Scholz powstrzymuje się
Polska apeluje o perspektywę NATO dla Ukrainy
13.06.2023, 00:42
Ukraina ma nadzieję na konkretne perspektywy zapewnienia sobie bezpieczeństwa, gdy rosyjska wojna agresywna dobiegnie końca. Podczas spotkania z kanclerzem Scholzem i prezydentem Francji Macronem, głowa państwa Duda zaapelowała o nieodkładanie negocjacji w sprawie członkostwa w NATO.
Niemcy, Francja i Polska rozmawiają o długoterminowych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy. Kanclerz Federalny Olaf Scholz spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i głową państwa Andrzejem Dudą. Przed wspólnymi obradami Duda zaapelował: „Ukraina czeka na wyraźny sygnał w sprawie jasnej perspektywy członkostwa w NATO”. Takie są oczekiwania ukraińskich przywódców i żołnierzy broniących zaatakowanego przez Rosję kraju. Ma nadzieję, że zbliżający się szczyt NATO w Wilnie przyniesie „światełko w tunelu”, za którym tęskni Ukraina.
Scholz powiedział, że obecnie główne wysiłki mają na celu pomoc Ukrainie w obronie przed Rosją. „Będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne, jesteśmy na to przygotowani” – powiedział polityk SPD. Niemniej jednak intensywna debata na temat gwarancji bezpieczeństwa ma sens – powiedziała kanclerz. „Będziemy to robić nadal bardzo intensywnie i zakończy się, gdy dojdzie do wspólnego wyniku rozmów. Ale jedno jest pewne: czegoś takiego potrzebujemy i to bardzo konkretnie”. Macron był też bardziej powściągliwy niż Duda. Chcą mówić o „wsparciu NATO dla Ukrainy, aby dać jej wszystkie perspektywy, do których ma prawo”. Ma nadzieję, że kolejny szczyt NATO wyznaczy kurs i wypracuje jasną wizję przyszłości zbiorowego bezpieczeństwa.
Macron: Negocjacje po udanej kontrofensywie
Podczas szczytu NATO w Wilnie, stolicy Litwy, 11 i 12 lipca, Ukraina chce uzyskać konkretne perspektywy przyjęcia do sojuszu obronnego. Jednak ważni sojusznicy zwalniają. W prawdopodobnie długim okresie przejściowym trwają dyskusje nad przekształceniem istniejącej Komisji NATO-Ukraina w nową Radę NATO-Ukraina. Takie wspólne forum konsultacyjne byłoby ważnym krokiem w kierunku możliwości równorzędnej dyskusji z Ukrainą o istotnych kwestiach bezpieczeństwa.
Macron powiedział też, że kontrofensywa z Ukrainy rozpoczęła się kilka dni temu i ma potrwać kilka miesięcy. Francja zwiększyła ostatnio dostawy broni i amunicji i nadal je dostarcza. „Mamy do czynienia z kontrofensywą. Chcemy, aby odniosła jak największy sukces, abyśmy mogli następnie rozpocząć fazę negocjacji w dobrych warunkach” – powiedział Macron. Rosyjska wojna agresywna jest już strategiczną i geopolityczną porażką Rosji.
Trójstronne spotkania między Niemcami, Francją i Polską nazywane są „Trójkątem Weimarskim”. Format dyskusji został założony w sierpniu 1991 roku przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Hansa-Dietricha Genschera, Rolanda Dumasa i Krzysztofa Skubiszewskiego w Weimarze w Turyngii. Służyła najpierw zbliżeniu Polski i innych państw Europy Wschodniej do Unii Europejskiej i NATO. Macron podkreślił, że obecna sytuacja na Ukrainie wymaga ścisłej i ciągłej współpracy trzech krajów oraz wspólnego poszukiwania odpowiedzi. Przyczynia się również do jedności i determinacji Europy.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.