Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek w Bukareszcie swoje nadzieje na utworzenie nowej wspólnoty gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem Rumunii i Ukrainy.
W połączeniu z krytyką zachodnich państw członkowskich UE Warszawa chce stworzyć nowy ośrodek władzy w obliczu kryzysu Grupy Wyszehradzkiej.
Podczas polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie Morawiecki podkreślił, że współpraca Polski i Rumunii jest kluczem do tego, by głos regionu był lepiej słyszalny.
„Nie możemy postrzegać Unii Europejskiej jako tej, której się słucha i która zawsze musi wozić najlepsze rozwiązania w walizce do Bukaresztu czy Warszawy” – powiedział w rozmowie z telewizją publiczną. zakrzepica żył głębokich.
W swoim przemówieniu Morawiecki pogratulował także swojemu rumuńskiemu odpowiednikowi i rumuńskiemu prezydentowi polityki ukierunkowanej na spójność, synergię i efektywność między obydwoma krajami.
Zdaniem polskiego premiera kraje regionu były eksploatowane przez najsilniejsze państwa Zachodu i Wschodu. Kiedy region przeszedł do kapitalizmu po upadku komunizmu, „Zachód wykorzystał nas do własnych celów”.
W zeszłym tygodniu w przemówieniu na Uniwersytecie w Heidelbergu Morawiecki przedstawił swoją wizję przyszłości Europy, podkreślając rolę suwerennych państw narodowych w porównaniu z federacją europejską.
„Nic lepiej nie ochroni wolności narodów, ich kultury, ich bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe” – powiedział Morawiecki, dodając, że „inne systemy są iluzoryczne lub utopijne” i przestrzegając przed dalszą federalizacją UE.
Nowa wspólnota ekonomiczna
Morawiecki zasugerował też, że Polska i Rumunia powinny ściślej współpracować z Ukrainą. Pomogłoby to w zabezpieczeniu inwestycji i strategicznych planów wojskowych na przyszłość oraz pozwoliłoby na stworzenie „nowej wspólnoty gospodarczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.
Dla rumuńskiego premiera Nicolae Ciucă rok 2022 był „owocnym rokiem dla polsko-rumuńskiej gospodarki”, gdyż wymiana handlowa między obydwoma krajami wyniosła 11 mld euro, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z 2021 r.
Polska delegacja przybyła do Rumunii we wtorek. Oprócz Morawieckiego w konsultacjach wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych, obrony, spraw europejskich i kultury.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.