„Ograniczone możliwości, ale zostaną zbadane”

  1. Strona główna
  2. polityka

Utworzony: Aktualizacja:

Z: Daniel Dillmann, Stefan Krieger

Stany Zjednoczone robią się poważne: wkrótce do Kijowa mają trafić myśliwce F16. Pasek na wojnę na Ukrainie.

  • Prezydent wraca: Wołodymyr Zełenski obiecuje „więcej broni” do walki z Rosją
  • Nowa broń dla Wojna ukraińska: Stany Zjednoczone podają harmonogram dostaw myśliwców na Ukrainę
  • Wszystkie wiadomości z wojny ukraińskiej i decyzje o nowych dostawach broni z Zachodu w naszym tiktorze.

Aktualizacja z 23 maja, 21:30: Federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD) na razie wykluczył znaczący udział Niemiec w koalicji myśliwców dla Ukrainy. „Możliwości tego byłyby bardzo ograniczone i są obecnie badane” – powiedział Pistorius na marginesie wtorkowego spotkania ministrów obrony UE w Brukseli. Niemiecki wkład jest „nieznaczący, ponieważ po prostu nie mamy samolotu F-16 i prawdopodobnie nie moglibyśmy też wiele pomóc w szkoleniu pilotów” – powiedział.

Aktualizacja z 23 maja, 12:40: Zdaniem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella Polska może być pierwszym krajem UE, który rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów myśliwców. „Szkolenie pilotów na maszyny F-16 rozpoczęło się w kilku krajach” – powiedział Borrell we wtorek na marginesie spotkania ministrów obrony UE w Brukseli. Jako przykład podał Polskę. Europejski dyplomata z Brukseli potwierdził to oświadczenie. Z kolei MON w Warszawie nie skomentował jeszcze tej prośby.

Myśliwiec F-16. (Obraz pliku) © IMAGO/Michael Steinebach

Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren potwierdziła w Brukseli, że jej kraj jest częścią transatlantyckiej koalicji myśliwców, która chce szkolić ukraińskich pilotów i może także dostarczyć myśliwce F-16 do Kijowa w „kolejnym kroku”.

Holandia mogłaby szybko dostarczyć myśliwce F16

Aktualizacja 23 maja, 11:23: Jurij Sak, doradca ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa, uważa, że ​​Holandia może być pierwszym krajem, który przekaże Kijowowi myśliwce F-16. „Holandia może być pierwszym krajem, który dostarczy myśliwce” – powiedział Sak. polityka.com cytowane.

Holandia ma obecnie w służbie 24 myśliwce F-16, które są „operacyjne” i „pozostaną w służbie do połowy 2024 r.”, według rzecznika holenderskiego Ministerstwa Obrony. polityka. „Wtedy są dostępne do innego użytku, na przykład na sprzedaż”. Holandia ma 18 innych F-16, „które nie są już w użyciu” i „mogą być również używane do innych celów”. Pierwotnie 12 z tych 18 miało zostać przekazanych prywatnej firmie, ale przekazanie zostało przełożone, powiedział rzecznik.

Minister obrony Pistorius komentuje pociski manewrujące

Aktualizacja z 23 maja, 10:45: Minister obrony Boris Pistorius wyraził zastrzeżenia do propozycji dostarczenia Ukrainie niemieckich pocisków manewrujących Taurus. Nie chce wchodzić we wszystkie systemy uzbrojenia i udzielać hipotetycznej odpowiedzi na hipotetyczne pytanie – powiedział polityk SPD na marginesie wtorkowego spotkania ministrów obrony UE w Brukseli. „Myślę, że udowodniono, że nie robimy tego cały czas ani nie rysujemy czerwonych lub białych linii” – powiedział Pistorius. Ukraina powinna mieć silne poparcie i być traktowana odpowiedzialnie.

Jednocześnie Pistorius powiedział, że „uważa, że ​​powinniśmy wspierać Ukrainę wszystkimi systemami zatwierdzonymi przez prawo międzynarodowe, które są potrzebne do wygrania tej wojny i które jesteśmy w stanie zapewnić”. Zapytany, czy widzi również niebezpieczeństwo w możliwej dostawie myśliwców F-16, wyjaśnił: „Nie widzę w tym momencie żadnego ryzyka eskalacji”.

Ekspert obrony chce iść „za wszystko”.

Aktualizacja 23 maja, 4:15 rano: Ekspert CDU Roderich Kiesewetter opowiedział się za dostarczeniem na Ukrainę niemieckich pocisków manewrujących Taurus. „Partnerzy Ukrainy muszą teraz pójść na całość i zapewnić Ukrainie wszystko, czego Ukraina może użyć w połączonej walce zbrojeniowej i co jest dozwolone na mocy prawa międzynarodowego” – powiedział Kiesewetter dla Editorial Network. Germany. Pociski kierowane Taurus o zasięgu do 500 km mogłyby być „bardzo użytecznym wkładem Niemiec”.

Przewodniczący CDU w Komisji Spraw Zagranicznych powiedział, że pociski manewrujące przyniosą Ukrainie ogromną wartość dodaną w trwającej 15-miesięcznej wojnie i pozwolą „trafić w infrastrukturę wojskową daleko za linią frontu”. Około 600 Taurusów zostało zakupionych dla Bundeswehry dziesięć lat temu. Spośród nich „około 150” nadal działa. O wiele bardziej sensowne jest używanie tej broni na Ukrainie niż przechowywanie jej w Niemczech. Rosyjska wojna agresywna przeciwko sąsiedniemu krajowi trwa od 24 lutego ubiegłego roku.

USA obiecują terminową dostawę myśliwców F16

Aktualizacja 22 maja, 22:37: Stany Zjednoczone obiecały Ukrainie terminową dostawę myśliwców F16. To powiedział Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA, zgodnie z Europejska Prawda. Priorytetem prezydenta USA Joe Bidena jest szkolenie ukraińskich pilotów i dostawa samolotów F-16. Według Millera ma to zostać wdrożone „w najbliższych miesiącach”. Obecnie koordynujemy z sojusznikami sposób postępowania.

Aktualizacja na 22 maja, godz. 22:00: Wojna na Ukrainie zwiększyła światowy popyt na broń. To teraz podnosi ceny w Stanach Zjednoczonych i zwiększa wydatki na obronę przez administrację Joe Bidena. Podniesiono nawet oskarżenie o „zaniżanie cen”, jak twierdzi amerykański portal informacyjny Newsweek zgłoszone. Przede wszystkim firmy takie jak Lockheed Martin, który produkuje również potrzebny Ukrainie myśliwiec F16, oraz producent samolotów Boeing czerpałyby wysokie marże w interesach z państwem.

Zełenski wrócił na Ukrainę

Pierwszy raport z 22 maja: Kijów – Po zagranicznych podróżach Wołodymyr Zełenski podobno wrócił na Ukrainę. Ukraiński prezydent meldował się rodakom z pociągu po wizytach w Arabii Saudyjskiej i Japonii. „Będzie więcej broni dla naszych wojowników” – powiedział Zełenski w filmie opublikowanym przez agencję prasową. dpa zgłoszone. Głowa państwa uczestniczyła w ten weekend w szczycie G7 i przyjęła zasadniczo zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do dostarczenia myśliwców F16 na wojnę na Ukrainie.

Po powrocie na Ukrainę Wołodymyr Zełenski optymistycznie oceniał powodzenie ostatnich inicjatyw Kijowa w polityce zagranicznej. „Za każdym razem jest więcej wyników dla Ukrainy: więcej obrony przeciwlotniczej, artylerii, opancerzenia, amunicji, szkolenia” – powiedział prezydent.

Wojna ukraińska: Zełenski chwali rosyjską obronę przeciwrakietową

Selenskyj wyraźnie pochwalił wysiłki własnych wojsk w toczącej się wojnie z Rosją. Przede wszystkim dobrze działa obrona powietrzna wojny ukraińskiej. Poprzedniej nocy zestrzelono 25 z 25 rosyjskich dronów bojowych. „Każdy zestrzelony to uratowane życie” – powiedział Zełenski, który jednak musiał przyznać, że nie wszystkim rosyjskim nalotom można było zapobiec. Jednak ich własne siły zbrojne będą stale pracować nad ulepszeniem swojej obrony.

Zełenski nie podał żadnych konkretnych informacji na temat sytuacji wokół miasta Bachmut. W okolicy trwają walki. Szef Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował w weekend, że jego armia najemników zajęła miasto, o które toczono spór od miesięcy. Z drugiej strony Ukraina powiedziała, że ​​​​walki o Bachmuta trwają.

Kijów ma nadzieję na nową broń w wojnie na Ukrainie – ale Portugalia bagatelizuje

To, czy Ukraina wytrzyma wojnę z Rosją, czy też odeprze agresora, zależy głównie od wsparcia państw zachodnich – i dostaw nowoczesnej broni. Kijów od początku wojny na Ukrainie domaga się od sojuszników dostaw nowoczesnych myśliwców. W zasadzie Stany Zjednoczone dały zielone światło dostawom myśliwców F-16. Jak dotąd jednak żaden kraj nie zadeklarował chęci ich faktycznego wysłania. Wręcz przeciwnie: portugalski minister spraw zagranicznych João Gomes Cravinho wykluczył nawet, że jego kraj dostarczy myśliwce F-16. Co najwyżej można by uczestniczyć w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, powiedział Cravinho portugalskiemu portalowi informacyjnemu. Diario de Notícias.

Wołodymyr Zełenski wciąż jednak pokłada nadzieję w państwach NATO i już wyczekuje kolejnego szczytu sojuszu obronnego w Wilnie (Litwa). Także tutaj liczymy na korzystne decyzje i więcej broni dla Ukrainy. (z materiałem agencji)

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *