Komisja: Spadające ceny energii poprawiają perspektywy wzrostu w UE

Obecnie prognozuje się, że PKB UE wyniesie 1,0% w 2023 r. i 1,7% w 2024 r., w porównaniu do 0,8% i 1,6%, które wcześniej prognozowano.

Gospodarka europejska pozostaje odporna w trudnych warunkach globalnych i oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat będzie rosnąć szybciej niż oczekiwano.

Wynika to z niższych cen energii, złagodzenia ograniczeń podażowych oraz silnego rynku pracy, który wspierał umiarkowany wzrost w pierwszym kwartale 2023 r. i raz na zawsze złagodził obawy przed recesją.

To główne wnioski Komisji Europejskiej, które zostaną przedstawione w poniedziałek w Brukseli prognoza wiosenna obecny.

Ten lepszy od oczekiwań początek roku sprawia, że ​​perspektywy wzrostu gospodarki UE wynoszą 1,0% w 2023 r. (wobec 0,8% w zimowej prognozie okresowej) i 1,7% w 2024 r. (1,6% w zimowej prognozie), widać z danych.

Korekty w górę dla strefy euro są podobnej wielkości, a obecnie oczekuje się wzrostu PKB na poziomie 1,1% i 1,6% odpowiednio w 2023 i 2024 roku.

Irlandia ma odnotować najsilniejszy wzrost spośród 27 państw członkowskich bloku, na poziomie 5,5% w tym roku i 5,0% w 2024 r. Z drugiej strony Szwecja i Estonia skurczą się w tym roku z PKB na poziomie odpowiednio -0,5% i -0,4%. . Dla kraju bałtyckiego rok 2023 powinien więc być drugim z rzędu rokiem ujemnego wzrostu, ale potem powinien się mocno odbudować i wzrosnąć o 3,1% w 2024 roku.

Oczekuje się, że potęga gospodarcza Niemiec odnotuje w tym roku jedynie słaby wzrost o 0,2%, aw przyszłym o 1,4%. Francja powinna w tym roku osiągnąć nieco lepszy wynik na poziomie 0,7%, aw przyszłym roku rosnąć dwukrotnie szybciej.

Ale to nie wszystkie dobre wieści. Inflacja została również zrewidowana w górę w stosunku do zimy ze względu na ciągłą presję na ceny bazowe i jest obecnie prognozowana na 6,7% w 2023 i 3,1% w 2024, przy niższej prognozie dla strefy euro.

Najbardziej ucierpiały Węgry, gdzie oczekuje się, że inflacja osiągnie w tym roku 16,4%, a następnie Czechy i Polska na poziomie około 12%.

Oczekuje się, że Luksemburg, Belgia i Hiszpania będą miały w tym roku najniższe stopy inflacji – między 3 a 4%.

„Gospodarka UE niezwykle dobrze opiera się rosyjskiej agresji na Ukrainę, co prowadzi do korekty w górę obecnej prognozy wzrostu na 2023 r.” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

„Wraz ze znacznym spadkiem cen energii rządy powinny być w stanie wycofać środki wsparcia i zmniejszyć swoje zadłużenie”.

Znacznie niższe ceny energii pozytywnie wpływają na gospodarkę i obniżają koszty produkcji dla firm. Rachunki za energię również spadają dla konsumentów, chociaż oczekuje się, że konsumpcja prywatna pozostanie ograniczona, ponieważ wzrost płac nie nadąża za inflacją.

Po osiągnięciu szczytowego poziomu w 2022 r. inflacja zasadnicza w pierwszym kwartale 2023 r. nadal spadała, ponieważ ceny energii gwałtownie spadły. Z drugiej strony inflacja bazowa, czyli inflacja ogółem z wyłączeniem energii i nieprzetworzonych produktów żywnościowych, okazuje się bardziej trwała.

W marcu osiągnęła rekordowy poziom 7,6%, ale oczekuje się, że w horyzoncie prognozy będzie stopniowo spadać, ponieważ marże zysku absorbują wyższą presję płacową i zaostrzone warunki finansowania.

„Inflacja okazała się trwalsza niż oczekiwano, ale oczekuje się, że będzie stopniowo spadać w dalszej części 2023 i 2024 r. Poprawa finansów publicznych będzie kontynuowana wraz z wycofywaniem wsparcia dla sektora energetycznego” – powiedział europejski komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni do dziennikarzy.

Komisja publikuje co roku dwie prognozy globalne (wiosenną i jesienną) oraz dwie prognozy pośrednie (zimową i letnią). Prognozy śródokresowe obejmują roczne i kwartalne PKB oraz inflację na rok bieżący i przyszły dla wszystkich państw członkowskich, a także agregaty dla UE i strefy euro.

Prognoza Komisji Europejskiej na lato 2023 r. zaktualizuje prognozy PKB i inflacji i ma zostać opublikowana w lipcu 2023 r.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *