Amerykańskie media sugerują, że rosyjscy oficerowie byli świadomi planów powstania. Atak rakietowy zabija ludzi w kawiarni w Kramatorsku. Watykan chce pośredniczyć. Aktualności w skrócie.
Kijów/Moskwa (dpa) – Pół tygodnia po powstaniu rosyjskiej grupy najemników Wagnera przeciwko dowództwu armii w Moskwie doniesienie o możliwych wspólnikach w armii rosyjskiej wywołało poruszenie. Kreml w środę odrzucił relację New York Timesa, według której amerykańskie kręgi bezpieczeństwa twierdziły, że kilku wysokich rangą generałów wiedziało o tym jako o „spekulacjach i plotkach”.
Co najmniej dziesięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na popularną kawiarnię w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy.
Tymczasem Moskwa potwierdziła, że wysłannik Watykanu przybył do stolicy Rosji, aby omówić możliwe rozwiązanie konfliktu. W Warszawie niepokój budzi obecność wagnerowskich najemników na sąsiedniej Białorusi. Zdaniem amerykańskich ekspertów może jednak skorzystać na tym białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka.
Kreml odrzuca raport USA w sprawie informacji z wyprzedzeniem
Moskwa odrzuciła doniesienia New York Timesa jako „spekulacje”, jakoby zastępca szefa sztabu Rosji Siergiej Surowikin wiedział z wyprzedzeniem o planie powstania przywódcy najemników Jewgienija Prigożyna. „Obecnie wokół tych wydarzeń krąży wiele różnych spekulacji i plotek” – powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, według rosyjskich agencji prasowych. Amerykańska gazeta poinformowała również, powołując się na amerykańskie służby specjalne, że istnieją przesłanki, że o planach Prigożyna mogli wiedzieć inni rosyjscy generałowie.
W międzyczasie szef Wagnera, Prigożyn, zajął w sobotę miasto Rostów nad Donem na południu Rosji, a następnie pomaszerował ze swoimi bojownikami w kierunku Moskwy. Nieoczekiwanie poddał się około 200 kilometrów od stolicy Rosji. Białoruski przywódca Łukaszenka pośredniczył w sporze. Przywódca Kremla Władimir Putin zapewnił Prigożyna i jego najemników o bezkarności. Według Łukaszenki Prigożyn dotarł już na Białoruś. Łukaszenka zaproponował też wjazd do swojego kraju bojownikom z wojsk najemnych.
Tichanovskaya: Prigożyn na Białorusi nie jest pewien
Białoruska liderka opozycji na uchodźstwie Swietłana Tichanowskaja nie wierzy, że szef Wagnera Jewgienij Prigożyn znalazł teraz schronienie w swoim rodzinnym kraju po nieudanym powstaniu w Rosji. Prigożyn „upokorzył” przywódcę Kremla Władimira Putina, który następnie dał jasno do zrozumienia, że nie wybaczy zdrajcom, powiedziała DW. Powiedziała, że jeśli Putin wyda białoruskiemu przywódcy Aleksandrowi Łukaszence rozkaz pozbycia się Prigożyna, to tak zrobi.
Tichanovskaya wymieniła obecność Prigożyna na Białorusi jako zagrożenie dla bezpieczeństwa jej kraju, podobnie jak stacjonowanie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi. Powiedziała, że powinno to niepokoić Zachód i być przedmiotem szerszej debaty.
Ofiary cywilne po rosyjskim ataku rakietowym na Kramatorsk
Co najmniej 10 osób zginęło we wtorek wieczorem w rosyjskim ataku rakietowym na kawiarnię w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Troje dzieci zginęło wśród ofiar, które zostały wyciągnięte spod gruzów, jak poinformowały władze w środę rano. Według oficjalnych informacji co najmniej 56 osób zostało rannych.
Według ukraińskich mediów zniszczona kawiarnia w pobliżu hotelu „Kramatorsk” była popularnym miejscem spotkań ochotników, zagranicznych dziennikarzy i żołnierzy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski potępił nowy atak na miasto Kramatorsk w swoim wieczornym przemówieniu wideo we wtorek jako kolejną zbrodnię wojenną. „Ten terror udowadnia nam i światu raz po raz, że Rosja zasługuje tylko na jedno za wszystkie swoje czyny: klęskę i trybunał”.
Moskwa wysyła groźby do Republiki Mołdowy
Tymczasem rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skierowała groźby do byłej radzieckiej Republiki Mołdowy. Jeśli Mołdawia planuje stać się „centrum logistycznym” dla armii sąsiedniej Ukrainy, wywoła przemoc i chaos w kraju, powiedziała Zacharowa na cotygodniowej konferencji prasowej w środę.
Kilka tygodni temu prokremlowskie media donosiły, że proeuropejska prezydent Mołdawii Maia Sandu zaproponowała armii ukraińskiej pozwolenie na wykorzystanie terytorium Mołdawii do celów wojskowych. Jednak Kiszyniów od dawna odrzuca te twierdzenia jako fałszywe wiadomości. Zacharowa skrytykowała też ostatnio planowaną redukcję rosyjskich dyplomatów w Mołdawii.
Kreml potwierdza rozmowy z wysłannikiem Watykanu na Ukrainę
Kreml potwierdził, że w środę do Moskwy przybył wysłannik Watykanu, aby przedyskutować możliwe rozwiązanie konfliktu ukraińskiego. „Bardzo doceniamy wysiłki i inicjatywy Watykanu…” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, według rosyjskich agencji informacyjnych. Papież Franciszek mianował kardynała Matteo Zuppiego specjalnym przedstawicielem Watykanu do spraw wojny na Ukrainie i wysłał go do Moskwy.
Przywódca Kremla Putin polecił swojemu doradcy ds. polityki zagranicznej Jurijowi Uszakowowi poprowadzić rozmowy z Zuppim na temat polityczno-dyplomatycznego rozwiązania konfliktu – powiedział Pieskow.
Jako wysłannik głowy Kościoła katolickiego Zuppi uda się w środę i czwartek do Rosji, aby promować „gesty człowieczeństwa”, ogłosiła Stolica Apostolska. Wyjazd ma pomóc „znaleźć rozwiązanie obecnej tragicznej sytuacji i sposoby na osiągnięcie sprawiedliwego pokoju”.
American Institute: Łukaszenka może skorzystać na bojownikach Wagnera
Według amerykańskich ekspertów wojskowych białoruski przywódca Łukaszenka może skorzystać na rosyjskich myśliwcach Wagnera w swoim kraju. W ten sposób prawdopodobnie próbuje poszerzyć swoje pole manewru i udaremnić zamiar Kremla – a mianowicie wchłonięcie Białorusi przez państwo związkowe – napisał we wtorek Institute for War (czasu lokalnego).Studia (ISW) z siedzibą w Waszyngtonie. Rosja i Białoruś są ze sobą związane w państwie związkowym, z mniejszym partnerem w dużej mierze zależnym od Moskwy.
Polski prezydent zaniepokojony najemnikami Wagnera na Białorusi
Według prezydenta RP Andrzeja Dudy obecność rosyjskich najemników Wagnera i planowane rozmieszczenie przez Kreml broni jądrowej na Białorusi zmienia architekturę bezpieczeństwa regionu. NATO musi być tutaj bardzo czujne – powiedział Duda w Kijowie po rozmowach z Seleńskim i litewskim szefem państwa Gitanasem Nausedą. Pytanie, jaki jest tak naprawdę cel relokacji myśliwców Wagnera do sąsiedniego kraju Polski. „Czy mają służyć do okupacji Białorusi? Czy mają stanowić kolejne zagrożenie dla Ukrainy od północy (…)? Czy też powinny stanowić potencjalne zagrożenie dla naszych krajów, dla państw NATO, takich jak Polska?
Polska, członek UE i NATO, dzieli z Białorusią 418-kilometrową granicę. W tym kontekście Duda powiedział, że Białoruś od dwóch lat przeprowadza „atak hybrydowy” na polską granicę. Sytuacja pogorszyła się tam późnym latem i jesienią 2021 r.: tysiące osób próbowało nielegalnie przedostać się do UE. Unia Europejska zarzuca Łukaszence, że w celu wywarcia presji na Zachód, w zorganizowany sposób sprowadza migrantów z regionów objętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE.
Kreml: doradca wojskowy nadal w Republice Środkowoafrykańskiej
Według Kremla rosyjscy doradcy wojskowi będą kontynuować pracę w Republice Środkowoafrykańskiej (CAR). Państwo rosyjskie nie ma nic wspólnego z „biznesem” armii Wagnera w kraju, powiedział w środę rzecznik Kremla Pieskow, według rosyjskich agencji informacyjnych. Peskow reagował na nałożenie przez rząd USA nowych sankcji na prywatną armię Wagnera w Afryce. „Wszędzie tam, gdzie działał Wagner, panowała śmierć i zniszczenie” — ogłosił rząd USA.
Biden obiecuje sobie: Putin przegra wojnę w Iraku
Tymczasem w oświadczeniu na temat przywódcy Kremla Władimira Putina prezydent USA Joe Biden pomylił Irak z Ukrainą. Zapytany przez reportera, jak ostatnie wydarzenia osłabiły rosyjskiego prezydenta, Biden odpowiedział w środę: „Trudno powiedzieć, ale wyraźnie przegrywa wojnę w Iraku. Przegrywa wojnę u siebie”. Przed wyjazdem do Chicago Biden rozmawiał z reporterami w ogrodzie Białego Domu, których pytania mogły mieć na celu powstanie oddziału najemników Wagnera przeciwko kierownictwu rosyjskiej armii. Zapytany przez reportera, czy Putin był dziś słabszy niż przed tymi wszystkimi wydarzeniami, Biden odpowiedział: „Wiem, że jest”.
Prezydent USA dał również jasno do zrozumienia, że jego zdaniem Putin jest coraz bardziej izolowany na całym świecie. „Stał się trochę wyrzutkiem na całym świecie”. Dotyczy to nie tylko krajów NATO i UE.
dpa-infocom, dpa:230628-99-209736/10
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.