Rząd niemiecki zgodził się z Polską na dostawę na Ukrainę samolotów bojowych konstrukcji radzieckiej. Samoloty to odrzutowce MiG-29 NRD-Stare zapasy.
Niemcy sprzedały Polsce 22 takie myśliwce na początku lat 2000. Dlatego Polska potrzebowała teraz zgody rządu federalnego na dostawę pięciu takich myśliwców na Ukrainę.
Pistorius: „Możesz liczyć na Niemcy”
Warszawa złożyła odpowiedni wniosek, ponieważ minister obrony Boris Pistorius (SPD) potwierdzono w czwartek podczas wizyty żołnierzy niemieckich w zachodnioafrykańskim Mali. Rząd federalny już to zaakceptował.
Pistorius był zadowolony, że rząd federalny zdecydował już tego samego dnia, w którym Polska zgłosiła swoją kandydaturę. „To pokazuje: na Niemcy można liczyć”wyjaśnił.
Polska już dostarczyła samoloty
Polska już w połowie marca ogłosiła, że dostarczy Ukrainie myśliwce MiG-29, aby pomóc temu krajowi w odparciu rosyjskiego ataku. Początkowo jednak żadna maszyna z poprzedniej NRD– Dostarczone do inwentarza, teraz może się to zmienić.
Kraj uważany jest za jednego z najważniejszych sojuszników Ukrainy w walce z inwazją wojsk rosyjskich. Prezydent RP Duda powiedział w zeszłym tygodniu, że jego kraj dostarczył Ukrainie już osiem myśliwców MiG-29.
Duda: „Dać przykład innym krajom”
Pozostałe MiG-29 pozostały na razie w Siłach Zbrojnych RP – powiedział Duda. Tylko gdyby były one sukcesywnie zastępowane nowoczesnymi samolotami myśliwskimi, którymi Polacy dysponują już w Korei Płd STANY ZJEDNOCZONE zamówionych, maszyny te mogły zostać również na Ukrainie.
Duda powiedział też przy okazji: „Dajemy przykład innym krajom i przełamujemy ich upór i opór wobec dostarczania broni”.
„Odpowiedzialny i wspierający” czy „śmiertelnie zła decyzja”?
„Słusznie postanowiono, że Niemcy nie będą teraz sprzeciwiać się polskiemu poparciu dla Ukrainy”powiedział Norbert Röttgen (UKD), członek Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, w czwartek o godz WDR. Dostawa samolotów jest przydatna i konieczna dla Ukrainy, rząd ma „działał poprawnie i szybko”.
Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu Michael Roth (SPD), nazwał decyzję rządu federalnego na Twitterze „Odpowiedzialny i wspierający – wobec Polski, ale przede wszystkim wobec Ukrainy w jej walce o wolność”.
Tymczasem lider frakcji lewicowej Dietmar Bartsch wypowiedział się m.in „Śmiertelna zła decyzja”. Zwrócił uwagę, że kanclerz Olaf Scholz wykluczył dostawę myśliwców w styczniu. „Rząd federalny przekracza kolejną samodzielnie narysowaną czerwoną linię”.
PDF– Polityk obrony Marie-Agnès Strack-Zimmermann już z wyprzedzeniem prowadziła kampanię, aby rząd zatwierdził kandydaturę: „Zakładam, że Kancelaria Federalna nie będzie miała arytmii serca. A jeśli tak, to pomożemy im przywrócić spokojne bicie serca”.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.