Aktualizacja z Ukrainy: Co się stało w sobotę
Zełenski potwierdza ukraińskie kontrataki
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził ukraińskie kontrataki na froncie. Takie ataki były przeprowadzane w ramach obrony – powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Kijowie. „Nie powiem szczegółowo, na jakim etapie są”. Pozostawił otwartą kwestię, czy jest to początek oczekiwanej od miesięcy ukraińskiej kontrofensywy.
Jednocześnie Zełenski sprzeciwił się prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, który powiedział w piątek, że ukraińska kontrofensywa się rozpoczęła, ale nie osiągnęła swoich celów. Nie uwierzyłby kanałom Telegramu ani Putinowi, który wyjaśnił nieudaną ofensywę, powiedział Zełenski. Codziennie rozmawia ze swoimi generałami i są oni „w dobrym nastroju”. „Możesz powiedzieć Putinowi”.
Władze: Poziom wody w zbiorniku nadal gwałtownie spada
Władze twierdzą, że zbiornik wodny Dnipro na południu Ukrainy stracił ponad jedną trzecią wody, którą zebrał wiosną po zniszczeniu tamy Kachowka we wtorek wieczorem. „W południe 10 czerwca poziom zbiornika Kachowka w rejonie Nikopola spadł do 10,2 metra” – poinformowała w Telegramie hydroelektrownia Ukrhidroenerho. W górnym biegu Dniepru gromadzi się teraz więcej wody, aby latem móc wytwarzać energię elektryczną. Jako trzecia co do wielkości rzeka w Europie, Dniepr jest spiętrzony w sześciu punktach na Ukrainie w celu wytwarzania energii elektrycznej.
Ambasador Ukrainy w Niemczech Oleksii Makeiev powiedział gazetom z grupy medialnej Funke, że szkody mogą sięgać miliardów. „Miasta, infrastruktura, całe gałęzie przemysłu muszą zostać odbudowane” – powiedział Makeiev. Wszystkie uszkodzenia będą widoczne dopiero po wyczerpaniu się wody. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało między innymi na zniszczenie tamy dodatkową pomoc humanitarną w wysokości 16 mln funtów (blisko 18,7 mln euro) na rosnące potrzeby Ukrainy.
Rosyjskie wojsko donosi o zniszczeniu czterech kolejnych czołgów Leopard
Według armii rosyjskiej odepchnęła ona dalsze natarcie Ukrainy w rejonie Zaporoża i południowego Doniecka, zadając atakującym ciężkie straty. „Łączne straty Sił Zbrojnych Ukrainy na wymienionych terenach w ciągu jednego dnia wyniosły 300 żołnierzy, 9 czołgów, w tym 4 leopardy i 11 transporterów opancerzonych, w tym 5 amerykańskich Bradleyów…” Igor Konaszenkow, rzecznik prasowy — poinformowało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony. Podobno zniszczono również francuską haubicę Cesar. Informacji nie można niezależnie zweryfikować.
Powiedział, że ataki miały miejsce w pobliżu miasta Orichow i na granicy obwodów zaporoskiego i donieckiego, na południe od wsi Velyka Nowosilka. „Wszystkie ataki wroga zostały odparte”, a rosyjska artyleria uderzyła w dwie maszerujące kolumny ukraińskie. Następnie władze przedstawiły zdjęcia zniszczonych czołgów. W przeszłości wypowiedzi rosyjskiego MON o stratach po stronie ukraińskiej często okazywały się przesadzone.
Polska zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z sabotażem Nord Stream
Polska zaprzeczyła jakiemukolwiek związkowi z sabotażem gazociągów Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim. „Polska nie ma nic wspólnego z rozbiórką Nord Stream 1 i Nord Stream 2” – napisał w sobotę na Twitterze rzecznik koordynatora wywiadu Stanisław Żaryn. Nie ma powodu, by kojarzyć kraj z tymi wydarzeniami. „Pozostaje przypuszczenie, że zamachu dokonała Rosja, która miała motyw i możliwości przeprowadzenia takiej operacji”.
Wcześniej Wall Street Journal informował, że niemieccy śledczy badają dowody sugerujące, że zespół sabotażowy wykorzystywał Polskę jako bazę operacyjną. Z raportu wynika, że na polskie wody terytorialne wpłynęła żaglówka, na którą celowali śledczy w związku z atakami. Istnieją również przesłanki, że Polska służyła jako centrum logistyczne i finansowe dla dywersantów.
Scholz chce „wkrótce” ponownie rozmawiać z Putinem.
Kanclerz Olaf Scholz chce utrzymywać kontakt z Putinem. Rozmawiał z nią także po wybuchu wojny. „Zamierzam wkrótce to powtórzyć” – powiedział na Kongresie Kościoła Ewangelickiego w Norymberdze. Warunkiem „sprawiedliwego pokoju” jest wycofanie wojsk przez Rosję. – To właśnie musisz zrozumieć. Były pojedyncze wezwania ze strony publiczności Kirchentag do „negocjowania”. Scholz odpowiedział: Zadzwoń: „Negocjacje są dobre. Pytanie brzmi: kto z kim negocjuje iw jakiej sprawie.
Macron ostrzega Iran przed dostawami dronów do Rosji
W rozmowie telefonicznej z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Teheran do zaprzestania wsparcia wojskowego dla Rosji. Macron ostrzegł przed poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa i humanitarnymi dostawami irańskich dronów do Rosji, ogłosił w sobotę Pałac Elizejski w Paryżu. Wezwał przywódców w Teheranie do natychmiastowego zaprzestania wspierania rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Aktualizacja z Ukrainy: co się stało zeszłej nocy
Pod wrażeniem doniesień o rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o „szczególnie trudnych bitwach”. W piątek spotkał się ze Stavką, ukraińskim naczelnym dowództwem, powiedział Zelensykj w swoim wieczornym przemówieniu wideo. Chodziło o „nasze działania obronne, nasze działania ofensywne, nasze zwycięstwa na linii frontu”. Następnie Zełenski podziękował wszystkim żołnierzom, „którzy w dzisiejszych czasach toczą szczególnie trudne bitwy”.
Tymczasem po zniszczeniu tamy w rejonie Chersoniu prace ratownicze trwają pełną parą. Katastrofa powoduje również wzrost niepokoju w elektrowni jądrowej Zaporoże, w której staw chłodzący jest pod ciśnieniem.
Putin: rozpoczęła się ukraińska kontrofensywa
Wcześniej tego dnia prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że kontrofensywa Ukrainy rozpoczęła się kilka dni temu. Niektóre międzynarodowe media, powołując się na ukraińskich przedstawicieli wojskowych, informowały już, że od kilku dni trwa akcja wyzwolenia okupowanych terenów. Oficjalnie Kijów na razie zachowuje dyskrecję, ale zawsze z góry podkreślał, że nie będzie komentował rozpoczęcia własnej ofensywy.
„Możemy z całą pewnością powiedzieć, że ta ofensywa się rozpoczęła” – powiedział Putin, według agencji informacyjnej Interfax. Twierdził również, że Ukraińcy nie osiągnęli swoich celów na żadnym odcinku frontu. Nie można było jednak tego zweryfikować niezależnie. Od początku wojny zwłaszcza strona rosyjska wielokrotnie składała fałszywe deklaracje wojskowe.
Rosja zaatakowała sąsiedni kraj 24 lutego 2022 roku i obecnie zajmuje około 20% terytorium Ukrainy. Kijów planuje również odbić okupowane części kraju przy użyciu zachodniej broni.
Ukraińska elektrownia jądrowa w Zaporożu: Według MAEA basen chłodzący jest pod ciśnieniem
Po zniszczeniu tamy na Dnieprze duży basen chłodniczy ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu stał się centrum zainteresowania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). MAEA w Wiedniu poinformowała, że ciśnienie na grobli wokół stawu wewnątrz wzrasta, ponieważ poziom spiętrzonej rzeki gwałtownie spadł na zewnątrz. Władze jądrowe, które umieściły obserwatorów w okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej, ściśle monitorują sytuację, poinformował szef MAEA Rafael Grossi.
Chociaż największa europejska elektrownia jądrowa nie jest zagrożona w krótkim okresie, zniszczenie tamy Kachówka i intensyfikacja działań wojskowych spowodowałyby „nowe znaczące trudności” – powiedział Grossi. Organizacja ekologiczna Greenpeace już wcześniej ostrzegała w piątek przed pęknięciem stawu chłodzącego.
Ekspert od elektrowni jądrowych: niepokój o Zaporizhschja pomimo miesięcy rezerw chłodzących
Zaopatrzenie w wodę do systemów chłodzenia jest gwarantowane przez kilka miesięcy pomimo przerwania tamy, powiedział Nikolaus Müllner z Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu. Jednak w obliczu działań wojennych wątpliwe jest, czy to okno czasowe można wykorzystać do rozwoju alternatywnych źródeł wody – powiedział szef Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie i Ryzyku niemieckiej agencji informacyjnej. „To oczywiście groźna sytuacja” – powiedział.
W normalnych okolicznościach to okno czasowe wystarczy, aby opuścić rury wlotowe do zbiornika Dnipro, powiedział Müllner. Trudno jednak ocenić, czy obecnie jest to możliwe, „bo elektrownia jądrowa jest tuż przy pierwszej linii frontu” – powiedział ekspert.
Na południowy zachód od elektrowni jądrowej Zaporoże, w regionie Chersoniu, w zeszły wtorek zniszczono ważną zaporę Kachowka. Ukraina oskarża rosyjskich okupantów o wysadzenie go w powietrze. Moskwa to odrzuca. W katastrofie zginęło co najmniej 13 osób, ale liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.
Kolejny wielomiliardowy pakiet wojskowy USA dla Ukrainy
Rząd USA zapewnia Ukrainie ponad miliardową pomoc wojskową, aby odeprzeć agresywną wojnę Rosji. Departament Obrony USA ogłosił w Waszyngtonie nowy pakiet sprzętu wojskowego o wartości 2,1 mld dolarów (1,95 mld euro). Według Pentagonu jest to m.in. amunicja do różnych systemów uzbrojenia, które Stany Zjednoczone dostarczyły już Ukrainie.
Putin: broń nuklearna będzie stacjonować na Białorusi w lipcu
Putin zapowiada, że od lipca chce rozmieścić taktyczną broń nuklearną na Białorusi. Przygotowania w obiektach dotkniętych katastrofą zakończą się 7 i 8 lipca – poinformował w piątek Putin po spotkaniu z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką – podała państwowa agencja informacyjna TASS. Następnie rozpocznie się transfer. Wszystko jest na czas. To uruchomiłoby rozmieszczenie tuż przed szczytem NATO na Litwie, kraju sąsiadującym z Białorusią. Szczyt w stolicy Litwy Wilnie odbędzie się w dniach 11-12 lipca.
Już 25 marca Putin zapowiedział przekazanie rosyjskiej broni jądrowej do byłej republiki sowieckiej Białorusi. Zapowiadane stacjonowanie broni uzasadnił też faktem, że Stany Zjednoczone od lat posiadają broń jądrową w Europie, w tym w Niemczech. Zachód ostro skrytykował te plany.
Co będzie ważne w sobotę:
W obliczu powodzi w regionie Chersoniu trwają akcje ratownicze i humanitarne. Z niecierpliwością oczekuje się także wszelkich dodatkowych informacji na temat ukraińskiej kontrofensywy.
Aktualizacja dotycząca Ukrainy z 9 czerwca
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.