Kraje bałtyckie i Polska martwiły się o Moskwę

Miłość do ojczyzny w krajach bałtyckich jest wielka. Ale myśl o powtórce rosyjskiej okupacji jest przerażająca, ponieważ nie chcą ponownie utracić niepodległości.

10 sierpnia 2023 | 32:52 minuty


„Jest tylko jeden wróg, a jest nim Rosja” – mówi Estończyk Ain Tähiste w jednym zdaniu, jasno wyjaśniając, jak mu się układa: „Łotwa, Finlandia, Szwecja – a nad Morzem Bałtyckim, Polska, Niemcy, Dania”. powiedział. Co więcej, wszyscy są przyjaciółmi, z wyjątkiem rosyjskiego sąsiada. „Naiwnością jest wierzyć, że Rosja jest daleko”.

Rosja, stary okupant i jej pragnienie władzy

Ain Tähiste zabiera nas do muzeum wojskowego Hiiumaa. Estońska wyspa, położona na zachodzie kraju, była wcześniej zamknięta dla turystów pod rządami sowieckimi, ponieważ Hiiumaa miała strategiczne znaczenie na Ostee dla Moskwy. Wraz z rozpoczęciem rosyjskiej wojny agresywnej na Ukrainie Estonia usunęła stare radzieckie pomniki z przestrzeni publicznej i zakazała wyświetlania niektórych z muzeów. „Związek Radziecki okupował Estonię w 1940 r.” – wyjaśnia Ain. I dalej:

Czy nadal musimy oddawać hołd żołnierzom, którzy nas okupowali? Nie, już naprawdę najwyższy czas!

Ain Tähiste, właścicielka muzeum wojskowego

Kraje bałtyckie odzyskały niepodległość od trzydziestu lat i są szczególnie zaniepokojone Rosją. Zwłaszcza po rozpoczęciu wojny na Ukrainie wielu zastanawiało się, czy żądza władzy Moskwy ponownie rozprzestrzeni się na kraje bałtyckie.

Ścisłe kontrole na przejściach granicznych między Rosją a Finlandią, wzajemna nieufność: wydaje się, że dobre sąsiedztwo się skończyło.

10 sierpnia 2023 | 27:39 minut


Gotowy do obrony ojczyzny przed Rosją

Matthias Merelaine (22 l.) pochodzi z Tallina i nie doświadczył epoki sowieckiej. A jednak czuję też, ile jest w nim historii jego kraju. Matthias jest przedsiębiorcą zajmującym się grywalizacją i założył własny startup.

Bylibyśmy gotowi bronić naszej ojczyzny.

Matthias Merelaine, przedsiębiorca start-up w Tallinie

Dla niego zawsze pytanie brzmi: „czy Rosja przyjdzie do krajów bałtyckich. Bylibyśmy gotowi” – ​​powiedział na plaży, w wieczornym słońcu i w świątecznej atmosferze – „pójść na front z bronią w ręku, walczyć z wrogiem i… bronić ojczyzny.”

Morze Bałtyckie w coraz większym stopniu staje się wodami NATO, a punkty dostępu Rosji stają się coraz mniejsze. NATO próbuje chronić swoje strefy powietrzne i podwodne za pomocą myśliwców przechwytujących i nurków minowych.

10 sierpnia 2023 | 18:01 minut


Co robi NATO, aby chronić Morze Bałtyckie – w tym przed byłym rosyjskim okupantem? Więcej na ten temat oraz całą dokumentację można przeczytać tutaj: Power poker na Bałtyku

Litwa: nie bójcie się Putina

Armie Krajowe rosną w krajach bałtyckich i w Polsce. Litwin Paulus Jurkus też nie uciekłby – mówi. Właśnie skończył studia i wolałby zostać rybakiem, tak jak jego ojciec. Ojciec Virgis jest rybakiem i dumnym Litwinem. „Ja się niczego nie boję” – powiedział.

Jeśli Ukraińcy mogą pokonać Rosjan, to my też możemy. Niech przyjdą.

Virgis Jurkus, rybak z Litwy
Nigdy przed wybuchem wojny nie słyszałem takich zwrotów. Zawsze panowała nieufność wobec Moskwy, ale członkostwo w NATO było postrzegane jako ubezpieczenie na życie. Kwestia Rosji nie była tak obecna jak dzisiaj.

Rosyjski atak na Ukrainę daje mieszkańcom regionu Morza Bałtyckiego poczucie, że walka o władzę przenika ich idealny świat. Spokojne morze staje się sceną morską.

17 sierpnia 2023 | 43:43 minuty


Rosjanie dali się rozerwać w Jurmale

Nowa niechęć do Rosjan jest obecna także na Łotwie. Lauris Aleksevejs jest jednym z najlepszych szefów kuchni w najbardziej eleganckim kurorcie na Łotwie, Jurmale. Dawniej kurort nadmorski w Związku Radzieckim po Soczi i Jałcie. Rosjanie dali się zniszczyć pod Lauris. Spadek sprzedaży jest znaczący od czasu, gdy Łotwa zamknęła granicę z Rosjanami. Niemniej jednak jego łotewskie serce nie chce robić interesów ze starymi i nowymi wrogami. „Jeśli chodzi o pieniądze, możesz je przegapić” – mówi Lauris. „Ale jeśli spojrzysz na to z drugiej strony, nie przegapisz ich”.

Położenie nad Morzem Bałtyckim jest szczególnie ważne dla krajów bałtyckich – wyjaśnia Reinhard Krumm, dyrektor Fundacji im. Friedricha-Eberta dla krajów bałtyckich. Bo gdyby Rosji udało się odizolować kraje bałtyckie drogą lądową, „byłaby bardzo szczęśliwa, gdyby przynajmniej miała otwarte morze”. Inaczej mówiąc, wyjście awaryjne.

Morze Bałtyckie od dawna uważane jest za naturalny raj i spokojny obszar handlowy. Ale wraz z inwazją Rosji na Ukrainę wiele się zmieniło, od Niemiec po Kaliningrad.

10 sierpnia 2023 | 43:36 minut


Położenie nad Morzem Bałtyckim jest szczególnie ważne dla krajów bałtyckich – wyjaśnia Reinhard Krumm, dyrektor Fundacji im. Friedricha-Eberta dla krajów bałtyckich. Bo jeśli Rosja to zrobi Kraje bałtyckie Jeśli izolujesz się na lądzie, będziesz „bardzo szczęśliwy, jeśli będziesz mieć przynajmniej otwarte morze”. Inaczej mówiąc, wyjście awaryjne.
W Polsce niepokój budzą akty terroryzmu i sabotażu, szczególnie na Morzu Bałtyckim. Podobnie jest w przypadku nurka Kamila Stankiewicza. Ze względu na członkostwo w NATO nie wierzy w bezpośredni konflikt z Moskwą. I podsumowuje to tak, jak to ujęliśmy Europa północno-wschodnia Często słyszałam: „Wszystko dzieje się blisko domu. Ale jakoś trzeba z tym żyć i nie pozwolić, żeby cię to doprowadziło do szaleństwa”.

Państwa bałtyckie i Polacy z uwagą śledzą rozgrywkę sił na Morzu Bałtyckim. Ale większość z nich jest pewna siebie – i ma wiele empatii dla Ukrainy.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *