Reforma sądownictwa w Polsce: Sejm głosuje za zmianami

Sejm uchwalił kontrowersyjną nowelizację reformy sądownictwa. Fundusze europejskie, których pilnie potrzebujemy, prawdopodobnie również odgrywają pewną rolę w tym zakresie. Nadal nie jest jasne, czy Polska dostanie go teraz.


Polski parlament przyjął projekt ustawy zmieniającej kontrowersyjne reformy sądownictwa. Większość posłów opowiedziała się w piątek za projektem rządzącej partii narodowo-konserwatywnej PiS. Posunięcie to ma na celu przybliżenie kraju do uwolnienia wielomiliardowych dotacji na koronawirusa, które Komisja Europejska zamroziła za naruszenie praworządności. Po uchwaleniu przez Sejm, pierwszą izbę parlamentu, ustawa musi teraz przejść przez Senat, drugą izbę.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o „trudnym kompromisie”, który polega głównie na zakończeniu sporu z UE. „Chcemy zakończyć ten spór na Zachodzie, bo prawdziwy wróg, prawdziwy przeciwnik jest na Wschodzie – i myślę, że wszyscy Polacy są tego świadomi” – powiedział agencji. DPA według

Rządzący od 2015 roku PiS przeprojektował krajowy system sądownictwa. Komisję Europejską szczególnie oburzyło utworzenie w 2018 r. przy Sądzie Najwyższym izby dyscyplinarnej, która mogła odwołać każdego sędziego czy prokuratora. W lipcu 2021 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska naruszyła prawo europejskie. Izba Dyscyplinarna została ostatecznie rozwiązana w lipcu 2022 r. Zamiast tego w Sądzie Najwyższym utworzono „Izbę Odpowiedzialności Zawodowej”.

Wpływ na fundusze pomocowe w związku z koronawirusem jest nadal niejasny

Zmiana ta nie spełniła jednak wszystkich warunków Komisji Europejskiej. Przyjęty obecnie przez Sejm w Warszawie projekt ustawy przewiduje m.in., że odtąd zamiast Sądu Najwyższego właściwy do spraw dyscyplinarnych powinien być Naczelny Sąd Administracyjny.

Komisja Europejska nie określiła jeszcze jasno, czy nowa ustawa spełnia kryteria uwolnienia funduszy pomocowych związanych z koronawirusem. W pierwszym oświadczeniu w piątek odniosła się do „ważnego kroku”. Kolejne kroki będą ściśle monitorowane, a ustawa zostanie przeanalizowana w jej ostatecznej formie – zapewnia Bruksela.

Rządowi PiS pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego zależy na jak najszybszym otrzymaniu pierwszej transzy unijnego funduszu pomocowego w związku z koronawirusem. Następne wybory parlamentarne odbędą się w Polsce jesienią. A rząd w Warszawie potrzebuje miliardów z UE, żeby już wtedy odczuć pozytywne efekty pomocy.

edytory dpa/jb/LTO

sugestia cytatu

„Ważny krok” według Komisji Europejskiej: Sejm RP głosuje nad zmodyfikowaną reformą sądownictwa. W: Legal Tribune Online, 13.01.2023, https://www.lto.de/persistent/a_id/50755/ (konsultowano: 18.05.2023)


Informacje o propozycji cytowania

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *