Wody przybrzeżne o lepszej jakości niż wody śródlądowe
Podczas gdy niemieckie kąpieliska to głównie wody śródlądowe, wody przybrzeżne stanowią dobre dwie trzecie wszystkich kąpielisk w UE. Mają one na ogół lepszą jakość wody niż wody śródlądowe, co według EEA wynika z faktu, że wody na wybrzeżach są częściej odnawiane i że tamtejsze wody mają większe możliwości oczyszczenia. Z kolei wiele ośrodków w głębi lądu położonych jest nad stosunkowo niewielkimi jeziorami i stawami oraz wolno płynącymi rzekami. Szczególnie latem te wody śródlądowe są bardziej wrażliwe na krótkotrwałe zanieczyszczenia, na przykład z powodu ulewnych deszczy i susz.
Ogólnie rzecz biorąc, jakość wód w kąpieliskach znacznie się poprawiła w Europie w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Według EEA wynika to częściowo z systematycznego monitorowania i zarządzania kąpieliskami oraz znacznych inwestycji w komunalne oczyszczalnie ścieków.
Odsetek złej jakości wody w kąpieliskach zmniejszył się na przestrzeni lat w całej Europie i od 2015 r. utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie. Niską jakość wody stwierdzono jedynie w 315 z około 22 000 zbadanych jednolitych części wód. W Niemczech, podobnie jak rok wcześniej, było ich łącznie 14, co odpowiada udziałowi na poziomie 0,6%. Należą do nich Achterdieksee w Bremie, Hinbergsee w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Neustädter See w Saksonii-Anhalt, Garchinger See w pobliżu Monachium i jedno z wielu kąpielisk nad jeziorem Freigericht-Ost w północno-zachodniej Bawarii. Agencja Środowiska zaleca zakazy kąpieli, ostrzeżenia lub inne środki w miejscach o złej jakości wody.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.