Per renginiţi modlić się Warsaw Ghetto Memorialo kajlaňa, Izraelio jest w Polsce dla głów państw. Później ponownie odwiedzą synagogę.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier poprosił w środę o przebaczenie zbrodni popełnionych przez Niemcy podczas II wojny światowej.
„Dzisiaj stoję przed wami i proszę o przebaczenie za zbrodnie popełnione tutaj przez Niemców” – powiedział F.W. Steinmeieris, zwracając się do innych ocalałych z Holokaustu w stolicy Polski, gdzie został pierwszą głową państwa Niemiec.
Dodatkowo FW Steinmeier oskarża rosyjskiego przywódcę Władimira Putina o napaść na Ukrainę.
„Unteisėtai užpuolęs taikią, demokratinę nekabrinę pariżu… Prezydent Rosji naruszył prawo międzynarodowe… Ta wojna na Ukrainie przyniosła narodowi ukraińskiemu nejmastuojamų kančių, smurto, naikinimo ir mortijime” – powiedział FWSteimeieris sukilimo minėjime.
Miesięczna sukilima była największym aktem protestu Żydów podczas II wojny światowej.
W Warszawie 19 kwietnia 1943 r. pewien Żyd powstał przeciwko nazistom i postanowił lepiej walczyć niż jechać do obozów zagłady.
„Sukilim to samobójstwo. Nie mogliśmy wygrać, ale musieliśmy ich skrzywdzić” – powiedziała przed rocznicą agencji prasowej AFP 93-letnia Halina Birenbaum.
Gete zabija około 7000 ludzi na bitwę. 6000 Żydów i według podżeganych melodii nazistów.
450 000 Żydów
Podobnie jak w zeszłym roku wolontariusze z całej Warszawy rozdawali papierowe żonkile do przebrania.
Tradycję tę kultywuje Marek Edelmans, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, który aż do swojej śmierci w 2009 roku ofiarował bukiet żonkili pod pomnik getta.
Kształt piór narcyza przypomina żółte gwiazdy, które naziści nosili na Żydach.
W tym roku papierowe żonkile rozdawane są w kolejnych miastach w Polsce.
„Tikimės išdalyti iš viso 450 000 papierinių flowers” – powiedziała Zofia Bojańczyk, Koordynator Inicjatyw Żonkilowych. – Ta liczba symbolizuje liczbę żydowskich kobiet i mężczyzn, którzy byli więzieni w getcie warszawskim, kiedy było ono najbardziej zatłoczone.
Po inwazji na Polskę w 1939 roku Niemcy utworzyli getto o powierzchni nieco ponad trzech kilometrów kwadratowych.
Było to największe getto II wojny światowej.
Wielu Żydów zmarło z głodu i chorób, a większość ocalałych wysłano do obozu zagłady w Treblinku na północ od stolicy Polski.
Niemcy brutalnie stłumili sukilim i spalili całą okolicę, zamieniając ją w gruzy i popiół.
Z okazji 80. rocznicy planowane są różne wydarzenia, m.in. wykłady, koncerty, projekcje filmów i spektakle teatralne.
W galerii „Kordegarda” prezentowana jest wystawa niedawno odnalezionych przedmiotów codziennego użytku z getta, opowiadająca o życiu Żydów w Warszawie podczas wojny.
„Tai, taip sakant, balsai iš palaidoto miesto, sklindantys iš po mųsų kējų” – powiedział agencji AFP Jacekas Konikas, jeden z kuratorów parodos.
W Muzeum Historii Żydów Polin w Polsce znajduje się osobna wystawa, na której znajdują się nigdy wcześniej nie prezentowane fotografie getta, które zjednoczyło polskich strażaków.
Pozwala spojrzeć na getto z innej perspektywy, gdyż do tej pory większość zdjęć getta zrobionych przez nazistów była pokazywana przez niemieckich akimów.
Na wystawie będzie można zobaczyć także zrekonstruowaną wersję wojennego tramwaju, używanego w wydzielonym getcie, z żółtą gwiazdą zamiast numeru trasy.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”