23:46: Szef Agencji Energii Atomowej MAEA z wizytą na Ukrainie
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi udaje się we wtorek na Ukrainę. Po rozmowach w Kijowie planowana jest także wizyta w elektrowni jądrowej Zaporoże, gdzie Grossi chce zorientować się, jak wygląda sytuacja po zniszczeniu tamy Kachowka. Tama została zniszczona tydzień temu, powodując wyciek ogromnych ilości wody ze zbiornika, który jest również używany do chłodzenia sześciu reaktorów elektrowni. Reaktory największej elektrowni jądrowej w Europie, okupowanej przez Rosję, są od miesięcy wyłączone. Jednak paliwo w rdzeniach reaktorów iw basenach magazynowych musi być stale schładzane.
23:30: Pistorius – nie wymieni wszystkich czołgów
Jak donosi „RTL Direkt”, federalny minister obrony Borys Pistorius (SPD) zapowiedział nową pomoc wojskową dla kraju na tle doniesień o zniszczonych czołgach Leopard 2 na Ukrainie. „Nie będziemy w stanie wymienić wszystkich czołgów, które są obecnie niesprawne. Ale co robimy (…) będziemy nadal dostarczać czołgi Leopard 1 A5, które zostały naprawione od lipca” – cytuje ministra. jak powiedziano. „A do końca roku będzie ich ponad 100”. Niestety, częścią natury działań wojennych jest niszczenie broni i czołgów oraz zabijanie ludzi. „Dlatego tak ważne jest nasze wsparcie dla Ukrainy”.
22:51: Zelenskyj – wróg ponosi straty
Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ukraińskie siły zbrojne postępują pomimo deszczu i ciężkich walk. „Walka jest zacięta, ale jesteśmy w ruchu i to jest kluczowe” – powiedział w przemówieniu wideo. „Ofiary wroga są dokładnie tym, czego potrzebujemy”.
22:49: Ukraina donosi o odzyskaniu innych wiosek i zdobyciu ziemi w pobliżu Bachmut
Według Ukrainy w kontrofensywie odniosła kolejne sukcesy i obecnie odbiła siedem wsi z rąk rosyjskich sił zbrojnych. „Siedem osiedli zostało wyzwolonych” – napisała wiceminister obrony Hanna Maljar w serwisie internetowym Telegram.
Ministerstwo Obrony poinformowało również o zdobyciu ziemi w kierunku oblężonego miasta Bachmut. Armia posunęła się „z 250 do 700 metrów”.
20:58: Prezydent RP – Ukraina potrzebuje perspektywy członkostwa w NATO
Szef polskiego państwa Andrzej Duda zaapelował do państw członkowskich NATO o zaoferowanie Ukrainie perspektywy w sojuszu obronnym. „Ukraina czeka na jasny sygnał w sprawie jasnej perspektywy członkostwa w NATO” – powiedział Duda po rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i przed wspólnym spotkaniem z kanclerzem Olafem Scholzem (SPD) w Paryżu.
20:56: Scholz – Putin nie docenił jedności Europejczyków
Zdaniem kanclerza Olafa Scholza (SPD) prezydent Rosji Władimir Putin nie docenił jedności europejskiej, decydując się na inwazję na Ukrainę. „Niemcy, Francja i Polska są blisko Ukrainy” – powiedział Scholz w Paryżu podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Ukraina będzie wspierana najlepiej jak potrafimy, w tym zbrojeniowo – „i będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne”.
20:30: Scholz o gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy
Kanclerz Olaf Scholz opowiedział się zasadniczo za gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy. „Potrzebujemy czegoś takiego. I to w bardzo konkretnej formie” – powiedział przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Paryżu.
20:26: Czy Rosja chce zerwania umów zbożowych?
W Organizacji Narodów Zjednoczonych narastają obawy, że Rosja może w końcu wycofać się z umowy zbożowej z Ukrainą w przyszłym miesiącu. Rozwiązanie jest intensywnie opracowywane, powiedział dziennikarzom sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w związku z rosyjskimi skargami. Władze moskiewskie skarżyły się na trudności ze sprzedażą nawozów i żywności.
Zezwolono na eksport rosyjskich produktów w zamian za eksport ukraińskiego zboża. Jednak zachodnie sankcje utrudniły przelewy finansowe na opłacenie dostaw. Rosja grozi odcięciem przesyłek zboża przez Morze Czarne, jeśli jej eksport produktów rolnych będzie nadal napotykał przeszkody. Eksport z Ukrainy i Rosji ma duży wpływ na światowe ceny żywności.
18:59: Putin chwali rosyjskich „bohaterów” na Ukrainie w Święto Narodowe
W Święto Narodowe Rosji prezydent Rosji Władimir Putin propagował patriotyzm i oddał hołd wykorzystaniu własnych żołnierzy w wojnie na Ukrainie. Dzień Rosji jest poświęcony nierozerwalności wielowiekowej historii, jedności wielonarodowego narodu oraz wielkości i chwale ojczyzny – powiedział Putin podczas ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych.
18:22: Najemnik Wagner walczy po stronie rosyjskich rebeliantów po stronie Kijowa
Były rosyjski najemnik Wagnera dołączył do antykremlowskiego ochotniczego korpusu RDK w walce z armią rosyjską. Podczas wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą były najemnik rosyjskiej prywatnej armii Wagner Władysław Ismailow zdecydował się dołączyć do rebeliantów, pokazało wideo RDK.
RDK składa się z rosyjskich nacjonalistów walczących u boku Kijowa z armią rosyjską. Są rozmieszczone od tygodni, głównie w rosyjskim regionie przygranicznym wokół Biełgorodu.
Ismailov zwrócił na siebie uwagę w grudniu 2022 r. wywiadem dla rosyjskiej organizacji praw człowieka na uchodźstwie Gulagu.net. Według jego własnej relacji, został wzięty do niewoli na Ukrainie w listopadzie po tym, jak kilka miesięcy wcześniej zwerbowano go z rosyjskiego więzienia dla wagnerowskich najemników.
18:20: Steinmeier o meczu z Ukrainą: „Przysięga przyjaźni”
Dla prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera międzynarodowy mecz charytatywny między reprezentacją Niemiec w piłce nożnej a Ukrainą jest „znakiem przyjaźni i solidarności”. Jednocześnie polityk SPD ostrzegał na marginesie meczu w Bremie na antenie ZDF: „Takich meczów piłkarskich nie należy przeciążać. (…) Ale oczywiście mecz piłkarski nie może zmienić sytuacji wojennej. zróbcie nam to, robi to polityka, udzielając wsparcia tym, którzy zostali zaatakowani przez rosyjską armię.I musimy mieć nadzieję, że Ukraina w nadchodzących tygodniach w decydujący sposób odwróci tę wojnę.
16:36: Kwestia Ukrainy: ministrowie G20 wciąż się nie zgadzają
Ministrowie ds. rozwoju głównych krajów uprzemysłowionych i krajów wschodzących (G20) nie mogli uzgodnić wspólnej deklaracji końcowej podczas spotkania w Indiach z powodu sporu o wojnę na Ukrainie. Zamiast tego Indie, kraj sprawujący prezydencję, opublikowały własne podsumowanie obrad, tak jak to robiły na poprzednich spotkaniach G20.
Na spotkaniu w Waranasi większość państw po raz kolejny zdecydowanie potępiła agresywną wojnę Rosji z Ukrainą. Domagali się bezwarunkowego wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Rosja i Chiny nie zgodziły się z odpowiednimi ustępami.
15:52: Kontrofensywa – Ukraina zgłasza mniejsze zdobycze terytorialne
Według ich własnych oświadczeń ukraińskie siły zbrojne osiągnęły inne niewielkie korzyści podczas swojej ofensywy. Wieś Storożewe w obwodzie donieckim wraz z trzema innymi osadami została zajęta – poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maljar na swoim kanale Telegram. Storożewe znajduje się na granicy obwodów donieckiego i zaporoskiego, w rejonie, w którym ukraińskie wojska ogłosiły dzień przed zajęciem kilku osad.
Z drugiej strony armia rosyjska poinformowała, że odparła próby ataku wojsk ukraińskich na front południowy. Trzy ataki z kierunku Wełyka Nowosiłka w Doniecku i w rejonie wsi Lewadne w obwodzie zaporoskim zostały odparte „energicznymi działaniami broniących się jednostek” – powiedział rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa. Konaszenkow.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.