Myśliwce F-16 dla Ukrainy – EURACTIV.pl

Po wakacyjnej przerwie wrócimy z najnowszymi wiadomościami z Europy. W szczególności sytuacja na Ukrainie obecnie ponownie przyspiesza.

Wczoraj Holandia i Dania postanowiły wesprzeć Ukrainę myśliwcami F-16. Oba kraje UE idą więc za przykładem Stanów Zjednoczonych, które w ubiegłym tygodniu zezwoliły na szkolenie ukraińskich pilotów do latania na amerykańskich myśliwcach.

Podczas gdy dostawy samolotów F-16 zostały kategorycznie wykluczone w ubiegłym roku, teraz jedenaście krajów dołączyło do koalicji, która chce szkolić ukraińskich pilotów w obsłudze nowoczesnych zachodnich myśliwców.

Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie mają zostać dostarczone samoloty F-16. „Chcemy, aby działały jak najszybciej. […] Nie w następnym miesiącu, to niemożliwe, ale miejmy nadzieję, że wkrótce potem” – powiedział holenderski premier Mark Rutte.

Dostawa może być za późno na ukraińską ofensywę letnią. W dłuższej perspektywie powinno to jednak dać Ukrainie zdecydowaną przewagę.

Możesz przeczytać artykuł na ten temat Tutaj Czytać.

Europa Compact to poranny biuletyn EURACTIV. możesz go zapisz się tutaj.

energia i środowisko

Zbiorniki gazu są już zapełnione w 90%: Bruksela się cieszy. Komisja Europejska ogłosiła niedawno, że magazyny gazu w Europie są wyjątkowo wysokie. Cele wyznaczone na 1 listopada zostały osiągnięte na kilka miesięcy przed terminem, podczas gdy rynki pozostają nerwowe przed następną zimą. Kontynuuj czytanie.

cyfrowy

Artykuł gościnny na temat traktatu ONZ dotyczącego cyberprzestępczości: możliwe ograniczenie wolności wypowiedzi. Negocjacje w sprawie nowego traktatu ONZ dotyczącego cyberprzestępczości trwają w tym tygodniu w Nowym Jorku. Jest to dokument, który może stać się narzędziem transnarodowego represjonowania wypowiedzi w Internecie, pisze Barbora Bukovská, starszy dyrektor ds. prawnych i politycznych ARTICLE 19, międzynarodowej organizacji praw człowieka. w artykule gościnnym EURACTIV.

rolnictwa i zdrowia

Trybunał Sprawiedliwości UE: Spór o oznaczenie „Veggie Burger”. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajmuje się używaniem nazw związanych z żywnością pochodzenia zwierzęcego. Zwolennicy substytutów mięsa mają nadzieję, że wyrok wyjaśni kwestię żywności pochodzenia roślinnego. Kontynuuj czytanie.

gospodarki i transportu

Ministrowie handlu G20 omawiają reformę WTO. Jeszcze w tym tygodniu (24-25 sierpnia) ministrowie handlu G20 spotkają się w Jaipur w Indiach. Powinniśmy również dążyć do reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO). Reforma WTO, na przykład pod kątem celów klimatycznych, od dawna jest celem UE. Ale negocjacje słabną, na przykład z powodu blokad ze strony USA. Z Niemiec w spotkaniu weźmie udział były rzecznik antyglobalistów i współzałożyciel Attac, sekretarz stanu Sven Giegold. Artykuł na ten temat znajdziesz tutaj.

Panoramiczny widok na Europę

Polska: Premier Morawiecki krytykuje swojego nowego rywala. Premier Mateusz Morawiecki (PiS) skrytykował lidera głównego ruchu ludowego Michała Kołodziejczaka, który w zeszłym tygodniu wstąpił do opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej (KO), nazywając go „agentem lub idiotą” po komentarzach na temat Stanów Zjednoczonych. Kontynuuj czytanie.

Katalończycy stawiają warunki hiszpańskiemu premierowi Sanchezowi. Katalońscy separatyści postawili warunki poparcia dla nowego mandatu hiszpańskiego premiera Pedro Sáncheza. Wezwanie do przebaczenia kierowane do osób zaangażowanych w organizację referendum niepodległościowego w 2017 r. jest szczególnie delikatne. Więcej informacji na ten temat.

Rumunia: prawicowi populiści krytykują umowę zbożową z Kijowem. Przywódca rumuńskiej prawicowej partii, George Simion, skrytykował piątkowe porozumienie między Rumunią a Ukrainą o podwojeniu tranzytu zboża z Ukrainy, mówiąc, że posunięcie to było albo aktem zdrady, albo wręcz głupotą. Przejdź do artykułu.

Kilku Serbów opuszcza kosowską policję. Siedmiu etnicznych Serbów opuściło w ostatnich dniach kosowską policję, co skłoniło prezydenta Kosowa Vjosę Osmani do potępienia serbskich wpływów, które według niej stoją za tą akcją. Kontynuuj czytanie.

Po śmierci w kontroli drogowej: gwałtowne demonstracje w Belgii. Gwałtowne demonstracje i starcia między protestującymi a policją wybuchły w weekend na wschodnich przedmieściach Liège po tym, jak 31-letni kierowca został zastrzelony przez policję w piątek. Więcej informacji na ten temat.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *