Selenskyj uhonorowany Nagrodą Karola Wielkiego podczas swojej pierwszej wizyty w Niemczech od początku wojny
Wiele zachęcających słów, nagroda i nowe dostawy broni: Berlin i Kijów dały sygnał jedności podczas państwowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Niemczech. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) potwierdził w niedzielę, że Niemcy są zdeterminowane, by stanąć ramię w ramię z Ukrainą w walce z inwazją wojsk rosyjskich. Selenskyj podziękował mu za nowy pakiet zbrojeniowy ogłoszony przez rząd federalny wart miliardy, ale zwrócił się też do Niemiec o dalsze wsparcie w budowaniu „koalicji myśliwców”. Po południu został uhonorowany Nagrodą Karola Wielkiego w Akwizgranie.
Selenskyj wylądował w Niemczech w niedzielę wieczorem. Była to jego pierwsza wizyta w tym kraju od początku rosyjskiej wojny napastniczej w lutym 2022 r. Wyprawie towarzyszyła masowa obecność sił bezpieczeństwa. W Berlinie Selenskyj został po raz pierwszy powitany w Pałacu Bellevue przez prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. Został wówczas przyjęty przez Scholza z honorami wojskowymi w Kancelarii.
Kanclerz zapewniła prezydenta Ukrainy o dalszym wsparciu Niemiec. „Będziemy was wspierać tak długo, jak będzie to konieczne” – powiedział Scholz na wspólnej konferencji prasowej z Selenskyjem.
Na dzień przed przybyciem Zełenskiego do Berlina rząd federalny ogłosił kompleksowy pakiet zbrojeniowy dla Kijowa. Według Federalnego Ministerstwa Obrony planowane dostawy o wartości ponad 2,7 mld euro obejmują systemy obrony powietrznej, czołgi i amunicję.
„Nie zrezygnujemy z naszego wsparcia” – podkreślił Scholz obok Selenskyj. Niemiecka solidarność z Ukrainą jest „ciągła i silna”. Ukraina musi być w stanie odeprzeć rosyjski atak. Od początku wojny Niemcy udzieliły pomocy w wysokości 17 miliardów euro i są drugim co do wielkości sponsorem tego kraju po Stanach Zjednoczonych.
Niemcy okazały się „naszym prawdziwym przyjacielem i niezawodnym sojusznikiem”, napisał Zełenskij w księdze gości Pałacu Bellevue w niedzielę. Prezydent Ukrainy podczas spotkania ze Scholzem podziękował Niemcom za wsparcie i nazwał nowy pakiet zbrojeniowy „bardzo ważną i silną pomocą”. Ma nadzieję, że wojna zakończy się w tym roku „i że będziemy mogli przypieczętować klęskę agresora”.
W walce z wojskami rosyjskimi Ukraina liczy również na dostawę samolotów bojowych typu zachodniego. W rozmowach z sojusznikami jego rząd opowiadał się za „koalicją myśliwców” – powiedział Zełenski w Berlinie. Poprosi również Niemcy o pomoc w tym kontekście.
Rosja ma dominację wojskową w przestrzeni powietrznej, to musi się zmienić – powiedział ukraiński prezydent. Scholz nie odpowiedział na prośbę Selenskyja. Odniósł się do wcześniejszego wsparcia Niemiec w rozbudowie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
Ukraina przygotowuje się obecnie do zakrojonej na szeroką skalę kontrofensywy. Zełenski podkreślił, że jego kraj nie ma zamiaru atakować celów w Rosji. „Nie atakujemy terytorium Rosji” – powiedział. „Nie mamy czasu ani siły, aby to zrobić i nie mamy już broni, aby to zrobić”. Ofensywa ma na celu „odzyskanie nielegalnie zdobytych terenów”. Kijów chce też odzyskać Krym, zaanektowany przez Moskwę w 2014 roku.
Od początku wojny w stosunkach niemiecko-ukraińskich dochodziło do irytacji. Niemiecki rząd był krytykowany za początkowo niezdecydowaną postawę wobec dostaw broni na Ukrainę. Steinmeier, który odegrał kluczową rolę w kształtowaniu niemieckiej polityki rosyjskiej, pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych i urzędu kanclerskiego, został odwołany przez stronę ukraińską nieco ponad rok temu, kiedy chciał pojechać do Kijowa z kolegami z Polski i trzech państw bałtyckich. Stany. . Steinmeier dogonił wizytę w październiku.
W niedzielne popołudnie Zełenski i naród ukraiński otrzymali Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego. „Wasze pragnienie wolności i odporność w mrocznych czasach daje nadzieję i inspirację daleko poza Ukrainą” – powiedział Scholz w swoim entuzjastycznym przemówieniu. „Na czele całego narodu ukraińskiego bronicie wartości, które reprezentuje Europa”.
Od 1950 r. międzynarodowa Nagroda im. Karola Wielkiego w Akwizgranie jest przyznawana osobistościom lub instytucjom zasłużonym dla Europy i jej jednoczenia. Wśród najważniejszych zwycięzców są papież Franciszek i prezydent Francji Emmanuel Macron. W 2022 roku nagrodę otrzymały trzy białoruskie działaczki na rzecz praw obywatelskich Swietłana Tichanowskaja, Maria Kolesnikowa i Weronika Zepkało.
Po wizycie w Niemczech Selenskyj wyjeżdża do Francji. Według informacji agencji prasowej AFP spodziewany jest w Paryżu w niedzielę wieczorem. To druga wizyta Zełenskiego we Francji od początku rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.