Historyczne neony znów świecą w Plauen

Neon Plauener Spitze powrócił – ale na innym budynku.
Prawa do wizerunku: MDR/Bernd Schädlich

Przez dziesięć lat mieszkańcy Plauen musieli obejść się bez słynnego neonu „Koronki Plauener znane na rynku światowym”. Teraz powrócił do świeżo odrestaurowanego pejzażu miejskiego. To przede wszystkim zasługa człowieka, który jest w to zaangażowany od dłuższego czasu.

W Plauen, zabytkowy neon został w piątek przywrócony do użytku. Na widocznym z daleka dachu dawnej fabryki włókienniczej w Plauener Eltsteraue widnieje napis „Koronki Plauener znane na rynku światowym”. Według miasta napis ma około 34 metrów długości. Pochodzi z 1974 roku i został niedawno gruntownie odnowiony.

Rada miejska walczy o pomnik przemysłowy

NA Pomnik przemysłowy został rozebrany i przechowany dziesięć lat temu z inicjatywy burmistrza Plauen Bernd Stubenrauch (SPD): „To był kawałek rdzy. Ale ważne było, aby zachować go jak najwięcej. Zabezpieczono nawet nienaruszone świetlówki. Urząd ds. Zabytków natychmiast uznał go za zabytek” – wyjaśnia Stubenrauch.

To był kawałek rdzy. Ale ważne było, aby zdobyć jak najwięcej.

Bernd Stubenrauch (SPD) | Rada Miejska Plauen

Sponsorzy umożliwiają zwrot znaków świetlnych

Dzięki wsparciu Fundacji Wüstenrot, stowarzyszeń kraju związkowego Saksonii i Plauen, firma z Lipska mogła w sierpniu 2022 r. rozpocząć renowację części reklamowych. „Są to prawie wyłącznie stare materiały w oryginalnych kolorach szarym, jasnym szare i białe pismo” – relacjonuje Stubenrauch. Kurator miejskich zabytków Dagmar Groß dodaje: „Ponadto puszki zostały odrdzewione, a neonówki zastąpione technologią LED”.

Remont kosztuje 250 000 euro

Wokół Według miasta kosztowało to 250 000 euro. Napis jest teraz zamontowany na wysokości 22 metrów na dachu stuletniego budynku firmy w bezpośrednim sąsiedztwie starego miejsca. Właściciel Roland Fuhrmann był do tego gotowy od razu: „Oczywiście trzeba było sprawdzić, czy jest to konstrukcyjnie możliwe. Na szczęście tak się stało”, mówi Fuhrmann, dodając: „Ma się wrażenie, że zawsze tam należało, mimo że pierwotnie znajdował się 50 metrów dalej”.

więcej na ten temat

Ten temat w porządku obrad:MDR SACHSEN – La Sachsenradio | Reportaż regionalny ze studia w Chemnitz | 16 czerwca 2023 | 16:30.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *