„Moje Włochy pod Melonim”: Ingo Zamperoni szuka wskazówek wśród rodziny i przyjaciół – Biznes i Volkswagen – Aktualności

Hamburg (ots) – 22 października 2022 r. Giorgia Meloni złożyła przysięgę na stanowisko premiera Włoch. Po raz pierwszy w powojennej historii Włoch na czele rządu stoi partia o postfaszystowskich korzeniach – obok prawicowej konserwatywnej „Legi” i niedawno zmarłej „Forza Italia” Silvio Berlusconiego. Dlaczego Włosi tak głosowali? Jak radzi sobie nowy rząd w pierwszym roku swojej działalności i co ten sojusz prawny oznacza dla Niemiec i Europy? O to pyta Ingo Zamperoni w swoim nowym filmie „Moje Włochy pod Melonim”. Po „Trumpie, moja amerykańska rodzina i ja” (2020) oraz „Trump, Biden, moja amerykańska rodzina i ja” (2022) prezenterka Tagesthemen tym razem wyruszyła w bardzo osobistą filmową podróż po Włoszech – Zamperoni ma podróże po niemiecku i włosku obywatelstwo. Jego ojciec jest Włochem, Ingo Zamperoni od dzieciństwa utrzymuje bliskie więzi z krajem; większość rodziny Zamperoni nadal tam mieszka.

„Większość Włochów zaakceptowała swój prawicowo-nacjonalistyczny rząd”. To ocena Ingo Zamperoniego. W przeciwieństwie do Niemiec, Włosi często nie mają negatywnego obrazu faszyzmu i dlatego są znacznie mniej krytyczni wobec postfaszystowskich korzeni swojej premier Giorgii Meloni i „Fratelli d’Italia”. W rozmowach z rodziną i przyjaciółmi podkreślał m.in. bliskie związki Włoch z Europą. „Europa i pieniądze z Brukseli dla Rzymu są postrzegane jako środek naprawczy”. Tak naprawdę, zdaniem Zamperoni, Giorgia Meloni na arenie międzynarodowej zachowuje się znacznie bardziej umiarkowanie, niż wielu mogłoby sądzić, gdy rok temu została wybrana.

Poszukiwania wskazówek Zamperoni rozpoczynają się nad jeziorem Maggiore, przebiegają przez winnice Prosecco w Veneto, wybrzeże Adriatyku i miasta Bolonia i Ferrara w północnych Włoszech, przez Rzym do Katanii na Sycylii. Podczas gdy kuzynka Paola jest zwolenniczką Legi i dlatego aprobuje wybór Giorgii Meloni na premiera, jej siostry Elena i Sonia potępiają brak traktowania faszystowskiej przeszłości. Krąg przyjaciół również jest podzielony: Stefania z Bolonii wolałaby wyemigrować po zwycięstwie wyborczym „Fratelli d’Italia”, ale Irene i Federico, przyjaciele z Ferrary, nie martwią się zbytnio, ponieważ tak czy inaczej, każdy z Włochów ma inne „arrangiato” – zaaranżowane. Są mistrzami świata w tej dziedzinie, niezależnie od obecnego rządu.

„Giorgia Meloni mówi jak jedna z nas”, tak widzi to Antonio Brugnatti, prowadzący adriatycką plażę „Pinguino”, którą Ingo Zamperoni zawsze odwiedzał z rodziną, gdy był dzieckiem i nastolatkiem. Dla autora i dziennikarza dziennika „Corriere della Sera” Aldo Cazzullo ta bliskość z ludźmi jest jednym z głównych powodów, dla których 26 procent wyborców głosowało na „Fratelli d’Italia”. Giovanna di Benedetto z organizacji pozarządowej „Save the Children” każdego dnia w swojej pracy dowiaduje się, że restrykcyjna polityka migracyjna znajduje się obecnie w centrum działań rządu. Młodzi członkowie partii, których Ingo Zamperoni spotyka podczas wydarzenia „Bracia Włoch” w Rzymie, są dumni z rosnącego patriotyzmu w swoim kraju. Meloni przywrócił Włochom godność i uczynił je silnymi w Europie.

Georgia Meloni na scenie europejskiej zachowuje się raczej ostrożnie i pragmatycznie – a więc zupełnie odmiennie od tego, co sugerowała jej antyeuropejska retoryka podczas kampanii wyborczej. „To my jesteśmy najbardziej zadłużeni, dlatego jako ostatni możemy powiedzieć: teraz możemy robić, co chcemy” – mówi autor książki Aldo Cazzulo. Georgia Meloni również to dostrzegła i dlatego stara się utrzymać tradycyjne dobre stosunki z Niemcami i Francją, choć politycznie jest znacznie bliższa prawicowo-konserwatywnym rządom Węgier i Polski. I oczywiście to pozostaje ich celem: silna prawicowo-konserwatywna większość w Europie – nawet jeśli w tej chwili nie jest to zauważalne. W „Moich Włoszech pod Melonim” Ingo Zamperoni maluje zróżnicowany społeczno-polityczny portret swojej drugiej ojczyzny.

„Moje Włochy pod Melonim” to film Ingo Zamperoniego i Danieli Agostini. Został wyprodukowany przez DOCLIGHTS GmbH na zlecenie NDR.

Spektakl „Hart aber fair” z Louisem Klamrothem podejmie ten temat 18 września o godz. 21:00.

W piątek 15 września Ingo Zamperoni będzie gościem „NDR Talk Show” o 22:00, a 17 września o 18:45 w „DAS!” – oba w telewizji NDR.

Relację można oglądać w salach kinowych portali prasowych Erste i NDR.

Daty emisji: poniedziałek 18 września, godz. 20:15, Das Erste; od piątku 15 września o godz. 18.00 w bibliotece multimedialnej ARD

Kontakt prasowy:

Norddeutscher Rundfunk Komunikacja korporacyjna Prasa i komunikacja Iris Bents Mail: presse@ndr.de www.twitter.com/NDRpresse

Oryginalna treść: NDR / Das Erste, przekazana przez news aktuell

Redakcja portalu prasowego: aktualności aktualności GmbH

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *