Monachium – moderacja: Isabel Schayani

Weltspiegel – relacja korespondentów zagranicznych | Niedziela, 25 czerwca 2023 o 18:30 z WDR na pierwszym kanale

Planowane tematy:

Ukraina: Pierwsza klinika – potem do przodu

Armia ukraińska rozpoczęła kontrofensywę na południu i wschodzie kraju. Poparcie ludności jest ogromne, a także przekonanie wielu żołnierzy do walki na froncie o wolność ojczyzny. Ogłaszane są zdobyte kilometry kwadratowe, ale nie liczba rannych żołnierzy, nie mówiąc już o zabitych. Ale jest wielu rannych żołnierzy. Po „rekonwalescencji” komisja decyduje, czy mogą wrócić na front, nadawać się do innej służby wojskowej lub zostać zwolnieni ze służby. Ogromna biurokracja na Ukrainie wciąż w stylu sowieckim, mówią obrońcy praw człowieka. Poważnie ranni mężczyźni są leczeni miesiącami, być może z narażeniem życia. Temat, o którym rzadko się mówi, zwłaszcza przed zagraniczną kamerą. (Autor: Isabel Schayani / ARD Kijów)

Stany Zjednoczone: Prawa obywatelskie na przestrzeni wieków

Jeśli „Weltspiegel” donosił ze Stanów Zjednoczonych przez ostatnie 60 lat, zawsze dotyczył jednego tematu: rasizmu. Ruch Praw Obywatelskich, Martin Luther King, George Floyd, Black Lives Matter. Do dziś dla większości bycie czarnym oznacza mniejsze dochody, mniejszą opiekę zdrowotną, mniejszą edukację. Pascale Sablan postanowiła to zmienić. „Jako czarna kobieta nigdy nie zostaniesz architektem” – to zdanie jej nauczyciela pcha ją do dziś. I uczynił ją jednym z odnoszących największe sukcesy architektów w kraju. Jej misja: W ciągu najbliższych pięciu lat chce wyeliminować seksizm i wszelkie formy opresji z branży budowlanej.

Virginia Ali jest także odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą. „Wymyśliła” Ben’s Chili Bowl, legendarną obecnie restaurację w Waszyngtonie, która od pokoleń jest tyglem. Biedni czy bogaci, czarni czy biali, każdy jest tu mile widziany. Jego rodzina z tolerancją i otwartością stawia czoła rasizmowi. Syn Virginii, Kamal Ali, jest przekonany, że czarni osiągnęli już bardzo dużo. „Wcześniej chodziło o prawa obywatelskie. Teraz dbamy o znacznie więcej: prawa gejów, prawa człowieka, dobrostan zwierząt, nasze środowisko”. (Autorzy: Gudrun Engel / Marion Schmickler)

Polska: Albo – grożąc zabiciem kolejnej ryby?

Ekolodzy biją na alarm, obawiając się śmierci ryb w Odrze tego lata, porównywalnej z ubiegłoroczną katastrofą. Ale uwaga, jaką otrzymują w dzisiejszych czasach, jest raczej ograniczona. Setki ton martwych ryb unosiło się na powierzchni wody w zeszłym roku. Trucizna złotej algi, która w rzeczywistości istnieje tylko w słonej wodzie, zdusiła je, a wraz z nimi miliony mikroorganizmów i małży, co spowodowało katastrofę ekologiczną. Dzięki wysokim temperaturom, niskiemu poziomowi wody i nadmiernemu zasoleniu w rzece glony znalazły idealne warunki. (Autor: Kirstin Joachim / ARD Warszawa)

Francja: Sekwana musi zostać oczyszczona

Odliczanie trwa – za rok w Paryżu odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Mega wydarzenie dla Wielkiego Narodu. Na przykład kąpiel w Sekwanie jest zabroniona od 100 lat. Ale to powinno się zmienić wraz z igrzyskami olimpijskimi. Ambitny projekt. Zdaniem miasta muszą tu odbywać się zawody pływackie. Najważniejsze pytanie brzmi: czy rzeka jest wystarczająco czysta, czy sportowcy mogą przebywać w wodzie? W centrum miasta w błyskawicznym tempie powstaje nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Wyścig z czasem. (Autor: Sabine Rau / ARD Paris)

Wyspy Owcze: wielorybnictwo i opór kobiet

Podczas polowań pędzonych wieloryby pilotowe są parkowane w zatokach, a następnie zabijane nożami, czyli ponad 500 zwierząt w tym sezonie. Miejscowi bronią się przed krytyką, że wędkarstwo to starożytna kultura. Jednak wiele młodych kobiet ostatnio wyraziło krytykę. I wspomnieć między innymi o zagrożeniach dla zdrowia związanych ze spożywaniem mięsa wielorybów. (Autor: Christian Blenker / ARD Sztokholm)

Bhutan: pożegnanie z krainą szczęścia?

Kraj Himalajów – tutaj szczęście ludzi jest celem narodowym. Mimo to emigrować chcą zwłaszcza ludzie młodzi, m.in. B. w Australii. W porównaniu z innymi krajami perspektywy w Bhutanie nie są tak obiecujące; mógłbyś zarobić więcej pieniędzy gdzie indziej, mówi 24-letni Dekey. W Bhutanie od czasu pandemii koronowej w wielu sektorach było jeszcze mniej atrakcyjnych miejsc pracy niż wcześniej. Sektor turystyczny, tak ważny, prawie całkowicie się załamał. Rząd zdaje sobie sprawę, że zwłaszcza młodzi ludzie potrzebują perspektyw zawodowych i stara się je zapewnić. (Autor: Oliver Mayer / ARD New Delhi)

Chiński senior hipster – szum wokół seniorów w internecie

Cztery babcie z Pekinu zarabiają jako influencerki, mają miliony obserwujących, a setki tysięcy śledzą ich transmisje na żywo. Najstarszy z nich ma 82 lata. To nowe zjawisko, które dotyka nie tylko seniorów z wyższej klasy średniej w miastach. Babcie i dziadkowie są również aktywni jako influencerzy na terenach wiejskich, co pozwala im uniknąć samotności i nudy. (Autor: Marie von Mallinckrodt / ARD Pekin)

Podcast Weltspiegel w tym tygodniu:

60 lat Weltspiegel: ruch na rzecz praw obywatelskich w okresie przejściowym

Moderator: Janina Werner

Zespół redakcyjny: Heribert Roth/Petra Schmitt-Wilting

Kontakty prasowe:

łączność WDR,
E-mail: kommunikation@wdr.de

Oryginalna treść autorstwa: ARD Das Erste przekazana przez news aktuell

http://ots.de/548d46

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *