Saksońska policja ma już 21 dronów. Są one używane w wielu różnych okazjach, w tym na imprezach. Kerstin Köditz, rzeczniczka lewicowej polityki w parlamencie Saksonii, patrzy na to krytycznie. Często obywatele nie wiedzą, że są filmowani.
Drony saksońskiej policji wykonały w ubiegłym roku 41 misji, z których niektóre trwały do dziewięciu godzin. Zakres działań jest bardzo różny, opisuje saksońskiego inspektora policji Petric Kleine: „Na przykład w walce z przestępczością, tj. wydarzenia.
Köditz: problematyczne w meczach piłki nożnej
Dla krajowej rzeczniczki politycznej lewicy w saksońskim parlamencie, Kerstin Köditz, użycie dronów ma sens także wtedy, gdy chodzi o poszukiwanie osób zaginionych czy ustalanie przyczyny pożaru.
Problem polityk widzi wykorzystanie dronów podczas spotkań czy meczów piłki nożnej: „Służą też do ustalania, kto odpalił pirotechnikę podczas meczu piłki nożnej. Uczestnicy meczu piłkarskiego lub koncertu zazwyczaj nie są świadomi, że są obserwowani przez drona. „
Ponieważ podczas gdy policyjny helikopter jest słyszalny i ogólnie rozpoznawalny dla ludzi, napisy policyjne na dronie są nieczytelne, mówi Köditz, wskazując, że nawet fani nagrywają swoją choreografię za pomocą dronów. Istnieje również ryzyko zamieszania.
Policja: do gromadzenia danych osobowych niezbędne są ramy prawne
Inspektor policji Kleine wyjaśnia jednak, że funkcjonariusze na miejscu zdarzenia mają na uwadze te kwestie i odpowiednio planują użycie drona: „Kiedy drony są używane do monitorowania pewnych obszarów, zawsze ma to z tym coś wspólnego. musi zapewnić podstawy prawne. Jeśli ich nie ma, możliwe są tylko kompleksowe środki”.
Nieokreślona podstawa prawna: zależy od każdego przypadku
Jednakże podstawa prawna operacji dronów jest częściowo niejasna. Saksoński inspektor ochrony danych poinformował MDR AKTUELL: „Prawo przewiduje, że użycie dronów nie może odbywać się potajemnie i potajemnie, ale sposób, w jaki policja zapewnia, że korzystanie z dronów jest oczywiste, zależy od okoliczności każdego przypadku i odpowiednich warunków lokalnych, jednak ważne jest, aby policja zapewniła możliwość rozpoznania użycia dronów, nawet jeśli organizator nie chce współpracować.
Lewicowy poseł Köditz wątpi, czy dla każdego odwiedzającego imprezę jest jasne, że nagrywane są nagrania. Odwołuje się do meczów piłki nożnej, na których policja nie informowała kibiców wprost o użyciu dronów.
Policja w Brandenburgii i Polsce zidentyfikowała kolejny obszar zastosowań dronów. Tutaj samoloty są również wykorzystywane do nadzoru ruchu. Na przykład Brandenburgia monitoruje odstępy między ciężarówkami, podczas gdy w Polsce mierzone są prędkości. Jednak według Saksońskiej Wolnej Policji Państwowej nie jest to obecnie planowane.
Ten temat w porządku obrad:AKTUALNOŚCI MDR | wiadomości radiowe | 22 maja 2023 | 6:00
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.