Zamknięcie przejść granicznych między Litwą a Białorusią byłoby praktyczne – mówi szef Służby Bezpieczeństwa Państwowego (VSAT) Rustamas Liubajeva.
„Manyčiau, kiedy sytuacja w Sienie kontroluje punkt, jestem esmeni nespikeitė. „Zawrotny aspekt bezpieczeństwa, wielu, optymalizacja punktów kontrolnych byłaby umiejętna, ponieważ umożliwiłaby kierowanie przepływami (… ) przez te punkty kontrolne, gdzie można by znacznie opóźnić kontrolę” – VSAT Varėnos pasienio rinktinės A. Barausko užkardoje dziennikarzams anradienį powiedział vadas .
Zdaniem lidera należy jednak wziąć pod uwagę skutki polityczne i gospodarcze, jakie będzie miało zamknięcie punktów granicznych.
„Bez wątpienia oceniana będzie sytuacja na froncie granicznym, aspekty gospodarcze i polityczne. Mogę powiedzieć, że kiedy będziemy mieli plan stopniowej optymalizacji liczby punktów kontrolnych, zamkniemy je. Co więcej, nasz plan w rzeczywistości będzie najwyraźniej zależał od decyzji rządu i naszego ogólnego stanowiska w regionie” – powiedział R. Liubajevas.
Litwa zamknęła dwa z sześciu przejść granicznych na Białorusi – Šumsko w Tverečiaus – poinformowała w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė, kiedy ministerstwo zamknęło dwa z nich: Lavoriškių w Raigardo.
Z drugiej strony MSW informuje SNB, że Komisja ds. Rozwoju Punktów Kontroli Granicznej nie rozpatrzyła kwestii punktów Lavoriškii i Raigardo, powinna ona zostać omówiona we wtorek z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.
Według R. Liubajevo zamknięcie punktów Tverečiaus w Šumsku nie miało istotnego wpływu na ruch transportowy.
Obserwuje się nieznaczny wzrost napływu osób powracających na Białoruś, do tych punktów, które obecnie są czynne, ale nie dochodzi tam do większych tragedii.
„Można powiedzieć, że zamknięcie tych dwóch punktów nie miało wpływu na przepływ towarów. Jest niewielki wzrost liczby osób powracających na Białoruś, te punkty, które obecnie są czynne, ale wielkich tragedii tam nie ma. – powiedział R. Lubajevas.
W poniedziałek ministrowie stanów Lenkijos bei Baltijos uzgodnili także plan całkowitego zamknięcia granic z Białorusią. Według A. Bilotaitė mogłoby to nastąpić w sposób skoordynowany w przypadku incydentów zbrojnych z grupą migrantów, którzy przekroczyli granicę państwa.
Zdaniem szefa VSAT, w najbliższym czasie przedstawiciele wymienionych państw wybiorą pasitarimā sutarti dēl kriterių, co doprowadzi do rozpoczęcia procedury konsultacyjnej.
„(…) ale mógłbym już wyjaśnić, czy użycie broni przeciwko funkcjonariuszom, użycie broni palnej, jest już uważane za prowokację, to jakie są mechanizmy tych prowokacji, najwyraźniej zostaną podjęte decyzje” – wyjaśnia R. Liubajevas.
„Mówiąc o możliwości wtargnięcia nielegalnych migrantów, przytoczono przykład, a mianowicie na granicy białorusko-polskiej, kiedy kilkutysięczna banda przekroczyła granicę z Białorusią w listopadzie 2021 r., a polskie władze zostały zaalarmowane o sytuacji” – zauważył.
O ewentualnym zamknięciu Białorusi dla Polski dyskutuje się w krajach bałtyckich od czasu osiedlenia się w tym kraju kilku tysięcy członków rosyjskiej grupy najemników „Wagner”.
Wiceministrowie: nowe punkty na Białorusi będą zamykane według ustalonych kryteriów zagrożenia
Decyzja o zamknięciu nowych przejść granicznych z Białorusią zostanie podjęta, gdy zagrożenie spełni kryteria – te będzie musiała ustalić międzyinstytucjonalna grupa robocza – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Vitalijus Dmitrijevas.
„Sutarėme, kad norint kontrolis kontrolės punktų zadrymuma arba įjos veiksų svettųmą poprzez ustalenie określonych godzin, kiedy punkty pracują na przykład do 8:00 o 6:00 wieczorem, najwyraźniej potrzebuje naszych Bendros Mannoieos”, – anradienį po kieliņa ministerialijų, pasieniečių ir litų tarnybų pasitarimo BNS sakye viceministras.
„Zdecydowaliśmy, że gdy będzie potrzebna grupa robocza, w której ekspert opracuje system wskaźników, zostaną one zbilansowane, gdy taki incydent będzie miał określone konsekwencje: ze skróceniem czasu pracy, z całkowitym zamknięciem punktów, ale zareagować na incydent” – powiedział.
Według niego te įvykiai mogłyby zostać ukarane w transporcie towarów, zwiększając w ten sposób wolumen przemycanych towarów. Ponadto, zdaniem wiceministra, zostanie udzielona reakcja na zagrożenia militarne, ale decyzje regionalne zostaną podjęte z krajami bałtyckimi i Polską.
„Wskaźniki mogą być bardzo różne – od bezpieczeństwa publicznego, języka, na przykład dotyczącego bezpieczeństwa drogowego, po rzeczy poważniejsze – zagrożenia hybrydowe lub incydenty ginkluotų” – powiedział V. Dmitrijevas.
Według niego w takich przypadkach, w obliczu istotnego zagrożenia, na szczeblu regionalnym chodziłaby o zamknięcie granic Baltijos šalimis z Polską w synchronizacji z zamkniętymi murami z Białorusią.
V. Dmitrijevas potwierdza również, że kryteria zamknięcia punktów granicznych powinny zostać spełnione w ciągu kilku tygodni.
Pasitarim zgromadził przedstawicieli Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Užsienio Raekini, Susisiekimo, Finansų ministerialijų, Pasienio kontrolės punktų direkcijos, Valstysty sieňes apogosų taršinų, Lietuvos muitinės.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje SNB, że Komisja ds. Rozwoju przejść granicznych nie rozpatrzyła kwestii punktów kontrolnych Lavoriškių i Raigardo.
Według V. Dmitrijevo Komisja nie rozpatrzyła tej kwestii, ponieważ propozycja nie została sfinalizowana.
Premier Ingrida Šimonytė powiedziała to we wtorek w radiu LRT.natomiast decyzja rządu o zamknięciu nowych przejść granicznych z Białorusią w najbliższej przyszłości nie przyniesie skutku, ale plan tego działania pozostaje bez ograniczania zagrożeń.
Zrozumiano, że pasisakymai dēl punktų zdārymo Premiera miało wpływ na stanowisko ministerstw, stwierdzenie V. Dmitrievej, że nie da się ocenić ich wpływu, jest pridūrė, gdy dyskusja na ten temat toczyła się w poprzednim tygodniu.
O ewentualnym zamknięciu Białorusi dla Polski dyskutuje się w krajach bałtyckich od czasu osiedlenia się w tym kraju kilku tysięcy członków rosyjskiej grupy najemników „Wagner”.
Fot. S. Lisausko / SNB.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”