Po raz pierwszy od zakończenia anulowanego przez Rosję kontraktu zbożowego do ukraińskiego portu zawinęły dwa zagraniczne cywilne statki towarowe. Ze swojej strony Rosja zaprzecza doniesieniom Ukraińców, jakoby niedawno wyzwolili wieś Andrijówka w obwodzie donieckim. Polska jest ostatnim krajem UE graniczącym z Rosją, który wprowadził zakaz wjazdu rosyjskich samochodów.
Statki towarowe chcą przewozić pszenicę do Afryki i Azji
Spółki żeglugowe statków „Odporna Afryka” i „Aroyat” wyraziły chęć zawinięcia do czarnomorskiego portu w Czarnomorsku i załadunku tam około 20 tys. ton pszenicy dla krajów Afryki i Azji – poinformował wicepremier Ukrainy Oleksander Kubrakow. w sobotę na Facebooku. Jak podaje morski serwis informacyjny MarineTraffic, kilka godzin później wieczorem oba statki towarowe pomyślnie dotarły do Czarnomorska. Początkowo oczekiwano na oficjalne potwierdzenie.
Obydwa statki pływają pod banderą stanu Palau na Pacyfiku i według informacji z Kijowa ich załogi składają się z obywateli Ukrainy, Turcji, Azerbejdżanu i Egiptu.
W związku z rosyjską wojną agresywną ukraińskie porty na Morzu Czarnym są blokowane przez rosyjską flotę. Międzynarodowe porozumienie obejmujące ukraiński eksport produktów rolnych łącznie z trzech portów, w tym z Czarnomorska, nie zostało w lipcu przedłużone przez Rosjan.
Następnie Ukraina utworzyła tymczasowy korytarz, z którego statki cywilne mogą korzystać na własne ryzyko. Z ukraińskich portów skorzystało już pięć statków towarowych, z których część została zablokowana od rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 r. Jednym z nich był w sierpniu niemiecki statek towarowy „Joseph Schulte”. Jednakże od czasu utworzenia tego tymczasowego korytarza do ukraińskich portów nie zawinęły żadne cywilne statki towarowe.
Rosja zaprzecza utracie wsi w obwodzie donieckim
Rosyjskie wojsko zaprzeczyło ukraińskim doniesieniom jakoby odbiło wieś Andrijówka we wschodnim obwodzie donieckim. Armia ukraińska „bezskutecznie próbowała odeprzeć wojska rosyjskie z miast Kliszcziwka i Andrijówka (…)” – oznajmił rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaczenkow. Nie przedstawił jednak żadnych dowodów na poparcie tej tezy.
W piątek ukraiński Sztab Generalny i prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosili wyzwolenie całkowicie zniszczonego wojną miasta Andrijówka. Z Kijowa dowiedziała się także, że własne oddziały działały także w sąsiednich miejscowościach Kliszczejewka i Kurdjumovka. W sobotę ukraińska brygada opublikowała także film, który rzekomo przedstawia akcję wyzwolenia w Andrijiwce.
Admirał NATO: Rosja z każdym dniem traci grunt pod nogami
Tymczasem admirał NATO Rob Bauer docenił codzienne sukcesy armii ukraińskiej. Ukraińcy w swojej kontrofensywie wypychają wojska rosyjskie o około 200 do 300 metrów dziennie, powiedział na dorocznej konferencji Komitetu Wojskowego NATO w Oslo. Powodem, dla którego ukraińska kontrofensywa nie postępuje szybciej, jest ogromna liczba rosyjskich min.
Rosja: ataki dronów na Krym odparte
Według Ministerstwa Obrony Rosja zniszczyła sześć ukraińskich dronów w drodze na Półwysep Krymski. Według moskiewskiej agencji państwowej Tass, w niedzielę wczesnym rankiem obrona powietrzna powstrzymała ataki dronów u zachodniego, północno-zachodniego i wschodniego wybrzeża Krymu. Ponadto odparto atak dronów na Moskwę: dwa ukraińskie drony zostały zniszczone w obwodach Istra i Ramenki – głosi oświadczenie. Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin napisał na swoim kanale Telegram, że jak dotąd nie zgłoszono żadnych ofiar ani szkód spowodowanych spadającymi gruzami.
W ostatnim czasie Ukraina wielokrotnie atakowała Krym, zaanektowany przez Rosję w 2014 r., z naruszeniem prawa międzynarodowego. W rosyjskich bazach wojskowych doszło do kilku poważnych eksplozji. Doszło do poważnych uszkodzeń, ofiar śmiertelnych i rannych. Rosja wzmocniła swoją obronę przeciwlotniczą i patrole na Morzu Czarnym, aby odeprzeć ataki. Drony wielokrotnie uszkadzały także obiekty w Moskwie. Ukraińskie ataki są nieproporcjonalne do masowych bombardowań Rosji, która ponad półtora roku temu rozpoczęła agresywną wojnę przeciwko Ukrainie.
Polska zakazuje wjazdu rosyjskim samochodom
Polska zapowiedziała dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji: od niedzieli samochody zarejestrowane w Rosji nie będą już wpuszczane do Polski. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, jak podała agencja informacyjna PAP. Takie ograniczenie dotyczyło już ciężarówek. Polska jest ostatnim krajem UE, który bezpośrednio graniczy z Rosją, podobnie jak trzy republiki bałtyckie i Finlandia, które wprowadziły już zakaz wjazdu dla samochodów zarejestrowanych w Rosji.
Zełenski dziękuje Niemcom za pomoc wojskową
Prezydent Ukrainy Zełenski podziękował Niemcom i innym krajom za ich ciągłe wsparcie. „W tym tygodniu poczyniliśmy znaczne postępy we wdrażaniu istniejących porozumień obronnych i innych programów wsparcia” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo. Następnie podziękował kilku krajom – w tym Niemcom – za ich niedawne wsparcie wojskowe.
Co będzie ważne w niedzielę
Na południu i wschodzie kraju armia ukraińska kontynuuje kontrofensywę mającą na celu wyzwolenie okupowanych terytoriów.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.