Pistorius: o porodzie Leoparda decyduje kancelaria

Według federalnego ministra obrony Borisa Pistoriusa (SPD) decyzja o dostawie czołgów Leopard na Ukrainę jest nadal otwarta. „Proces decyzyjny trwa i będziemy musieli poczekać i zobaczyć to teraz” – powiedział Pistorius w niedzielny wieczór w programie ARD „Anne Will”. Decyzja zależy od „wielu czynników” i jest „podejmowana w Kancelarii”.

Odnosząc się do krytyki Niemiec przez polskiego premiera Morawieckiego, Pistorius powiedział: „Obwinianie nikogo nie pomaga”. Niemcy są „w czołówce krajów na świecie, które wspierają Ukrainę”. Rząd federalny dostarczył już łącznie systemy i sprzęt o wartości 3,3 miliarda euro. Niemcy „nie muszą się tu ukrywać”.

Polska chce dostarczyć czołgi Leopard na Ukrainę

Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej, że w razie potrzeby dostarczy czołgi Leopard 2 na Ukrainę bez zgody Niemiec. Jeśli rząd federalny nie zgodzi się na to, Polska jest gotowa do zbudowania mniejszego sojuszu państw, które nadal oddałyby Ukraińcom swoje czołgi bojowe – powiedział Morawiecki w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla PAP.

„Nie będziemy siedzieć bezczynnie, gdy Ukraina wysycha” – powiedział polski premier. „Minął prawie rok od rozpoczęcia wojny”. Postawa Niemiec jest nie do przyjęcia. „Dowody rosyjskich zbrodni wojennych można zobaczyć w telewizji i YouTube. Czego jeszcze Niemcy potrzebują, aby otworzyć oczy i uświadomić sobie potencjał państwa niemieckiego?”

Morawiecki: zwróci się do Niemiec – o pozwolenie „wtórne”.

W poniedziałek Morawiecki dał do zrozumienia, że ​​jego rząd będzie zabiegał o pozwolenie Niemiec na wysyłkę czołgów Leopard na Ukrainę. Szef polskiego rządu nie określił jeszcze, kiedy wniosek ma zostać złożony. Uważa to jednak za „drugorzędne”: nawet jeśli autoryzacja ostatecznie nie zostanie udzielona, ​​Polska wraz z innymi przekaże swoje czołgi Ukrainie w ramach małej koalicji.

Polska i Finlandia niedawno ogłosiły zamiar przekazania Ukrainie czołgów Leopard z własnych zasobów. Ponieważ jednak czołgi są produkcji niemieckiej, zgodę musiałby wyrazić rząd federalny.

Baerbock: „Nie stanęlibyśmy na przeszkodzie”

Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) powiedziała wcześniej, że Niemcy nie będą blokować eksportu czołgów Leopard z krajów trzecich na Ukrainę. „W tej chwili pytanie nie zostało jeszcze zadane, ale gdybyśmy je zadali, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie” – powiedział francuskiemu kanałowi telewizyjnemu LCI polityk Zielonych. Pytanie dla nich brzmiało, co by się stało, gdyby Polska dostarczyła czołgi Leopard na Ukrainę.

Z drugiej strony kanclerz Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron nie chcieli rozmawiać z francusko-niemiecką Radą Ministrów w kwestii, czy Niemcy i Francja dostarczą Ukrainie czołgi. .

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *