Wojna na Ukrainie w dzisiejszych gazetach: „Nie można wykluczyć” Czy teraz Putin atakuje Szwecję?

Według prezydenta Zełenskiego Ukraina krok po kroku postępuje w swojej kontrofensywie. Uważa, że ​​przywódca Kremla Putin powinien przygotować swój kraj na porażkę. Wszystkie aktualne wiadomości z Ukrainy tutaj w skrócie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy do rozmów z Rosją tylko wtedy, gdy Putin wycofa swoje wojska. Zdjęcie: Montage news.de/picture Alliance/dpa/Biuro prasowe Prezydenta Ukrainy/AP | Niewymieniony / sojusz obrazkowy / dpa / Planet Pix za pośrednictwem ZUMA Press Wire | Basen Gawriła Grigorowa/Kreml




Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Rosja powinna przygotować swoich obywateli na utratę okupowanych terytoriów. Rosja nie tylko zniszczyła swoją przyszłość wojną w celu przejęcia terytoriów, ale także straci wszystkie okupowane terytoria, powiedział Zełenskij w swojej transmisji wideo każdej nocy w Kijowie wieczorem 18 czerwca 2023 r. jest i będzie nie ma alternatywy dla naszych zwolnień”. Powiedział, że krok po kroku siły ukraińskie posuwały się naprzód, by wyzwolić swój kraj.

Wojna na Ukrainie w skrócie – wszystkie aktualne wydarzenia z 19 czerwca 2023 r. w skrócie

+++ Komitet: Rosyjski atak na Szwecję nie wykluczony +++

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę eksperci ds. obrony ze Szwecji, kandydującej do NATO, nie uważają za niemożliwe, aby ich kraj również mógł zostać zaatakowany. „Nie można wykluczyć zbrojnego ataku na Szwecję” – napisał komitet obrony Försvarsberedningen w opublikowanym w poniedziałek raporcie cząstkowym dotyczącym polityki bezpieczeństwa.

Blokada rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie ogranicza możliwości wykorzystania tych zasobów w innych regionach świata – napisano w panelu. Ocena ta nie oznacza jednak, że Rosja nie jest w stanie prowadzić działań militarnych w bezpośrednim sąsiedztwie Szwecji. Moskwa pozbyła się zahamowań co do użycia siły militarnej i wykazała się silną polityczną i wojskową skłonnością do podejmowania ryzyka. Zdolność Rosji do prowadzenia operacji przeciwko Szwecji z użyciem sił powietrznych lub morskich, broni dalekiego zasięgu lub broni nuklearnej pozostaje nienaruszona.

Panel zwrócił uwagę, że agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie dogłębnie zmieniła szwedzką politykę bezpieczeństwa. „Inwazja Rosji na dużą skalę na Ukrainę, wraz z rosnącymi roszczeniami terytorialnymi Chin, pokazują, że spory o wpływy przy użyciu środków militarnych ponownie stały się rzeczywistością” – czytamy w raporcie.

Komitet stwierdził, że Szwecja będzie lepiej broniona w ramach NATO. Zbliżające się członkostwo w NATO zwiększa bezpieczeństwo zarówno Szwecji, jak i NATO. Jednak skandynawski kraj wciąż nie ma zgody Turcji i Węgier na włączenie do sojuszu obronnego.

+++ Rosyjski region przygraniczny Biełgorod zgłasza siedmiu rannych po ostrzale +++

W rosyjskim regionie przygranicznym Biełgorod w pobliżu Ukrainy władze poinformowały, że siedmiu cywilów zostało rannych w wyniku ostrzału w małym miasteczku Valuiki. W poniedziałek gubernator Wiaczesław Gładkow oskarżył Siły Zbrojne Ukrainy. Waluiki to niewielka miejscowość położona 15 kilometrów od granicy na rzece Oskil. Front biegnie wzdłuż tej rzeki nieco dalej na południe we wnętrzu Ukrainy. Valuiki jest uważane za ważny węzeł zaopatrywania wojsk rosyjskich w obwodzie ługańskim na Ukrainie. Na terenie dystryktu stacjonują większe jednostki wojskowe.

Kierunek na północ od Ługańska nie jest dla Kijowa priorytetem strategicznym. Eksperci nie wykluczają jednak ataku mającego na celu odwrócenie uwagi sił rosyjskich od innych odcinków frontu. Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą prawie 16 miesięcy temu i codziennie bombarduje terytorium sąsiedniego kraju, w tym dronami i rakietami. Ukraiński sztab generalny powiedział w poniedziałek, że bronił się przed czterema dronami i czterema pociskami balistycznymi, które Rosja wystrzeliła w nocy.

Jednak w ostatnich miesiącach rosyjskie regiony przygraniczne w pobliżu Ukrainy również skarżyły się na wzmożone ostrzały i ataki na ich własnym terytorium. Kijów oficjalnie nie przyjął odpowiedzialności za te ataki.

+++ Londyn: Rosja przegrupowuje swoje siły po zniszczeniu tamy +++

Według brytyjskiego wywiadu po zniszczeniu tamy Kachowka na południu Ukrainy Rosja przerzuciła duże kontyngenty wojsk na inne sektory frontu. „Przegrupowanie Grupy Armii Dniepr prawdopodobnie odzwierciedla rosyjski pogląd, że poważny ukraiński atak na Dniepr jest teraz mniej prawdopodobny po zawaleniu się zapory Kachowka i wynikającej z tego powodzi” – powiedział minister obrony w Londynie. w poniedziałek. Uważa się, że tama została zniszczona przez Rosję.

Według raportu jednostki stacjonujące wcześniej na wschodnim brzegu Dniepru wzmacniają teraz odcinki w rejonie Zaporoża i w pobliżu Bachmutu na wschodzie. „Mogą to być tysiące żołnierzy z 49. Armii, w tym 34. Brygady Zmotoryzowanej, a także jednostki powietrznodesantowe i morskie”. Od rozpoczęcia wojny z rosyjską agresją prawie 16 miesięcy temu resort codziennie publikuje informacje o przebiegu wojny. Moskwa oskarża Londyn o dezinformację.

+++ Selenskyj kpi z Putina po gniewnej przemowie kremlowskiego despoty +++

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina oczekuje w najbliższych dniach nowych zobowiązań w zakresie pomocy wojskowej ze strony sojuszników. Podczas wizyty przedstawicieli kilku krajów afrykańskich u szefa Kremla Władimira Putina w Sankt Petersburgu powiedział: Sami mogli się przekonać, że Ukraina chce pokoju, podczas gdy Rosja chce wojny „nadal niszczy życie”.

Według delegacji afrykańskiej złożonej z przedstawicieli Republiki Południowej Afryki, Egiptu, Senegalu, Zambii, Republiki Konga i Ugandy, w ramach inicjatywy pokojowej opracowały one dziesięciopunktowy plan. Jednak po prawie 16 miesiącach wojny z rosyjską agresją nadzieja na sukces jest wyjątkowo nikła. Przed wizytą w Petersburgu delegacja odwiedziła w piątek Zełenskiego w Kijowie. Zakłada to wycofanie wojsk rosyjskich do negocjacji.

W swoim filmie Zełenski kpił też z Putina, który w piątek w Petersburgu twierdził, że siły rosyjskie w Kijowie zniszczyły już pięć amerykańskich systemów przeciwlotniczych Patriot. Według amerykańskich mediów na Ukrainie są jednak tylko dwa takie systemy. Ukraiński przywódca powiedział, że wszystkie systemy są nienaruszone. „Ani jeden patriota nie zostanie zniszczony!” – podkreślił. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni zniszczono trzy tuziny rosyjskich rakiet.

+++ Generał brygady: Niechęć do oceny ukraińskiej ofensywy ++

Generał brygady Christian Freuding, szef Centrum Sytuacyjnego Ministerstwa Obrony Ukrainy, powiedział, że należy zachować ostrożność przy ocenie ukraińskiej kontrofensywy. „Musimy być trochę ostrożni, aby nie stać się aroganckimi przy ocenianiu ukraińskiej taktyki z berlińskiego letniego tarasu” – powiedział Freuding w niedzielny wieczór w „Raporcie berlińskim” ARD.

Ukraińcy zapłacili wysoką cenę w tej wojnie, która trwała ponad 400 dni. „I myślę, że nie mamy ani perspektywy, ani prawa oceniać działań ukraińskich wojsk pod względem tego, czy były one słuszne, niesłuszne, właściwe czy nieodpowiednie”. Według Freudinga Ukraina jest bardzo restrykcyjna w kwestii informacji o sytuacji. „Nazywamy to wojskiem„ bezpieczeństwem operacyjnym ”. Oczywiście jest to zrozumiałe, ponieważ w przeciwnym razie wróg mógłby wyciągnąć wnioski”.

Freuding powiedział, że nie chce się zgodzić z werdyktem, że działania Ukrainy nie idą tak dobrze. Następuje wznowienie inicjatywy ukraińskich sił zbrojnych i pierwsze sukcesy szturmowe. „Ale stwierdziliśmy również, że pozycje obronne rosyjskich sił zbrojnych były bardzo dobrze przygotowane”. Siły ukraińskie obecnie konsolidują się, aby zobaczyć, gdzie iz czym im się udało.

+++ Ćwiczenia Sił Powietrznych „Air Defender 2023”: samolot szturmowy na Litwie +++

W cieniu rosyjskiej wojny z Ukrainą uczestnicy tzw Ćwiczenia Sił Powietrznych „Air Defender 2023” być w ruchu z myśliwcami na wschodniej flance NATO w tym tygodniu. We wtorek, środę i czwartek sześć samolotów szturmowych A-10 poleci na Litwę w celu startu i lądowania, poinformowały siły powietrzne niemieckiej agencji prasowej w Berlinie. Na początku tygodnia nad Polską przelatują cztery samoloty F-16 i po dwa F-15 oraz Eurofighter i jeden tankowiec.

Według tych informacji wschodni partnerzy NATO wystąpili o taki sygnał otuchy i spójności wojskowej. Do 23 czerwca w ćwiczeniu pod dowództwem Niemiec weźmie udział 25 krajów z 250 samolotami i 10 000 żołnierzy. NATO jest zaangażowane. „Air Defender 2023” to największe ćwiczenie relokacji sił powietrznych od czasu powstania NATO i wykorzystuje fikcyjny scenariusz w przestrzeni powietrznej nad Niemcami, aby przećwiczyć, jak zachodnia obrona sojuszu reaguje na atak ze strony sojuszu wschodniego, a tym samym odzyskuje obszary już zajęte przez wroga.

W ciągu roku odbyło się już ponad 1000 lotów. Inspektor Luftwaffe Ingo Gerhartz nazwał tę niedzielę wyjątkowym osiągnięciem. Powiedział: „W połowie zrobione”. Transfer ponad 1600 ton sprzętu i 100 samolotów ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec przebiegł sprawnie.

Generał porucznik powiedział o praktyce: „Na początku tu i tam było trochę trudności. Najpierw trzeba było rozpocząć różne poziomy szkolenia, wyzwania językowe i technologię”. Staje się jasne, że „Air Defender 2023” ma operacyjną, logistyczną i ludzką wartość dodaną dla wszystkich graczy.

+++ Co będzie ważne w poniedziałek 19 czerwca 2023 +++

Na wschodniej i południowej Ukrainie trwa ofensywa wojsk kijowskich przeciwko rosyjskiej agresji. W ostatnim czasie nastąpiły również zdobycze terytorialne, dzięki którym Ukraina wyzwoliła miasta i regiony spod rosyjskiej okupacji.

Oczekuje się, że spotkanie kanclerza Olafa Scholza (SPD) z premierem Chin Li Qiangiem w Berlinie będzie dotyczyło rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pekin próbuje mediować w konflikcie ze swoim specjalnym wysłannikiem Li Hui.






Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *