Najważniejsza dla Państwa rzecz w ten czwartek: negocjacje w sprawie reformy azylowej w UE mogą być kontynuowane. Jens Maier chce wrócić do służby publicznej. Oraz: największe na świecie targi gier planszowych obchodzą swoje urodziny.
1. Państwa UE zgadzają się co do mechanizmu kryzysu azylowego
2. Czy Jens Maier może pracować jako sędzia?
3. Ekonomiści przyznają sygnalizacji świetlnej ocenę 4
4. Próżnia władzy w Izbie Reprezentantów
5. Więcej pieniędzy dla Zielonego Funduszu Klimatycznego
6. Zagraniczna twórczość kulturalna staje się kwestią polityczną
7. Miłość do gier planszowych na całe życie
1. Państwa UE zgadzają się co do mechanizmu kryzysu azylowego
Rozporządzenie kryzysowe przewiduje bardziej rygorystyczne środki w zakresie polityki azylowej. Niemcy ugięły się w konflikcie o prywatnych ratowników morskich.
Przełom: Po długim sporze państwa członkowskie uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie tzw. rozwiązania kryzysowego. Jest ona postrzegana jako ostatni element reformy azylowej w UE i przewiduje znacznie bardziej rygorystyczne środki w przypadkach, gdy istnieje ryzyko przeciążenia systemu azylowego. W takim przypadku może wejść w życie nadzwyczajne rozporządzenie zezwalające na przetrzymywanie uchodźców na zewnętrznych granicach UE przez okres do 40 tygodni. Porozumienie było możliwe dzięki temu, że Niemcy ustąpiły Włochom i nie używały języka, który prawnie wzmacniałby wykorzystanie organizacji ratowniczych na morzu. Przeciw porozumieniu głosowały Węgry i Polska. Tekst uchwały, natomiast Austria, Słowacja i Czechy wstrzymał się od głosu.
Reakcje: Toruje drogę do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie reformy azylu. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) z zadowoleniem przyjął to porozumienie, podobnie jak przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Krytycy pochodzili m.in. z Jeunesse Verte. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) stwierdziła, że Niemcy zapewniły, że „na postanowienia rozporządzenia kryzysowego można się powoływać jedynie w bardzo uzasadnionych przypadkach”.
Kraje spoza UE: Rozpoczynający się w piątek nieformalny szczyt UE w Grenadzie poświęcony będzie także polityce migracyjnej. Dziś na trzecim szczycie Europejskiej Rady Politycznej spotykają się szefowie państw i rządów 27 państw UE oraz przedstawiciele Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kosowa, Mołdawii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii . Wspólnota . Celem społeczności zainicjowanej przez Emmanuela Macrona jest umożliwienie bliższej wymiany pomiędzy krajami UE a partnerami zewnętrznymi. Tematem rozmów będzie agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Prawdopodobne jest także podjęcie dyplomatycznych prób zmniejszenia wzmożonych w ostatnim czasie napięć między Serbią a Kosowem oraz Armenią a Azerbejdżanem.
Podcast FAZ dla Niemiec: Ekspert wojskowy Lange: „Międzynarodowy konsensus w sprawie rozpadającej się Ukrainy pomaga Putinowi”
2. Czy Jens Maier może pracować jako sędzia?
Sąd Administracyjny w Lipsku orzekł: nie. Polityk AfD, określany jako prawicowy ekstremista, broni się przed sądem federalnym w Karlsruhe. Proces rozpoczyna się dzisiaj.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.