Noszony ? Świnoujście! Dlaczego to miejsce nad polskim Bałtykiem jest takie fantastyczne

Do Świnoujścia nad Morzem Bałtyckim można dojechać samochodem w zaledwie trzy godziny. Idealne miejsce na relaks. Nasza wskazówka dotycząca podróży do Polski!

Cypel Świnoujścia

Cypel Świnoujściafoto2000/imago

Nadeszła wiosna – a wraz z nią chęć odwrócenia się od Berlina i rozejrzenia się gdzie indziej. Rok temu rozpocząłem moją serię o Polsce od najlepszych wskazówek dla mojego kraju. Jeśli pamiętasz: wszystko zaczęło się od mojej wskazówki dotyczącej nadbałtyckiego miasta Kolberg (Kołobrzeg), zaledwie trzy godziny jazdy od Berlina. Tekst dotarł do wielu czytelników, dlatego w tym roku chciałbym kontynuować cykl wyjazdów do Polski z nadmorskim kurortem nad Bałtykiem. I z napiwkiem dla Świnoujścia (Swinemünde).

Najpierw dane i fakty: Świnoujście jest też trzy godziny jazdy od Berlina (pociągiem jedzie się trzy i pół godziny i trzeba się przesiadać). Świnoujście położone jest we wschodniej części wyspy Uznam i nie jest bezpośrednio połączone drogą lądową z Polską. Świński Tunel, który miał łączyć wyspę Uznam z wyspą Wollin, ale zbliża się ku końcowi. Nadal musisz skorzystać z promu, jeśli chcesz dostać się do Polski kontynentalnej. Będąc w Świnoujściu warto odwiedzić wyspę Uznam i porównać oferty turystyczne.

Noc w Świnoujściu

I to jest jakby sedno problemu. Bo szczerze mówiąc oferta po polskiej stronie jest często atrakcyjniejsza niż po niemieckiej pod względem ceny i standardu. Zaletą jest to, że we wszystkich restauracjach, pubach i hotelach mówi się również po niemiecku. Jeśli chodzi o jakość, dostrzegam wiele pozytywów na polskim wybrzeżu Bałtyku: dzięki inwestycjom ostatnich 30 lat Polska bardzo nadrobiła zaległości w turystyce i oferuje wysoki standard za rozsądną cenę. Nie inaczej jest w przypadku Świnoujścia.

Weźmy przykład noclegu: weekend mam w „Radisson Blu Świnoujście„Wydane. Jeśli zarezerwujesz wcześniej, możesz zgarnąć pokój dwuosobowy za 135 euro z fantastycznym śniadaniem i jednocześnie korzystać z udogodnień pięciogwiazdkowego hotelu.

Hotel posiada sauny, jacuzzi i basen na dachu, kryte baseny, obsluge pokojowa, restauracje, klub i wiele innych. A co najlepsze: jeśli dokonasz prawidłowej rezerwacji, możesz zatrzymać się na jednym z wyższych pięter wieżowca i cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na Bałtyk. Gdzie można znaleźć te standardy w tej cenie? Śniadania w formie bufetu, ale jednocześnie kącik z kucharzami, którzy przygotowują dania na zamówienie gości. Fantastyczny! Zespół hotelowy jest dobrze zorganizowany i bardzo międzynarodowy. A więc: dużo punktów!

Baza wojskowa i twierdza turystyczna

Hotel znajduje się tuż przy plaży. Możesz więc pozwolić sobie na dryfowanie i cieszyć się pięknym widokiem na morze i uczuciem złotego piasku pod stopami podczas spaceru. Ci, którzy preferują miejskie klimaty, mogą pospacerować odnowioną promenadą i spróbować wielu polskich restauracji i barów z przekąskami, które zachwycą serce i żołądek. Jest nieco bardziej ekskluzywny (ale wciąż tani). Restauracja Wena (ul. Uzdrowiskowa 36). Oferuje kuchnię polską i międzynarodową oraz bardzo dobre ryby. Moja rekomendacja.

Na granicy Niemiec i Polski

Na granicy Niemiec i PolskiVolker Hohlfeld/imago

Powinieneś wiedzieć, że Świnoujście było niemieckie do 1945 roku. Miejsce to było fortecą i miastem garnizonowym, a wiele budynków, takich jak liczne pruskie twierdze i bunkry, wciąż o tym przypominają. Stacjonowała tu Cesarska Marynarka Wojenna, naziści wykorzystywali Świnoujście również jako bazę, a czasami używano tu nawet łodzi podwodnych. Przed wojną Świnoujście było jednak także trzecim co do wielkości niemieckim kurortem nad Bałtykiem, czyli turystyczną twierdzą. Ślady są widoczne do dziś, burzliwa historia.

