Obrona przeciwlotnicza na granicy z Ukrainą: Bundeswehra chce zakończyć misję Patriot w Polsce

Obrona przeciwlotnicza na granicy z Ukrainą
Bundeswehra chce zakończyć misję Patriot w Polsce

W listopadzie rosyjski pocisk uderza w terytorium Polski. Niemcy wspierają wówczas partnera z NATO systemami obrony przeciwrakietowej Patriot. Według doniesień medialnych misja dobiega końca.

Zgodnie z obecnymi planami Bundeswehra chce do czerwca br. zakończyć użycie niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce. Poinformowały o tym gazety grupy medialnej Funke, powołując się na rzecznika Federalnego Ministerstwa Obrony. Zakończenie misji Patriotów Niemieckich na Słowacji planowane jest na koniec roku. „Narody są informowane o planach” – powiedział rzecznik. „Oczywiście pozostajemy w stałym bliskim kontakcie z naszymi partnerami i NATO, aby móc odpowiednio reagować na zmieniające się okoliczności”.

Polska graniczy z Ukrainą zaatakowaną przez Rosję. Po tym, jak rakieta uderzyła w terytorium Polski w listopadzie, Bundeswehra przeniosła do Polski systemy obrony przeciwrakietowej Patriot na początku tego roku, aby pomóc partnerowi z NATO w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej.

Bundeswehra jest obecna na Słowacji, także graniczącej z Ukrainą, od marca 2022 roku z przeciwlotniczym systemem rakietowym Patriot. Słowacja przekazała Ukrainie własny system rakiet przeciwlotniczych S-300 wkrótce po rozpoczęciu wojny.

Przewodnicząca komitetu obrony Marie-Agnès Strack-Zimmermann powiedziała gazetom Funke: „Misje muszą być stale kwestionowane i oceniane”. Jeśli sytuacja na to pozwala, warto zmienić sytuację. „Potrzebujemy elastyczności, ponieważ nie mamy nieskończonej ilości sprzętu”. Jeśli chodzi o misję Patriot na Słowacji, to już pod koniec roku dowiedzieliśmy się, że stacjonujące tam niemieckie samoloty powinny zostać sprowadzone do prac technicznych pod koniec 2023 roku.

„Aby utrzymać gotowość operacyjną systemów uzbrojenia Patriot w przyszłości, od 2024 r. wymagana jest szeroko zakrojona konwersja przemysłowa, w przeciwnym razie interoperacyjność ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej NATO zostałaby znacznie zagrożona” – czytamy w raporcie Ministerstwa Obrony. Bundestagu. Do października Niemcy zamierzają przekazać Słowacji dwa systemy obrony przeciwlotniczej Mantis.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *