Po raz drugi od 2012 roku piosenkarka Loreen wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Szwecji. Jej utwór „Tattoo” otrzymał łącznie 583 punkty. Finlandia (526 punktów) z wokalistką Käärijä i metalowo-popowo-elektro piosenką „Cha Cha Cha” zajęła drugie miejsce w największym muzycznym show na świecie w niedzielny wieczór. Izrael zajął trzecie miejsce w Liverpoolu, a następnie Włochy i Norwegia. Niemcy zajęli ostatnie miejsce dopiero z zespołem rockowym Lord Of The Lost – podobnie jak w zeszłym roku.
Skandynawskie starcie w Liverpoolu
O nordyckiej konfrontacji między Szwecją a Finlandią wspomniano już przed finałem w Liverpoolu: szwedzka Loreen i fińska Käärijä zostali uznani przez ekspertów i agencje bukmacherskie za dwóch wielkich faworytów tegorocznego ESC.
Loreen, która jedenaście lat temu wygrała konkurs muzyczny w stolicy Azerbejdżanu, Baku, piosenką „Euphoria”, została wymieniona przez bukmacherów jako jedna z faworytek – jeszcze zanim wygrała rundę eliminacyjną szwedzkiego ESC w marcu, zdecydowali.
Zwycięzca z 2012 roku znalazł się również wśród faworytów na rok 2023
Loreen ma 39 lat i pochodzi ze Sztokholmu. Z „Euphorią” nie tylko zdobyła tytuł ESC w 2012 roku, ale także szturmem wdarła się na szczyty list przebojów w Niemczech i innych krajach. Od tego czasu Szwedka znów stała się cichsza na arenie międzynarodowej – do czasu, gdy w „Tattoo” uderzyła bardzo podobnym dźwiękiem, jak w swoim hicie jedenaście lat temu.
Szwedzki naród popowy wygrał już siedem razy ESC – i tym samym jest współwłaścicielem Irlandii. Poprzednim szwedzkim zwycięzcą był piosenkarz Måns Zelmerlöw z „Heroes” w Wiedniu w 2015 roku.
Jednak ten skandynawski kraj prawdopodobnie miał swój największy moment w konkursie prawie pół wieku temu: w 1974 roku popowa grupa Abba zdobyła Grand Prix w Brighton w Anglii z utworem „Waterloo”. Sukces nagle sprawił, że Abba stał się znany na całym świecie – nastąpiła światowa kariera.
W sumie 26 uczestników śpiewa o zwycięstwo
Do finału weszło 26 utworów. W tym roku w ESC wzięło udział łącznie 37 krajów. Jedenastu uczestników zostało wyeliminowanych w dwóch półfinałach, w tym uczestnicy z Holandii, Irlandii, Danii i Islandii. Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, a także Niemcy są automatycznie wyznaczane do finału jako główni sponsorzy, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca, tym razem Ukraina. Jak zwykle widzowie mogli głosować na zwycięzcę, ale nie na swój kraj. Twoje głosowanie zostało zakończone przez jurorów.
Zgodnie z tradycją ESC w zeszłym roku Ukraina byłaby gospodarzem 67. Konkursu Piosenki Eurowizji jako zwycięzca. Jednak Wielka Brytania, jako drugi kraj w zeszłym roku, podjęła się tego zadania, ponieważ Ukraina nie jest bezpiecznym miejscem ze względu na rosyjską agresję wojenną.
Ukraińska piosenkarka jest częścią kwartetu moderacyjnego
W wywiadzie dla BBC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wolałby, aby konkurs został przeniesiony do sąsiedniego kraju, takiego jak Polska czy Słowacja. Wtedy Ukraińcom byłoby łatwiej tam pojechać lub poczuć bliskość. Kwartet moderujący w Liverpoolu obejmował ukraińską piosenkarkę Julię Saninę, która specjalnie podziękowała brytyjskim gospodarzom programu.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.