Nawet jeśli w 2023 roku sytuacja w branży gier wideo będzie szła bardzo dobrze i możemy spodziewać się w tym roku takich udanych gier, jak Zelda: Tears of the Kingdom, Starfield i Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, za kulisami sprawy wciąż kipią. . Na pierwszych stronach gazet napisano na przykład o zwolnieniu około 800 pracowników w Epic Games, mimo że sama firma dopiero niedawno ogłosiła rekordowe zyski. W lipcu hitem padło także polskie studio deweloperskie CD Projekt Red, znane z Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3. Aby w przyszłości móc skuteczniej przeciwdziałać takim falom zwolnień, utworzono unię wewnętrzną. .
Po fali zwolnień: związek programistów dla wszystkich!
Zaledwie kilka lat temu, wraz z Cyberpunkiem 2077, CD Projekt Red pokazał nam dystopijną wizję przyszłości, w której światem rządzą wielkie korporacje i megakorporacje. W rzeczywistości jest to doskonały przykład tego, jak ważne są dziś związki zawodowe. Niektórzy programiści w studiu prawdopodobnie też tak myśleli – i szybko założyli nowy związek.
„Polski Związek Pracowników Gamedev” jest częścią ogólnopolskiego związku „OZZ Inicjatywa Pracownicza”, do którego mogą przystąpić nie tylko pracownicy CD Projekt Red, ale także inne studia deweloperskie z branży gier wideo. Takie związki są wciąż niezwykłe, szczególnie w Ameryce Północnej, gdzie ma swoje siedziby wielu twórców gier. Dlatego ważnym sygnałem może być utworzenie w Polsce CD Projekt Red, jednego z największych studiów gier.
Głównym powodem decyzji o utworzeniu związku są prawdopodobnie masowe zwolnienia w lipcu, kiedy to zwolniono około 100 pracowników polskiego zespołu rozwojowego. Dyrektor generalny Adam Kiciński miał wówczas „trwające procesy kilku głębokich przemian w studiu” oskarżonego jako powód takiej decyzji.
Na stronie internetowej związku czytamy: „To wydarzenie wywołało wiele stresu i niepewności […] i w odpowiedzi prowadzi do powstania tego związku. Unia oznacza większe bezpieczeństwo, przejrzystość, lepszą ochronę i silniejszy głos w czasach kryzysu. »
Wiele zwolnień także w innych studiach
Zwolnienia dotknęły nie tylko programistów w CD Projekt Red. Jak podaje portal branżowy „Zwolnienia w branży gier wideo” Do tej pory w 2023 r. zwolniono ponad 6100 osób. Tylko w maju twórca silników Unity, o którym obecnie pojawiają się na pierwszych stronach gazet zupełnie inne tematy, zwolnił około 600 pracowników. Grupa Embracer, wydawca i posiadacz praw do gier takich jak Tomb Raider, Gothic i Biomutant, również musiała zwolnić wielu programistów.
Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko idzie dobrze, notując nowe rekordy sprzedaży i udane premiery, wielu wydawców i programistów zwalnia swoich pracowników. Utworzenie związku powinno zatem być krokiem we właściwym kierunku, aby zapewnić bezpieczne i uczciwe miejsca pracy w branży gier wideo.
Źródło: Gracz komputerowy
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.