Turystyka w Świnoujściu znów kwitnie

Korzystałem rano, popłynąłem promem i samochodem Fort Gerarda przejechaliśmy przez rzekę Swine, aby przyjrzeć się z bliska fortyfikacjom. Można tu zobaczyć, jak żyły wojska pruskie, jak się broniły, jaką bronią Niemcy posługiwały się do 1945 roku i ogólnie: jak dokładnie wyglądało życie w twierdzy.

Tam poznałem Piotra Piwowarczyka. Jest dyrektorem kompleksu muzealnego i jednocześnie dyrektorem organizacji turystycznej Świnoujścia. Polak lepiej niż ktokolwiek zna burzliwą historię tego miejsca, jest też obserwatorem stosunków polsko-niemieckich w regionie. Piwowarczyk powiedział mi, że teraz, po pandemii, turystyka znów rozkwitnie i Świnoujście na tym bardzo skorzysta.

Fort Gerhard Godziny pracy

Na plaży powstaje wiele hoteli, miejsce to jest popularne wśród Polaków i Niemców. Ale rosnąca konkurencja powoduje też napięcie w stosunkach między Polakami i Niemcami – mówi Piwowarczyk. „I to nie jest nasze” – przynajmniej mówi dyrektor muzeum. Z rozczarowaniem w głosie opowiada o lokalnej polityce swoich sąsiadów, którzy nie zawsze układają się z Polakami tak, jak by sobie tego życzył. Jesteś tylko konkurencją. Przykładem jest połączenie kolejowe ze Świnoujściem, które wymaga poprawy i brakuje woli politycznej, aby je usprawnić. Manuela Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, też mogłaby się bardziej zaangażować, skrytykowała Polkę. Ale prawdą jest też, że polski rząd nie zawsze jest zainteresowany poprawą polsko-niemieckiej infrastruktury. Trzeba zrobić więcej po obu stronach.

Fort Gerarda

Fort GerardaPEMAX/imago

Jeśli chcesz odwiedzić Fort Gerharda i posłuchać Piwowarczyka wystarczy wpisać adres „Ku Morzu 5, 72-602 Świnoujście” na Google Maps. Godziny otwarcia: soboty i niedziele od 10:00 do 16:00. W pobliżu znajduje się również pruska latarnia morska z 1857 roku, którą również można zwiedzać i na którą można się wspiąć.

Bardzo dobre polskie pierogi

Nawiasem mówiąc, w pobliżu powstaje polski terminal LNG, z którego okoliczni mieszkańcy nie są tak zadowoleni jak wojewódzcy politycy. Odwiedzający Świnoujście niewiele zyskują.

Po rozmowie z Piwowarczykiem wróciłem promem na lewą stronę Świnoujścia. Znudzeni mogą pospacerować po pięknym parku zdrojowym, aw centrum miasta znaleźć wiele znakomitych restauracji serwujących dania kuchni polskiej. Bardzo dobre polskie pierogi można zjeść w Neptun Restaurant & Pub w centrum miasta (Generała Józefa Bema 1).

Pyszne pierogi

Pyszne pierogiYAY Obrazy/obraz

Polecana jest również Kurna Chata (Marszałka Józefa Piłsudskiego 20), rustykalna restauracja oferująca klasyczne dania kuchni polskiej, takie jak polski żurek (zupa mączna). Następnie wybierz się na spacer po trawieniu, zainspiruj się morskim klimatem nad Świną i wejdź na falochron morski, przy którym znajduje się Mühlenbake – zabytkowa latarnia morska w kształcie wiatraka. Odwiedź Świnoujście i prawdziwie zrelaksuj się. Po uczciwych cenach z wysoką jakością i bardzo dobrym jedzeniem! A kiedy już tam będziesz, odwiedź – oczywiście! – także Uznam.

Notatka przejrzystości: W poprzedniej wersji tekstu pisaliśmy, że pociąg z Berlina do Świnoujścia jedzie pięć i pół godziny. To jest niepoprawne. Najszybsze połączenie zajmuje 3h55. Poprawiliśmy informacje.

Masz jakieś komentarze? Chcesz podzielić się swoimi ulubionymi miejscami w Polsce? Napisz do mnie! tomasz.kurianowicz@berliner-zeitung.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *