kijowa wyniosła 1137, aw samej Buczy 461.

Wiadomości z Ukrainy: Baszmut byłby „polem bitwy dla Rosjan”

Aktualizacja 30 marca, 10:45: Walki w Bachmucie trwają. „Ukraińcy prowadzą bardzo skuteczną obronę kosmiczną, która okazała się bardzo kosztowna dla Rosjan” – powiedział na głos starszy oficer armii USA, szef sztabu Mark Milley. CNN przed amerykańskimi ustawodawcami. „Ponoszą ogromną liczbę ofiar w rejonie Bakhmut”, powiedział Milley, który nazwał walki „rzeźnią dla Rosjan”.

Ukraiński żołnierz siedzi na działku przeciwlotniczym w pobliżu Bakhmut, 24 marca 2023 r.
Wydaje się, że ukraińscy żołnierze zadają ciężkie straty siłom rosyjskim w Bachmucie i jego okolicach. © ARIS MESSINIS/afp

Według niego pod Bachmutem walczy około 6000 wagnerowskich najemników. Do tych najemników, którzy są rozmieszczeni w walce, dodaje się od 20 000 do 30 000 rekrutów wagnerowskich, „z których wielu pochodzi z więzień”. W środę ukraińscy przywódcy wojskowi uznali częściowy sukces Rosji w bitwie pod Bachmutem.

Wiadomości z Ukrainy: Rosja zwerbuje 400 000 żołnierzy

Aktualizacja 30 marca, 9:25: Według brytyjskich ocen planowana kampania rekrutacji ochotników w Rosji na wojnę z Ukrainą jest tylko przykrywką dla dalszego przymusowego poboru. „Istnieje realistyczna możliwość, że w praktyce to rozróżnienie będzie się zacierać, a władze regionalne będą próbowały osiągnąć wyznaczone cele rekrutacyjne, zmuszając mężczyzn do wstępowania” – powiedział MON w Londynie, powołując się na ustalenia wywiadu. Według rosyjskich mediów ma zostać zrekrutowanych 400 tys. ochotników.

Według brytyjskiego resortu, tak zwany „model wolontariatu” ma na celu jak największe zminimalizowanie niezadowolenia w kraju. „Jest mało prawdopodobne, aby kampania przyciągnęła 400 000 prawdziwych wolontariuszy”. Potrzebny jest nie tylko nowy personel. „Rosja potrzebuje więcej amunicji i uzbrojenia niż ma obecnie” – powiedział.

Aktualizacja dotycząca Ukrainy: Kijów ogłasza harmonogram wiosennej ofensywy

Aktualizacja 30 marca, 7:55: Spodziewana wiosenna ofensywa armii ukraińskiej rzuca cień. Rozpocznie się prawdopodobnie w kwietniu lub maju – powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z estońską telewizją. BYĆ W BŁĘDZIE. Niemieckie czołgi Leopard, które już dotarły na Ukrainę, wezmą udział w „kontrofensywie decyzją naszego Sztabu Generalnego”, powiedział Reznikow: „Jestem pewien, że będziemy kontynuować wyzwalanie tymczasowo okupowanych obszarów, tak jak to jest” działo się w Kijowie, Czernihowie, Sumach, Charkowie i Chersoniu (obwodach). Wszystko to będzie trwało dalej”. Zdaniem ministra wiele zależy też od warunków pogodowych.

Wiadomości z Ukrainy: Kijów „pilnie” potrzebuje nowoczesnych myśliwców

Pierwszy raport z 30 marca: kijów – Według jego rzecznika Jurija Ihnata Siły Powietrzne Ukrainy „pilnie” potrzebują nowoczesnych samolotów bojowych. „Ani polskie, ani czeskie migi nam nie pomagają, ani miraże, ani tornada” – powiedział Ihnat telewizji ukraińskiej. Podczas gdy MiG-y otrzymane od sąsiadów są pożądanym i niezbędnym wzmocnieniem, Ukraina potrzebuje myśliwców wielozadaniowych czwartej generacji, takich jak amerykański F-16. Ponieważ szkolenie pilotów i obsługi naziemnej na tych maszynach „nie jest procesem łatwym”, decyzja byłaby konieczna „jak najszybciej na wczoraj”.

Tymczasem Hiszpania chce dostarczyć Ukrainie dziesięć starych czołgów Leopard 2A4, ale wykluczyła wysłanie myśliwców. Sekretarz obrony Margarita Robles powiedziała, że ​​pierwszych sześć czołgów zostanie dostarczonych w ciągu dwóch tygodni.

Aktualne informacje na temat Ukrainy: Straty rosyjskie byłyby dziesięciokrotnie większe niż na Ukrainie

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Maljar po raz pierwszy dała konkretny obraz strat sił zbrojnych. W rezultacie liczba ofiar śmiertelnych po stronie rosyjskiej jest znacznie wyższa niż po stronie ukraińskiej. „Są dni na Wschodzie, w których stosunek ofiar (śmierci) wynosi od 1 do 10”, powiedziała w Telegramie. „Oczywiście nie dzieje się tak codziennie, a średni wskaźnik jest niższy, ale nadal”.

Armia ukraińska nie podała jeszcze informacji o własnych stratach od początku wojny ponad rok temu. Z drugiej strony publikowana jest codzienna statystyka z domniemanymi stratami armii rosyjskiej. Według niej w rosyjskich siłach zbrojnych zginęło dotychczas ponad 172 tys. Ze swojej strony armia rosyjska nie podaje informacji o własnych stratach. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace w środę oszacował liczbę zabitych i rannych Rosjan na około 220 000. Wiadomości z nieba zgłoszone.

Wiadomości z Ukrainy: Kijów ogłasza „rój dronów Mathias Rust” rosyjskiej armii

Po powtarzających się rosyjskich atakach tzw. dronami kamikaze na ukraińskie miasta armia ukraińska chce odpłacić się tym samym. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow zapowiedział kontrataki z użyciem własnych dronów, które, jak powiedział, zostały połączone w „ukraiński rój Mathias Rust” – ku pamięci niemieckiego pilota Kremla. Istnieje już „kilka tysięcy dronów o zasięgu do 3000 kilometrów”, powiedział Danilow na Twitterze. (cs/dpa)

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *