Dialog obywatelski w Poczdamie-Schlaatz
–
„Panie Woidke, kiedy chce pan to przykryć pokrywką?”
śro 11.10.23 | 08:14 | Z
Dialog obywatelski stanowi integralną część strategii komunikacyjnej Premiera Brandenburgii od zakończenia okresu korony. W środku debaty na temat migracji udaliśmy się do społecznie ubogiego miasta Poczdam. Markusa Wollera
Premier przygotował coś z wyprzedzeniem. Można było przewidzieć, że kwestia migracji szybko dotrze do Dietmara Woidke (SPD) podczas dialogu obywatelskiego w Schlaatz. Dzielnica prefabrykowanych domów w Poczdamie jest powszechnie nazywana „hotspotem społecznym”.
W porównaniu z innymi dzielnicami stolicy Brandenburgii charakteryzuje się największą liczbą jednoosobowych gospodarstw domowych, najmniejszą liczbą osób starszych, największą liczbą odbiorców świadczeń socjalnych oraz największą koncentracją ubogich gospodarstw domowych i grup zagrożonych ubóstwem. Od 2015 r. odsetek obcokrajowców w sąsiedztwie wzrósł prawie dwukrotnie. Dziś wzrosła z 16,2 do 30,4 proc.
Woidke z nową strategią
Biorąc pod uwagę obecnie gorącą debatę w całym kraju, nie jest zaskakujące, że mężczyzna przedstawiający się jako pan Schmidt natychmiast podąża tym torem, zadając pytanie otwierające: Koszty uchodźców rosną, mówi pan Schmidt. Podatnik musi zapłacić. Kiedy on, Woidke, zechce to zamknąć?
Od tego czasu Woidke o tym nie wie weekendowych wyborach, że wiele osób w kraju, nawet w jego partii, oczekuje odpowiedzi na kwestię zwiększenia ruchów migracyjnych najszybciej i możliwie najłatwiej.
Ale przynajmniej sobie tego nie ułatwia: przygotował podwójne brzmienie. Z jednej strony podkreśla, że ludzie nadal mają prawo do azylu. Jest to obowiązek humanitarny, z którego wywiązuje się bez problemu. Czasy, gdy migranci byli postrzegani jako zagrożenie dla krajowego rynku pracy, już dawno minęły. Dziś trzeba jak najszybciej wprowadzić ludzi do pracy, aby zaoszczędzić na kosztach mieszkań i jednocześnie złagodzić problem pracy w niemal wszystkich sektorach.
Należy zwalczać przestępczość związaną z przemytem
Z drugiej strony Woidke też wie: „Ludzie mają prawo do odpowiedzi”. Musimy dopilnować, aby Niemcy postąpiły „właściwie”. Odpowiedzialny jest przede wszystkim rząd federalny. Należy wreszcie skutecznie chronić zewnętrzne granice UE, zwiększyć odpowiedzialność Polski i stawić czoła „strukturom mafijnym” zaangażowanym w przestępstwa związane z przemytem, powiedział Woidke. Aby zagwarantować ten ostatni punkt, jego partia chce jak najszybciej zakończyć płatności gotówkowe dla migrantów. W przyszłości powinni zamiast tego robić zakupy za pomocą karty kredytowej.
Premier odpowiedział na pytanie doradcy uchodźców z Poczdamu, czy nie będzie to stanowić ograniczenia praw osób ubiegających się o azyl i czy przy obecnych danych zostanie zniesiona ich autonomia: granicę między Polską a Polską przekroczyło ponad 7 tys. Niemcy. w zeszłym miesiącu. Ma to na celu zapobieganie wyciekom pieniędzy do przemytników, którzy jako cel podróży wybierają Niemcy głównie ze względu na wysokość świadczeń socjalnych, które pozwalają nielegalnym osobom sfinansować ucieczkę. Dobrym rozwiązaniem jest płatność kartą, która umożliwia jedynie pilnie potrzebne usługi rzeczowe. Nie możemy już sobie pozwolić na naiwność, mówi Woidke.
„Dochodzenie to śledztwo”
Po tych wypowiedziach Tim Krause, lokalny polityk AfD w Poczdamie, zdecydował się na nominację premiera. Teraz, gdy SPD również przesuwa się na prawo, premier powinien porzucić swoje blokujące stanowisko wobec AfD – postuluje. Woidke nie daje się wywabić ze swojej rezerwy: „Przede wszystkim upewnijcie się, że prawicowi ekstremiści i radykałowie nie mają wam nic więcej do powiedzenia” – warczy.
AfD była obecna na tym dialogu obywatelskim w Poczdamie w towarzystwie kilku przedstawicieli. W sumie przybyło około 70 osób, w większości z innych części stolicy stanu.
Młoda kobieta chce wiedzieć, czy rząd stanowy już wie dlaczego, biorąc pod uwagę najnowsze sondaże, z których wynika, że wszystkie partie rządowe opowiadają się za AfD.
Dochodzenie to dochodzenie, zachęca sam siebie Woidke. Jego zdaniem wyniki wyborów mogą być zupełnie inne, biorąc pod uwagę, że jego partia powróciła już w wyborach krajowych w 2019 r. Uważa, że musimy lepiej wyjaśnić sytuację i znaleźć rozwiązania problemów ludzi.
SPD włącza do swojej propozycji swoją strategię migracyjną
SPD włączyła teraz środki nakreślone tego wieczoru przez Woidkego do propozycji na następną konferencję partii. Ma to sugerować zdolność do działania w czasie, gdy wydaje się, że poparcie dla systemu politycznego umyka podejmującym działanie politykom.
Dla większości widzów diagnoza wydaje się zmierzać we właściwym kierunku: po latach niepewności, w obliczu korony i wojen musimy przywrócić ludziom odrobinę bezpieczeństwa w życiu, mówi Woidke, przy spontanicznym aplauzie publiczności. Centrum.
Czy zainicjowana obecnie zmiana polityki migracyjnej jest do tego dostosowana? Będzie to także zależeć od zdolności premiera i jego gabinetu dotrzymania obietnic.
Transmisja: rbb24 Brandenburg aktuell, 10 października 2023, godz. 19:30
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.