Commerzbank ukarany pomimo skoku zysków giełdowych

– autorstwa Franka Siebelta i Toma Simsa

Frankfurt (Reuters) – Obawy o dalsze problemy z polskim oddziałem mBanku i ostrożne perspektywy na rok przesłaniają kwartalne dane Commerzbanku.

Pomimo prawie dwukrotnego wzrostu zysku netto w pierwszych trzech miesiącach, który był lepszy od oczekiwań analityków, akcje Commerzbanku spadły na giełdzie w środę. Przy spadku cen o ponad siedem procent, akcje Commerzbanku były zdecydowanie największymi przegranymi Daxu. Dyrektor finansowy Bettina Orlopp nie wykluczyła dalszych opłat ze strony mBanku, które w ubiegłym roku wyniosły około miliarda euro. Inwestorom nie podobały się również perspektywy wyniku odsetkowego, choć bank podwyższył prognozę dla tego źródła dochodów. Tu prawdopodobnie osiągnięto szczyt pierwszego kwartału, powiedział Orlopp.

Zysk netto prawie się podwoił do 580 mln euro. „Minęło ponad dziesięć lat, odkąd Commerzbank zarobił ponad pół miliarda euro w ciągu kwartału” – powiedział szef banku Manfred Knof. Money House skorzystał ze znacznie wyższych stóp procentowych. Europejski Bank Centralny (EBC) podnosił stopy procentowe siedem razy z rzędu od lipca 2022 r. „Rok 2023 rozpoczęliśmy z dużym rozmachem i dlatego płynnie kontynuujemy dobry rok wcześniej” – powiedział Knof. Instytucja finansowa jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów na 2023 r., w tym 50% wskaźnika wypłat. Środowisko stóp procentowych nadal zapewnia wiatr w żagle.

BYŁA EMISJA KREDYTU FRANKOWEGO

Perspektywy obarczone są jednak szeregiem zagrożeń, takich jak rozwój polskiej spółki zależnej. mBank od lat boryka się z problemem starych kredytów we frankach szwajcarskich. Tysiące polskich kredytobiorców zaciągnęło kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, aby skorzystać ze spadających stóp procentowych w Szwajcarii. Jednak frank szwajcarski zyskał na wartości wobec złotego, a koszty dla klientów wzrosły. Wielu Polaków pozwało o drogie kredyty. Sama ta kwestia obciążyła bilans Commerzbanku w ubiegłym roku o około 650 mln euro.

W pierwszym kwartale mBank utworzył rezerwy na ryzyka prawne związane z kredytami we frankach szwajcarskich na łączną kwotę 173 mln euro. Co więcej, prognoza Commerzbanku na ten rok zakłada jedynie łagodną recesję w Niemczech.

Bank oczekuje, że w całym 2023 roku wynik odsetkowy netto wzrośnie do około 7 miliardów euro. Do tej pory celem było około 6,5 miliarda euro. Jednak według szacunków opublikowanych przez Money House analitycy zakładali ostatnio wzrost wyniku odsetkowego netto w 2023 r. o 7,37 mld euro. Problemem jest to, że perspektywy na 2023 rok zależą od rozwoju mBanku – powiedział trader. Barclays zauważył, że chociaż dane dotyczące wyniku odsetkowego netto były lepsze niż oczekiwano, perspektywy są słabsze niż najnowsze szacunki.

Jeśli chodzi o wynik z tytułu prowizji, Knof dąży do zbliżenia się do poziomu z poprzedniego roku. Skonsolidowany zysk powinien być wyraźnie wyższy od ubiegłorocznego. W 2022 roku Commerzbank osiągnął zysk netto w wysokości około 1,44 mld euro.

NADWYŻKA ODSETEK ZNACZNIE WZROSŁA

W pierwszych trzech miesiącach instytut wygenerował wynik operacyjny w wysokości 875 mln euro, co oznacza wzrost o 61%. Jednak między innymi z powodu opłat mBanku przychody spadły o 4,5 proc. do 2,67 mld euro. Co więcej, Commerzbank, podobnie jak inne instytucje finansowe, uważał, że EBC następnie zaostrzył wcześniej bardzo lukratywne warunki dla swoich dużych zastrzyków długoterminowej płynności (TLTRO). Wolumen klientów prywatnych i biznesowych w Niemczech pozostał zasadniczo stabilny. Po uwzględnieniu efektów specjalnych i opłat w Polsce, dochody ogółem nieznacznie wzrosłyby, podał dom pieniężny.

Commerzbank odnotował w pierwszym kwartale dochód odsetkowy netto w wysokości 1,95 mld euro, co oznacza wzrost o 39%. Wynik z tytułu prowizji netto spadł natomiast o 5,6% do 915 mln euro. Rezerwy na straty kredytowe gwałtownie spadły do ​​68 mln EUR z 464 mln EUR rok wcześniej. Koszty operacyjne wzrosły nieznacznie o 1,8% do 1,46 mld euro. Rentowność kapitału własnego banku (RoTE) poprawiła się do 8,3% z 4,0% rok wcześniej.

(Raportowanie: Frank Siebelt, Tom Sims; Redakcja: Sabine Wollrab. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem redakcyjnym pod adresem berlin.newsroom@thomsonreuters.com (w przypadku polityki i ekonomii) lub frankfurt.newsroom@thomsonreuters.com (w przypadku firm i rynki).

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *