Dezinformacja w mediach społecznościowych: Osiem krajów europejskich apeluje do gigantów technologicznych o fałszywe wiadomości

Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości to problem globalny

Alliance Against Fake News: Premierzy ośmiu krajów europejskich wezwali duże firmy technologiczne do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się propagandy i dezinformacji z wrogich państw za pośrednictwem mediów społecznościowych.

„Wzywamy was do połączenia sił i współpracy z demokratycznymi rządami i społeczeństwem obywatelskim w celu ochrony integralności informacji i zapewnienia bezpieczeństwa naszym społeczeństwom” – napisali przywódcy Estonii, Łotwy, Litwy i Litwy we wspólnym oświadczeniu wydanym w środę. Polska, Czechy, Słowacja, Mołdawia i Ukraina do anonimowych przedsiębiorców.

„Platformy technologiczne, takie jak wasza, stały się wirtualnymi polami bitew, a wrogie obce mocarstwa wykorzystują je do rozpowszechniania fałszywych narracji, które są sprzeczne z faktycznymi relacjami w mediach” – czytamy w liście. Dezinformacja jest jedną z „najważniejszych i najpotężniejszych broni” służących do strategicznego naprowadzania złośliwych celów.

dezinformacja

Google rozszerza kampanię przeciwko fałszywym wiadomościom

Fałszywe wiadomości rozprzestrzeniają się w Internecie w błyskawicznym tempie. Google nie chce czekać, aż takie tematy rozejdą się wirusowo po internecie, ale chce działać zapobiegawczo. Kampania w Europie Wschodniej musi teraz zostać rozszerzona na Niemcy.

Rozpowszechnianie propagandy i fałszywych informacji ma na celu destabilizację i osłabienie demokracji. Zdaniem Litewskiej Kancelarii Państwowej w Wilnie powinno to być również wykorzystywane do usprawiedliwiania wojny Rosji z Ukrainą i jej zbrodni wojennych, osłabiania poparcia dla Ukrainy oraz utrudniania członkostwa Mołdawii i Ukrainy w UE.

Wspólnie przywódcy polityczni wezwali do podjęcia środków zaradczych: platformy internetowe powinny podjąć konkretne kroki, aby zapobiec wykorzystywaniu ich jako narzędzia i środka. W tym celu powinny ściślej współpracować z wieloma grupami interesu. „Duże firmy technologiczne mają moc bycia kluczowymi sojusznikami w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz zwalczania wrogich ataków informacyjnych przeciwko demokracjom i opartemu na zasadach porządku międzynarodowego” – napisano w liście.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *