Helmut Kohl i Europa Środkowa – Międzynarodowa Konferencja w Parlamencie

Miniony rok upłynął pod znakiem podwójnej rocznicy: w 2022 roku przypadała piąta rocznica śmierci Helmuta Kohla i 90. urodziny Józsefa Antalla. Ci dwaj wielcy politycy byli wpływowymi postaciami nie tylko w swoim kraju, ale także w Europie. Z tej okazji Instytut Badawczy i Archiwum Historii Przemian Reżimowych (RETÖRKI), przy wsparciu Narodowego Funduszu Kultury (NKA), zorganizował 24 maja 2023 r. w Sejmie konferencję naukową. Patronat nad konferencją objął dr László Kövér, marszałek parlamentu węgierskiego, który z powodów służbowych nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu.

dr Gábor Nyári, dyrektor zarządzający Retörki, fot. Retörki

„Przełom lat 80. i 90. był okresem poszukiwania nowej drogi, kiedy to osłabienie i późniejszy rozpad Związku Radzieckiego umożliwiły państwom Europy Środkowej wejście na własną demokratyczną ścieżkę” – powiedział Gábor Nyári, Dyrektor Zarządzający RETÖRKI w przemówieniu inauguracyjnym. „Dzisiejsza międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona będzie zatem roli dwóch konserwatywnych polityków w zmianie ustroju w Europie Środkowej, temu, w jaki sposób narody, które wywalczyły wolność, szukały własnej drogi i jak były ze sobą powiązane. „inne”.

Powiązany artykuł

Helmut Kohl, przyjaciel z Europy Środkowej zmarł 5 lat temu

Helmut Kohl, przyjaciel z Europy Środkowej zmarł 5 lat temu

Helmut Kohl, czołowa postać europejskiej Chrześcijańskiej Demokracji, odegrał kluczową rolę w zjednoczeniu Niemiec i zmarł pięć lat temu dzisiaj, 16 czerwca 2017 r., w wieku 87 lat. dowiedz się więcej

Znane i cenione osobistości, takie jak prof. Dr Hans Kaiser, były federalny minister ds. europejskich i minister landów niemieckich, dr Tamás Fricz, główny doradca naukowy RETÖRKI oraz dr Endre Marinovich, zastępca dyrektora generalnego instytutu badawczego Premier József Antall podczas pierwszej postreżimowej kadencji.

Profesor Hans Kaiser zwrócił uwagę, że przyjaźń między Helmuthem Kohlem i Józsefem Antallem pogłębiła także historyczną przyjaźń między Niemcami i Węgrami, która później wywarła trwały wpływ na polityczną historię Europy: bez Helmutha Kohla byłby Mur Berliński i Żelazna Kurtyna. separacji dwóch porządków świata, nie podobało się to, a József Antall, jako pierwszy demokratycznie wybrany premier Węgier, odegrał niepodważalną rolę w zapewnieniu, że zmiana ustroju na Węgrzech odbyła się bez rozlewu krwi, w sposób pokojowy i demokratyczny. „Helmuth Kohl, jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, nigdy nie porzucił nadziei na zjednoczenie Niemiec i ciężko o nie walczył. Było jednak dla niego jasne, że pokojowa zmiana ustroju nigdy nie będzie możliwa bez współpracy Związku Radzieckiego, który dlatego rozwinął stosunki polityczne z Michaiłem Gorbaczowem, aby znaleźć drogę do siebie.

Helmuth Kohl był ojcem zjednoczenia Niemiec

– podkreślił profesor Kaiser.

Nauczyciel. Dr Hans Kaiser, fot.: Hungary Today

To, co stało się z tą przyjaźnią do tej pory, to inna kwestia, którą należy szczegółowo omówić i przeanalizować. Kaiser uważa, że ​​w ciągu ostatnich 10-15 lat między naszymi krajami istniała dziwna, trudna do zrozumienia odległość. Uważa, że ​​Niemcy i Węgry muszą zrobić wiele, aby zbliżyć się do siebie i móc rozwiązywać konflikty i nieporozumienia. Jedno jest pewne – mówi Kaiser – aby zrozumieć Węgry, trzeba tu mieszkać i poznać węgierską kulturę i mentalność w tym inspirującym środowisku.

W obecnej sytuacji politycznej na świecie Niemcy i Węgry nie powinny walczyć, ale stać ramię w ramię i wspierać się nawzajem.

Zdaniem Tamása Fricza nie ulegało wątpliwości, że Europa lat 80. Gonzaleza i Helmuta Schmidta. Pod wieloma względami wyróżnia się jednak Helmut Kohl, któremu przypisuje się utworzenie drugiej po Bismarcku jednostki niemieckiej w 1871 roku.

Helmut Kohl zawsze brał sobie do serca los krajów Europy Środkowej i Wschodniej, aw szczególności los naszych Węgier. Oczywiście istniały ku temu przyczyny historyczne i kulturowe, co tłumaczy również wspólna przeszłość, ale jasne jest również, że Niemcy zawsze uważały region, który nazywają Europą Wschodnią, a który my zwykle nazywamy Europą Środkową, za niewielką część własny obszar zainteresowań.

„Nie jest zatem zaskakujące, że kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych rozpoczął się polityczny zamęt, a Związek Radziecki pod rządami Gorbaczowa był coraz bardziej skłonny do wyzwolenia zaanektowanych krajów Europy Środkowej i Wschodniej z uścisku komunizmu i przyznania im wolności i niepodległości, było to Helmuta Kohla, który jako kanclerz RFN był otwarty na zmiany i jasno dał do zrozumienia, że ​​chce pomóc krajom Wschodu, w szczególności Węgrom i Polsce, które stały na czele demokratyzacji, w radzeniu sobie z kryzysem gospodarczym i wysoki poziom zadłużenia kraju i stabilizacja demokracji były niezbędne” – wyjaśnił Fricz.

Dr Tamás Fricz, główny doradca naukowy Retörki, fot. Retörki

„Prawdziwa perspektywa komunistycznej NRD, wschodniej połowy byłych zjednoczonych Niemiec, oderwania się od Związku Sowieckiego i przystąpienia nie tylko do obozu wolnych krajów, ale także do drugiej jedności niemieckiej, zjednoczenia, o której myślał Konrad Adenauer, dała mu szczególny impuls. Helmut Kohl miał więc do czynienia ze szczególnie ważnym momentem historycznym i na szczęście dla Niemców, że właśnie w tym momencie historii na czele Republiki Federalnej stoi prawdziwy mąż stanu, który bez wahania i wahania , bierze na siebie znaczne ryzyko geopolityczne, jakie wiąże się z tworzeniem jedności Niemiec” – podkreślił Tamás Fricz.

Znany politolog dodał, że chęć pomocy ze strony kanclerza Helmuta Kohla wzmocnił jedynie fakt, że

W 1989 roku, kiedy otworzyliśmy granice, pozwoliliśmy uciekającym do nas Europejczykom ze Wschodu na emigrację do Austrii i od tego momentu w Niemczech Wschodnich ruszyły procesy rewolucyjne, które ostatecznie doprowadziły do ​​upadku muru berlińskiego 9 listopada , co symbolicznie oznaczało koniec zimnej wojny w Europie.

Konferencja naukowa w izbie wyższej węgierskiego parlamentu, fot. Retörki

Od tego czasu aż do śmierci Helmut Kohl zawsze z wielkim wzruszeniem i szczerością powtarzał, że to Węgrzy zburzyli pierwszą cegłę muru berlińskiego.

Powiązany artykuł

Konferencja wyciąga wnioski z komunistycznej przeszłości

Konferencja wyciąga wnioski z komunistycznej przeszłości

Przemoc była podstawą utrzymania systemu komunistycznegoCzytaj dalej

Wyróżniony obraz: Węgry dzisiaj

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *