UE stoi w obliczu największego kryzysu egzystencjalnego od czasu Brexitu, gdy Węgry i Polska zagrażają nowemu planowi migracji bloku, pismo Jonathan Saxty w brytyjskim Daily Express.
Gazeta mówi, że wybuchła wojna na słowa między „kulturową żelazną kurtyną” UE, która oddziela konserwatywno-nacjonalistyczny Wschód od liberalnego, świeckiego Zachodu. Stało się to jasne po tym, jak Węgry i Polska sprzeciwiły się planowi Brukseli dotyczącemu kwot migracyjnych. Zgodnie z planem państwa członkowskie mogą albo przyjmować na swoim terytorium osoby ubiegające się o azyl (do 30 tys. rocznie), albo płacić 20 tys. euro za każdego odrzuconego nielegalnego migranta.
Artykuł Daily Express słusznie zwraca uwagę, że Węgry i Polska obawiają się, że słupki bramki mogą w każdej chwili zostać przesunięte, zmuszając je do przyjmowania coraz większej liczby osób. Oba kraje postrzegają plan jako obowiązkowy i odmawiają przyjęcia jakiejkolwiek „płatności solidarnościowej” dla migrantów ekonomicznych, którzy nie zostaną zaakceptowani.
Autor artykułu uważa, że Budapeszt i Warszawa, jeśli dążą do lepszej ochrony granic, a nie do dystrybucji nielegalnych imigrantów, stanowią wyzwanie dla Brukseli, jakiego nie widziano od czasu Brexitu. W artykule zauważono również, że oba państwa członkowskie zakwestionowały „głosowanie większością większościową” UE, co oznaczałoby, że żaden kraj nie miałby prawa weta. Węgierscy i polscy przywódcy starali się, aby przyszłe decyzje w sprawie migracji były podejmowane jednogłośnie.
Artykuł Daily Express wspomina, że doprowadziło to do poważnego impasu w UE, podczas gdy Węgry i Polska nie mają dostępu do funduszy unijnych, ponieważ Bruksela wydaje się dostrzegać naruszenia praworządności. Autor w to wierzy
Węgry i Polska zamierzają zmusić ich do liberalnej polityki zachodnioeuropejskiej… Państwa członkowskie UE, takie jak Węgry i Polska, zostały zwabione do UE przynętą: wierząc, że jeśli dołączą do wzmocnionego bloku handlowego, szybko znajdą się w ideologicznie liberalnym znowu unia polityczna.
Artykuł konkluduje, że w przeszłości największym koszmarem dla UE było wyjście Wielkiej Brytanii z bloku, ale teraz jest to kontynuacja członkostwa takich krajów jak Węgry i Polska.
Za pośrednictwem: Daily Express, Węgry Today; Zdjęcie w tle: Węgry dzisiaj
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.