Zieloni dyskutują o planach zaostrzenia unijnych przepisów azylowych

Prośba o azyl – Kompromis UE w sprawie azylu nadal wywołuje gorącą debatę wśród Zielonych. – Zdjęcie: Julian Stratenschulte/dpa

Szereg krajów UE skarży się na problemy z nielegalną imigracją, dlatego obecnie procedury azylowe muszą zostać znacznie zaostrzone. Zieloni nie zgadzają się z niemieckim ministrem spraw wewnętrznych mówiącym „tak”.

Zieloni nadal zaciekle spierają się o zaostrzenie przepisów azylowych w Unii Europejskiej. Europejski polityk Zielonych Rasmus Andresen powiedział niemieckiej agencji prasowej, że mała konferencja Partii Zielonych w sobotę powinna pokazać wyraźną przewagę nad kompromisem wynegocjowanym przez minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD).

Polityk wewnętrzny Zielonych Julian Pahlke mówił o „nieludzkiej decyzji” ministrów spraw wewnętrznych UE. Faeser zgodził się w Luksemburgu, że „małe dzieci również powinny przebywać w obozach detencyjnych”.

Liderka Zielonych w Bundestagu Katharina Dröge przyznała, że ​​nie ma zgody. Chodzi o uczciwość, a nie o „nawracanie” różnych perspektyw. Obecnie powszechną postawą jest szanowanie odmiennych opinii.

Zgodnie z decyzją UE przewiduje się ostrzejsze traktowanie migrantów bez perspektyw na pobyt. W przyszłości osoby z krajów uznanych za bezpieczne powinny po przekroczeniu granicy trafiać do ściśle kontrolowanych placówek w warunkach zbliżonych do detencji – w tym rodziny z małymi dziećmi. Tam należy następnie w ciągu dwunastu tygodni sprawdzić, czy osoby ubiegające się o azyl mają szansę na azyl. Jeśli nie, należy je niezwłocznie zwrócić.

Czy zjazd partii może uspokoić sytuację?

Dröge powiedział, że wiele rządów na szczeblu europejskim było „bardzo, bardzo restrykcyjnych w swojej polityce azylowej” – o czym wszyscy wiedzieli. „Dlatego każdy z nas był gotowy na trudne kompromisy”. Ostatecznie sprowadza się to do tego, czy jest minimalny krok naprzód, czy nie. Debata na ten temat jest obecnie prowadzona przez małą konferencję partyjną, Radę Państwa, w Bad Vilbel w Hesji.

Nie ma też konsensusu wśród samych przywódców partii i frakcji, co stało się jasne w ostatnich dniach. Zarząd SPD poparł Faesera, kanclerz Olaf Scholz nazwał nawet kompromis „historycznym”.

W Luksemburgu Faeser prowadził kampanię na rzecz zwolnienia rodzin z małoletnimi dziećmi z tzw. procedur granicznych. Aby przełom był możliwy, musiała w końcu zaakceptować, że może być możliwy.

Co przyniesie rozmowa trójstronna?

Powiedziała wtedy, że liczy na to, że Parlament Europejski narzuci zmiany. W tzw. trilogu przedstawiciele państw UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej negocjują między sobą przepisy. Obserwatorzy nie spodziewają się, że proces rozpocznie się przed wrześniem.

Andresen powiedział: „Jeśli nie uda nam się wykluczyć rodzin z dziećmi z planowanych obozów zatrzymań, nie może być zgody Niemiec na pakiet azylowy”. Ministrowie spraw wewnętrznych UE polegają obecnie na „symbolach blokady, które ograniczają prawa człowieka i oddają sprawiedliwość wyzwaniom w terenie”.

Niedawno sporządzony projekt nominacji przez organ wykonawczy Federalnych Zielonych dla Rady Stanu Bad Vilbel mówi, że porozumienie w Radzie Ministrów Spraw Wewnętrznych zawiera ulepszenia, które nie zostałyby wprowadzone bez działań Niemiec. Jednak punkty centralne nie zostały osiągnięte, a wynik był bardzo daleki od stanowisk Zielonych. „Jednocześnie widzimy dylemat europejskiej polityki. W sumie różnie oceniamy wynik.”

Oprócz wzmocnionych procedur azylowych plany UE obejmują również większą solidarność z państwami członkowskimi znajdującymi się pod silną presją na zewnętrznych granicach UE. W przyszłości przyjmowanie uchodźców nie powinno być już dobrowolne, ale obowiązkowe. Kraje, które nie chcą przyjąć uchodźców, byłyby zmuszone do wypłaty odszkodowań.

Reformy nie poparły na spotkaniu w Luksemburgu Polska, Węgry, Malta, Słowacja i Bułgaria. Po zawarciu umowy Czechy jasno dały do ​​zrozumienia, że ​​nie będą uczestniczyć w mechanizmie solidarności. Polska i Węgry składały już podobne deklaracje w przeszłości.

© dpa-infocom, dpa:230613-99-39183/4

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *